Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kimyon ve yoğurdun yararları? Bir kase yoğurda bir tatlı kaşığı kimyon ekleyip tüketirseniz…

Kimyon ve yoğurdun yararları? Bir kase yoğurda bir tatlı kaşığı kimyon ekleyip tüketirseniz…

Sindirim illetleri sıhhatsiz beslenme sonucu yaşanır. Bilhassa yemeklerden sonra yaşanan gaz sıkışması, karın şişkinliği üzere sıhhat problemlerine yer hazırlar. Bu yüzden sindirim yollarını temizleyen sağlıklı besinlerin başında gelen yoğurt ve kimyon bolca tüketilmelidir. Evet Kimyon ve yoğurdun yararları? Bir kase yoğurda bir tatlı kaşığı kimyon ekleyip tüketirseniz…

Asırlardır bitkisel tedavi metotlarında kullanılan kimyonun sıhhate birçok yararı vardır. Mahsusen balık, al ve tavuk etine eşsiz bir tat veren kimyonu Avrupa’da ise ekmek, peynir, şeker, bisküvi ve hamur işlerinde kullanılır. Bitkiden baharata dönüşen kimyon içeriğinde uçucu yağ ve tanen bulunur. Bu hususlar vücuttaki toksinleri terleterek atmaya yarar. Hem mutfakta hem de tıbbı tedavilerde ilaç olarak kullanılan kimyon yoğurtla birlikte tüketildiğinde ise sağladığı yarar 2 kat olur. Gaz sorunu yaşayan hastalara bilirkişilerin tavsiye ettiği yoğurt kimyon karışımı birebir hengamda birçok yararı daha vardır. Maydanoz ailesine ilişkin olan kimyon ekseriyetle bahar halinde tüketilir. Ana vatanı İran, Özbekistan, Tacikistan ve Şili üzere memleketlerdir. Acı ve keskin bir tadı olan kimyon direk tüketilmez. Çoklukla sağlıklı bir besinle bir arada tüketilmesi tavsiye edilir. Ya da tohum halinden çay yapılır. Bunun yanı sıra sindirim hastalıklarına yarar sağlayan bir sair besin olan yoğurt ise fermantasyon sonucu elde edilir. Yararlı bakteriler içeren yoğurt, 6000 yıldır tüketilmektedir. İçeriğinde yüksek orantıda kalsiyum riboflavin (B2), kobalamin (B12) ve piridoksin (B6) üzere vitaminler ve mineraller vardır. 

KİMYON VE YOĞURDUN YARARLARI NELERDİR?

Laktik asit bakımından varlıklı olan yoğurt kemik ve kas gelişimine ek sağlar. Bunun yanı sıra ise organların hücrelerinin gelişimini de destekler. Bağırsak florasını dengeleyen yoğurt sindirim yolu marazlarının önüne makbul. Virüs ve bakterilere karşı bağışıklık sistemini yenileyen yoğurdu bilirkişiler kesinlikle tüketilmesini öneriyor. Tıpkı devirde kimyon da folat, tiamin ve E vitamini içerir. Yoğurt üzere kimyon da sindirim illetlerinin yaşanmasını ketler. Demir deposu olan kimyon, kan pahalarını artırır. Bu iki besinin bir arada tüketilmesi sağlayacağı yararları artırır.

BİR KASEYE BİR TATLI KAŞIĞI KİMYON EKLEYİP TÜKETİLDİĞİNDE…

İçerdiği flavonoid ve polifenol bileşenleri vücutta hasara uğramış hücreleri yeniler. Yoğurt ile birlikte tüketildiğinde ise bağışıklığı güçlendirerek kanseri sıfırlar. Tıpkı zamanda hipertansiyon, tip 2 diyabet, osteoporoz, Alzheimer üzere illetlere yakalanma orantısını da azaltır.

B vitamini bakımından güçlü olan kimyon rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Melatonin hizmeti gören B vitamini hem uykunuzu düzenler hem de gerilimi önler. İçerdiği esansiyel yağı hudut hücrelerini azaltarak dimağ sıhhatini da korur.

Kimyon yoğurtla tüketildiğinde E vitamini pahası artar. Bu da cildin deforme olmuş yerlerini yeniler. Dermis tabakasındaki hücreleri dezenfekte ederek, kırışıklığı ve yaşlanmayı önler. Birebir hengamda cilt lekeleri, akne ve sivilce oluşmasına olabilecek durumları azaltır.

Kandaki insülin üretimini sağlayan pankreastaki beta hücrelerini korur. Şeker hastalarının acilen her yemekte tüketmesi gereken bir besindir. 

Yemeklerdeki yağın tesirini azalttığında kilo almanızı ketler. Sindirim sorunlarına karşı acilen tesir gösterir. Yemek sonrası yaşanan hazımsızlığı gidererek gaz rahatsızlığını önler.

Yapılan araştırmalarda kimyonun memnunluk hormonunu da artırdığı gözlemlenmiştir. 

Yorum Ekle