Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Taflan nedir? Taflanın yararları nelerdir? Taflan nasıl tüketilir?

Taflan nedir? Taflanın yararları nelerdir? Taflan nasıl tüketilir?

Gül ailesine ilişkin olan taflan Karadeniz’de yetişir. Yapraklarından özüne kadar inanılmaz yararlara sahip olan taflanın çekirdek kısmı zehirlidir. İlkbahar aylarında yeşeren ve toplanıp kurutularak kullanılır. Yüzyıllardır doğal ilaç olarak kullanılan taflan antioksidan özelliğine sahiptir. Başkaca kalsiyum bakımından da zengindir. Pekala Taflan nedir? Taflanın yararları nelerdir? Taflan nasıl tüketilir? İşte yanıtlar:

Çalı biçimli ağaçlarda orman altlarında bizatihi yetişen ve yıl uzunluğu yeşil kalabilen taflan bir gayri ismiyle karayemiş, yüzyıllardır halk tarafından şifa maksatlı tüketilir. Gül ailesine ilişkin olan taflanın ilmî ismi Prunus laurocerasus’tur. Devletimizde farklı yörelerde farklı isimlerle isimlendirilir. La üzümü, laz kirazı, laz yemişi ve tanal olarak isimlendirilir. Karadeniz yöresinde derhal hemen her konumda olmasına karşın Ordu’da yetiştiriciliği daha ziyadedir. Çok tüketildiğinde zehirlenmeye neden olur. Lakin taflan kendisi olduğu kadar yaprakları da yarar sağlar. Yapraklarından yapılan çay ilaç olarak tüketilir. Başkaca bölümünde kokusu kullanılır. İçeriğinde likopen unsurunun yan hususlarını barındırdığından antioksidan hasebiyle C vitamini bakımından zengindir. Bağışıklığı güçlendiren taflan, taze ve kuru formunda tüketilir. Kek ve pastalara daima renk hem de tat vermek için eklenir. 

TAFLAN NASIL TÜKETİLİR?

Görünüş olarak kirazın küçük haline benzeyen taflan, meyve olarak tüketmek isteyenler için olgunlaşmış siyah ve mor halleri önerilir. Alternatif tıp araştırmacıları yapraklarından yapılan çayın kandaki insüln direncini dengelediğini ve böylelikle şeker hastalarına şifa sağladığını belirtir. Başkaca bu çay şiddetli öksürmeyi anında keser. Boğazı iltihap ve virüslerden arındırır. Lakin çekirdeği ve yaprakları zehirli toksinler barındırdığından kurutularak tüketilmesi tavsiye edilir. Kimi araştırmacılar taflan yapraklarından yapılan çaya gençlik iksiri der. Bunun nedeni ise yapılan çay antioksidan bakımından zengindir. Karadeniz yöresinde sıklıkla yetiştiğinde yöre halkı epeyce bol çeşitli kullanmıştır. Taflan tazeyken toplanıp turşusu yapılır. Kışın ise bu turşudan yapılarak tüketilir. Her damak zevkine hitap etmez. 

TAFLANIN YARARLARI NELERDİR?

Yüksek nispette antioksidan ve C vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirmede tesirli olan besinlerin başında gelir. Vücudu zararlı ve hücrelerden arındırır. Bu süreç sırasında mide bağırsak ve böbrekleri temizleyen taflan, hastalık oluşma riskini azaltır. İşlevselliğini artırdığından vücut direncini virüs ve bakterilere karşı güçlendirir.

Kısırlığın tedavisinde doğal bir ilaçtır. Üreme organlarının işlevselliğini artırarak bilhassa hatunlarda oluşan kist üzere marazların geçmesini sağlar. Böylelikle hormonları da dengler. Lenf ve troid bezlerinin sağlıklı çalışmasın sağlar. 

İçerdiği lif sayesinde uzun müddet tokluk hissi verir. Bu da diyet yapanlar için ülkü bir meyve haline getirir. Günde bir öğünde tüketilmesi tavsiye edilir. Haddinden fazla tüketildiğinde ishale neden olur. Lakin ehliyetli ölçüde alındığında karın şişkinliği, kabızlık yani sindirim marazlarını önler.

Yapılan araştırmalarda şeker hastalarına yarar sıhhati tespit edilmiştir. Gelgelelim eksperler bununla birlikte hastaların beslenme alışkanlıklarına dikkat etmelerini aksi halde aksi bir duruma neden olabileceğinin de altını çiziyor. 

Kalsiyum bakımından varlıklı olan taflan, kemik ve kas gelişimine ek sağlar. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik erimesi ya da romatizmal illetleri önler. Ergenlik ve menopoz devrinde sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilir.

Hudutları yatıştırarak depresyon ya da gerilim üzere durumların oluşmasını önler. Kronik uykusuzluk çekenler için ülkü bir besindir.

Yorum Ekle