Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Al pancarın yararları nelerdir? Pancar suyu ne işe yarar?

Al pancarın yararları nelerdir? Pancar suyu ne işe yarar?

Yüksek antioksidana sahip al pancar, insan sıhhati için birçok yararı vardır. Günlük ömür içerisinde insan sıhhatini en çok bozan rahatsızlık gerilimdir. Gerilimle baş etmenin yolu ise vücuttaki hadlerin istikrarlı bir halde dağılmasını sağlamaktır. Gerilimi bitiren mucize besinlerin başında al gelir. Pekala Kırmızı pancarın yararları nelerdir? Pancar suyu ne işe yarar? Haberin detayında soruların yanıtı:

Ekseriyetle turşu olarak tüketilen tam bir vitamin deposudur. İçeriğinde A, B6, B12, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra niyasin, riboflavin, kolin, betain ve pantotenik unsurları barındırır. Ilmî olarak da kanıtlanan al pancar insanın günlük gereksinimi olan vitamin ve vitaminleri sağlar. Bağışıklıktan sindirime kadar çabucak derhal vücudun her tarafını yenilemede tesirli olan al pancar, ıspanakgiller ailesine bağlıdır. Toprak altında yetişen ve yetiştiği toprağın tüm vitamin mineralini içeren pancar, münhasıran gerilim üzere günümüzde yaygın olan rahatsızlıklarla baş etmede tesirli besindir. Hem çiğ hem de pişirilerek tüketilebilir. Kasım aylarında hasadı başlanan al pancar yaza kadar tüketilebilen bir besindir. Mütehassıslar mevsim geçişleri için pancarın suyu çıkarılarak buzdolabında koruma edilmesini tavsiye eder. Pancar suyuna iki tüm ceviz koyup blendırdan geçirdikten sonra her gün bir bardak tertipli bu karışımı tükettiğinizde hem bağırsakları temizlemede hem de kilo vermede hayli yardımcı bir karışımdır. Avrupa’da sıklıkla tüketilen pancar Asya memleketlerinde ise yüzyıllardır hem alternatif tıpta hem de yiyecek olarak kullanılır.

KAÇ ÇEŞİT VARDIR?

Şeker prodüksiyonunda kullanılan ve devletimizde büyük bir üretim mekanına sahip olan şeker , beyaz renklidir.

Turşu imalatında kullanılan al birebir hengamda suyu çıkartılarak da tüketilir. 

Besin bedeli yüksek olan pazı, manzara olarak ıspanakla karıştırılır. Kimi yörelerde yaban pancarı olarak da bilinir.

Besin kıymeti en düşük olan yem pancarı, hayvanlara verilir. 

AL PANCARIN YARARLARI NELERDİR?

Cilt, akciğer ve kolon kanserlerini önleyen pigmenti hususu bakımından varlıklı olan pancarı bağışıklıkta ki tümör hücrelerini azaltarak kanser riskini önler.

Vücuttaki özgür radikalerin ve trombosit hücreleri istikrarda tutarak ödem üzere durumların yaşanma riskini azaltır.

Berbat kolesterolü düşürüp yeterli kolesterolü yükselterek kalp sıhhatini korur. Homosistein seviyesini düşürerek damarların zarar görmesini ketler.

Karaciğerdeki toksinleri temizleme de tesirli olan en doğal ilaçtır. Güçlü bir antioksidan olan pancar, mide, safra kesesi ve böbrekleri temizler. Sistemli tüketilen pancar suyu karaciğerdeki toksinlerin yanı sıra vücuttaki zehirli atıkları da vücuttan atar.

Gebe bayanların bilhassa 3 aydan sonra nizamlı tüketmesi gereken besinlerden biridir. Hem bebeğin gelişimi destekler hem de hamilelik vadesinde hatunun sıhhatini korur.

Demir eksikliğine bağlı gelişen kansızlığı önlemek içinde mütehassıslar günde en az bir bardak pancar suyunun içilmesini tavsiye eder.

Had hücrelerinin deforme olmuş meydanlarını güzelleştirerek, gerilim, yorgunluk ve depresyon üzere rahatsızlıkların riskini sıfıra indirir.

PANCAR SUYU NE İŞE YARAR?

Kan hücrelerinin sayısınını artırır. Birebir devranda kandaki şeker seviyesini de düzenler.

Hudut hücrelerini yatıştırarak gerilim ve depresyona uygun gelir.

Kabızlık ve ishal üzere sıklıkla yaşanan marazlara karşı mide bağırsağın fonksiyonunu güçlendirir.

Karaciğerin işlevselliğine ekte bulunur.

Bağışıklığı toksinlere karşı koruyarak vücudu güçlendirir.

Güçlü bir idrar söktürücüdür. 

PANCAR SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Meyve sıkacağı ile pancarın suyunu rahat çıkartabilirsiniz. Daha sonra çıkartılan suyu tekrar süzgeçten geçirip içerisinde 2 ceviz atıp blendırdan geçirin. Bir gün dolapta beklettikten sonra her gün sistemli formda bu karışımdan bir su bardağı kadar tüketebilirsiniz. 

Yorum Ekle