Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Suyun yararları nelerdir? Çok su içmek zararlı mıdır? Su zehirlenmesi nedir?

Suyun yararları nelerdir? Çok su içmek zararlı mıdır? Su zehirlenmesi nedir?

Ömrün temel kaynaklarından biri olan su insan vücudunun 2’de 3’ünü oluşturur. Tüm organların işleyişini etkileyen su olmadan ömür sürdürmek imkansızdır. Neredeyse tüm illetleri engelleyen su hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala suyun yararları nelerdir? Çok su içmek zararlı mıdır? nedir? Merak edilen tüm soruların cevabı haberin detayında:

Vücudun daha sağlıklı olması için su tüketmesi gerekir. Mütehassıslar gün içerisinde ortalama 3 litre su tüketilmesi gerektiğini tavsiye eder. Gelgelelim bunun 2 – 2,5 litresi saf su geri kalanı ise gayrı besinler aracılığı ile alması gerekir. Su oksijen ve hidrojen hususlarda oluşur. Mahsusen had hücrelerinin rahat taşınması için vücudun bu iki hususa gereksinim duyar. Su yalnızca hudut sistemi için değil sindirim ve kemik sistemleri içinde epeyce yararlıdır. Suyun yararı olduğu kadar zararı da vardır. Çok tüketildiğinde vücutta önemli sıhhat problemlerine neden olur. Nasıl böbreklere yarar sağlıyorsa aşırısı da böbrekleri bitiriyor. Böbrek üstü bezleri haddinden fazla çalıştığında sık idrara neden olur. Bu da vücuda giren besinlerin enzimlendemeden direk idrar ya da dışkı ile atılmasına sebebiyet verir. Bunun yanı sıra son aylarda artan virüs ve bakterilerin tesirlerini azaltmak için mütehassıslar bol bol su tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Ayrıyeten şuan yerküre gündeminde olan ve acilen derhal herkesin yakalandığı koronavirüsünde testleri olumlu olanlarında tavsiyelerinden birincisi su içmek oldu.

SUYUN YARARLARI NELERDİR?

Vücut içindeki hücreleri taşıma hizmeti olan su bilhassa oksijenin kan aracılığıyla yayılmasını destekler.

Tükürük bezlerinin fonksiyonlarını artırarak besinlerin mide ve bağırsaklarda enzimlenmesini kolaylaştırır. 

Kan basıncını dengelediğinden vücut ısısını korur. 

Bağışıklık sistemindeki proteinleri artırarak virüs ve bakterilere karşı vücudu güçlendirir. 

Hücrelerin daha süratli yenilenmesini sağlar. Bu yüzden yaşlanmayı geciktirir.

Su vücuttaki yağ yakımını hızlandıran en güçlü besindir. 

Böbrek üstü bezlerin daha süratli çalışmasını sağlayarak vücudun iltihap biriktirmesini önler.

Kas ve kemiklerdeki asidik nispeti azaltarak iskeletin daha düzgün çalışmasını sağlar.

SU ZEHİRLENMESİ NEDİR?

Kandaki su orantının sodyum nispetinden ziyade olması durumunda ortaya çıkar. Mütehassıslar su zehirlenmesinin çabucak tedavi edilmesi gerektiğini aksi halde önemli rahatsızlıklara neden olabileceğini vurguluyorlar. Şiddetli su tüketme isteğine, psikolojide polidipsi illeti denilir. Bu rahatsızlığa sahip şahıslar üzerinde yapılan araştırmalarda, vakaların birçoklarında zihinsel rahatsızlıkların olduğu gözlenmiştir. Su zehirlenmesi çok su tüketmek dışında, böbrek üstü bezlerinde bulunan antidiüretik hormonun su tutması durumunda da zehirlenme meydana gelir. Sair bir sebep ise kesici ilaçlardır. Ağrı kesici ilaçlar kanda bulunan su nispetini arttırır. 

SU ZEHİRLENMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Diyet yapanların en büyük yanlışlarından biri çok su tüketmektir. Bu da ter bezlerinin süratli çalışmasına ve vücudun süratle sıvıyı boşaltmasına neden olur. Diyet sırasında alının besinlerdeki vitamin ve mineraller süratle enzimlenir ve vücutta atılır. Vücut günlük muhtaçlığı olan vitaminleri alamadığından gücü tükenir. Baş ve kas ağrılarının şiddeti artar.

Su zehirlenmesinde en sık yaşanan durum ise mide kasılmalarıdır. Bunun akabinde de gelişen kusma ve bulantı hissidir. Bunun nedeni ise midedeki likit orantısı değiştiğinden asit orantısı azalır. Besinler gereğince öğütülmez katı halde kalır. Yemek borusuna kadar ilerler kasılmalarla kusmaya neden olur.

Şiddetli likit tüketimi hudut sistemindeki hücrelerin deforme olmasına neden olur. Süratli bir akış ile ayaktan dimağa giden kan zihin bulanıklığına sebebiyet verirken dimağda ödem oluşumuna bile taban hazırlar.

Vücutta likit orantısının artması kanın artmasına da neden olur. Süratli kan akışı kalbin süratli atmasına neden olur. Birtakım beşerler bu durumları kalp ritim bozukluğu ve panik atak üzere marazlarla karıştırdığından buna suyun neden olduğunu bilmezler. Bu yüzden bu çeşit belirtilerle bir mütehassısa görünmekte yarar var. 

Vücudun muayyen ortamlarında ödem oluşur. Bu da kas ve kemik ağrılarının yaşanmasını sağlar. Başkaca kaslarda kramp yaşanma mümkünlüğü da artar. 

Yorum Ekle