Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yapay Zeka Destekli Yüz Tanımaya 5 Yıllık Yasak Geliyor!

Yapay Zeka Destekli Yüz Tanımaya 5 Yıllık Yasak Geliyor!

Avrupa Birliği’nin yapay zeka ahitleri üzerine bir taslak olgu raporu, Avrupa Komitesi’nin, kamusal ortamlarda yüz tanıma sistemlerini beş yıllığına yasaklamayı düşündüğünü söylüyor. Perşembe günü Belçikalı kar hedefi gütmeyen kuruluş EURACTIV tarafından, yayınlanan raporun bir kopyası yayımlandı.

Avrupa Komitesi (AK), yapay zeka ve yüz tanıma teknolojisinin Avrupa’nın Umumi Done Müdafaası Yönergeleri (GDPR) ile nasıl entegrasyonlu hale gelebileceğini bulmak için vakte muhtaçlık duyuyor. Avrupalı kanun yapıcılar, AB vatandaşlarının AI-odaklı sistemlerden faydalanmalarını ve Avrupalı yatırımların bu teknolojilere teşvik edilmesini isterken, birebir devranda da potansiyel riskleri en aza indirmeyi amaçlıyor.

Bir Avrupa Komitesi sözcüsünün The Register’a söylediğine nazaran, encümen Avrupa’yı dijital çağa müsait hale getirmeyi ve Yapay Zeka’nın avantajlarından külliyen faydalanmayı amaçlıyorlar. Bu yararları en üst seviyeye çıkarmak için de Avrupa’nın bir olarak hareket etmesi ve kendi yolunu tanımlaması ve teknolojinin kişilere hizmet etmesi gerekiyor. Bu yüzden de AB’nin stratejisinin temelinde AB vatandaşlarının gizlilik ve güvenliği yan alacak.

Bu emelle da hem teknolojinin avantajlarını, hem de muhtemelen ilerleyeceği tarafı kıymetlendirerek mütenasip kararlar almak hedefli bir taslak hazırlanmış üzere görünüyor. Bundan sonraki adımlarda ise teknolojinin yayılması ile bir arada AI etiği, yönergeleri, yüz tanımlama teknolojisinin demokratik bir toplulukta kullanılıp kullanılmayacağı üzere sorular irdelenecek. Bu sırada da, en azından 5 yıl için, yüz tanımanın kullanılmaması planlanıyor.

Yorum Ekle