Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Tesla’dan İstenmeyen Hızlanma Açıklaması Geldi

Tesla’dan İstenmeyen Hızlanma Açıklaması Geldi

Yakın hengamda Tesla arabalar için kıymetli bir savda bulunulmuş ve Tesla arabaların kendi kendine, sürücünün isteği olmaksızın hızlandığına ait şikayetler ortaya atılmıştı. Hususun üzerine ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi, Tesla araçlarıyla ilgili bahsedilen şikayetleri gözden geçireceğini açıklarken, Tesla ise çabucak bir açıklamada bulunmamıştı. Lakin çok geçmeden şirket resmi açıklamada bulundu.

Resmi web sitesi üzerinden bir açıklama yayınlayan Tesla, Tesla arabaların kendi kendine hızlandığına ait argümanları reddetti. Bilhassa hakkında şikayet olan Model S, Model X ve Model 3 modelleri için bu tip sorunların taraf almasının imkansız olduğuna değinen şirket, tüm Tesla modellerinde pedal konum sensörünün konum aldığını ve “herhangi bir hata” durumunda motor gücünün durdurulduğunu söyledi. Muhtemel pedala yanlış basma durumlarını ortadan kaldırmak ve kazaları önlemek için torku yöneten Autopilot sensörlerini kullanan Tesla, yaptığı açıklamada benzeri halde fren ve gaz pedallarına tıpkı anda basılması durumunda bile, torka bakılmaksızın gaz pedalının girdisini geçersiz kıldıklarını ve bu durumda da otomatik olarak frenleme yapıldığını lisana getirdi.

Öte yandan NHTSA (ABD Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi) ile şeffaf olduklarını ve istenmeyen hızlanma ile ilgili yapılan müşteri şikayetlerini gözden geçirdiklerini de açıklamasında söyleyen Tesla, son birkaç yıl içinde tez bu tip şikayetlerin hepsinde, ortaya konulan dataların aracın düzgün çalıştığını kanıtladığına da değindi.

Tesla’nın açıklamasının tam metnine buradan erişebiirsiniz.

Yorum Ekle