Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
TP-Link Deco E3  incelemesi  TP-Link Deco E3 İnceleme

TP-Link Deco E3 incelemesi TP-Link Deco E3 İnceleme

  • Süratli internet desteği
  • Kolay heyetim
  • Fiyat avantajı
  • Gigabit Ethernet yok
Özetle

Sonuç olarak Deco E3, hem kolay heyetimi hem performansı hem de fiyat avantajı yaratmasıyla pek başarılı bulduğumuz bir ağ eseri oluyor. Şayet mesken yahut ofisiniz geniş yahut çok katlı ise ve internet erişim meselesi yaşıyorsanız, gereksiniminizi karşılayacağını düşünüyoruz. Fiyatı ise başta da söylediğimiz üzere 450 TL dolaylarında.

Kimler Almalı

Münhasıran geniş ve katlı yerlerde Wi-Fi sinyal kalitesini arttırmak isteyenler TP-Link Deco E3 modelini tercih edebilirler.

İnternet erişim sorunu yaşayanlar için kişisel inceleme: TP-Link Deco E3!

Son periyotta router ve menzil genişleticiler yerinde mesh sistemlere rağbet laf konusu. Tek başına router ve menzil genişleticilerden daha mantıklı bir hamle olan mesh sistemler arasında çok sayıda seçenek taraf alıyor. Bunlardan pek birçoklarını TP-Link markasının Deco ailesinde görebiliyoruz. Daha evvel Deco M5, Deco M9 Plus ve Deco E4 modellerini tek tek incelemiştik. Bu defa ise tekrar Deco eser ailesinden farklı bir model olan Deco E3 bizlerle.

Deco E3, gayrı modellerden farklı olarak aslında yekuna bir paket tahlil. Kutu içeriğinde daha evvel incelediğimiz Deco E4 tekli cihaz ve yanında da TP-Link Deco M3W ek genişletme ünitesini bulunduran ve ismine da Deco E3 denilen bu tahlili avantajlı bir paket formunda de nitelendirebiliriz. Çünkü bu eserleri piyasada tek tek almaya kalktığınızda, yaklaşık 200 TL daha çokça vermeniz gerekiyor. Deco E3 ise bu haliyle 450 TL civarında bulunabiliyor. Bu mealde fiyatıyla çok ülkü bulduğumuzu baştan söyleyelim. Evet, Deco E3 ne işe yarıyor? Artık bu sorunun karşılığına gelelim.

Deco E3 Ne İşe Yarıyor?

Deco E3, başta da söylediğimiz üzere bir mesh WiFi sistemi. Münhasıran 100 Mbps’e kadar internet altyapısına sahip kullanıcılar için ülkü bir tahlil olan cihaz, ana Deco E4R modülüyle modeminize bağlanıyor, Deco M3W ek genişleme ünitesiyle ise interneti taşımak istediğiniz sahaya ulaştırıyor. Bu tasarruf formuyla mahsusen geniş daireler yahut katlı sistemler için iyi yapıda olan cihaz, kurulumuyla da nispeten kolay.

TP-Link’in Deco pratiği üzerinden kolaylıkla kurulumunu gerçekleştirebileceğiniz cihaz, bu pratik üzerinde çok sayıda ayar imkanı da tanıyor. Ebeveyn kontrollerinden tutun da, web sitelerini kara listeye alabilir, gelişmiş kablosuz internet seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Biz elimizdeki cihazlardan birini oturma odasına, bir gayrısını de ofise konumlandırdık ve Deco E3’ü çift katlı bir konutta denedik. Bu heyetimle bir arada Wi-Fi sinyalinin hem taban katta hem de üst katta güçlü durumda olduğunu söyleyelim. Bu Wi-Fi kapsama alan kazanımı elbette mesh altyapısı ile gerçekleşiyor. Halihazırda bir modem ve extender ile misal heyetimi oluşturmaya çalıştığınızda ise sinyalin düştüğünü, bunun da performansa olumsuz tesiri olduğunu görmek mümkün. Kaldı ki bu sonuç bizim test sonuçlarımıza da yansıdı.

Deco E3 Performans Sonuçları

Deco E3 ile hem taban katta hem üst katta download ve upload suratlarını test ettik. Alt kattan aldığımız download sonucu 90 Mbps dolaylarında olurken, upload sonucu ise 80 Mbps civarındaydı. Üst kata yerleştirdiğimiz paketin direkt prize takılabilen Deco M3W uzantısı ise, tekrar ülkü bir performans sergilemeyi başardı. Download süratiyle 70 Mbps‘i gören cihaz, upload süratiyle da 40 Mbps civarında bir performans sergiledi. Evet, münhasıran upload’da neredeyse yarı yarıya bir kayıp var, fakat bu senaryoda klasik metot kullanıldığında üst kattan alınan sonuç 10 – 15 Mbps civarında seyrediyor.

Deco E3 Tasarım Detayları

Deco E3’ün dizaynına da değinelim. Cihazlardan biri esasen daha evvel de incelediğimiz Deco E4 olurken, silindirik yapısıyla hoş görünüyor, gelgelelim boyutları biraz büyük. Lakin yeniden de standart ağ ürünlerie nazaran çağdaş göründüğü de bir gerçek. Antenlerini içeriğinde dahili olarak bulunduran eserin ekürisi olan Deco M3W ise, direkt prize takabileceğiniz adaptörlü bir yapıda. Tekrar 2 antenini dahili olarak üzerinde bulunduran cihazın da küçük olduğunu söylemek çetin. Şayet uzatma prizlerine takacaksınız 2 slot tutacağını bilmeniz gerek. Yeniden bu cihazın ön tarafında bildirim LED’leri mahal alırken, ana cihazın LED’i de üst tarafındaki spiralin çabucak içinde bulunuyor. Bu LED’in değeri büyük, çünkü cihazın kurulumunu yaparken LED ışığın mavi renge dönüp sabit yanması gerekiyor. Bunun detaylarını aslında Deco pratiği üzerinde görüyorsunuz.

TP-Link Deco E3 Teknik Özellikleri
Eser Modeli TP-Link Deco E3
Eser Tipi
CHIP Online Notu 88
Üretici TP-Link
Firma TP-Link     (216) 548 11 32
Standart IEEE 802.11 a/b/g/n/ac
Arabirim 10/100Mbps WAN/LAN (2 adet)
Frekans 2.4 GHz, 5 GHz
Anten 2 adet (dahili)
Irtibat Suratı 867 Mbps (5 GHz), 300 Mbps (2.4 GHz)
Buton Reset
Boyutlar 190 x 90 x 90 mm

Satın Al

Alternatifleri

TP-Link ailesinde Deco mesh sistemlere farklı tahliller olduğu üzere Zyxel’in de Multy eser ailesi taraf alıyor. Bu eserleri de inceleyebilirsiniz.

Yorum Ekle