Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Son 10 Yılın En Korkutucu 9 Oyunu!

Son 10 Yılın En Korkutucu 9 Oyunu!

Yarın gece bu saatlerde, yalnızca bir yılı değil, 10 yıllık koca bir periyodu de artta bıramış olacağız. Bu 10 yıl içerisinde, oyun yerküresinin gerçeklik hudutları, VR (Sanal Gerçeklik) teknolojisi ile bambaşka bir boyuta ulaştı. 10 yıl içerisinde piyasaya sürülen pek çok oyun; oyun tutkunlarını, muazzam tansiyon faktörleri ve yeni teknolojiler dehşetin doruklarına ulaştırmayı başardı. Pekala bu oyunlar hangileri? İşte, bize nazaran bahsedilmesi gereken 9 korkutucu oyun:

Resident Evil 7: Biohazard ve Resident Evil 7: Biohazard (VR)

Resident Evil 4-5-6 korku-gerilim faktörlerinden fazla, aksiyon ögeleri ile gündemdeydi. Ne var ki serinin 7.yapımı ile birlikte işler değişti. Residen Evil 7, çaresizlik ve ölümlülük hissini bize yansıttı. Ne de olsa Mason ailesinin zombi versiyonu olan fertler ile karşı zıdda kaldık. VR sürümü ise kaygılarımızı bambaşka bir boyuta taşıdı. Gözlük ile yaşadığımız tecrübe, pek çok şahsa hiper-tansiyon bile yaşatmış olabilir.

Alien: Isolation

Alien sinemalarındaki tansiyonu başarılı biçimde yansıtan oyun, Alien: Isolation oldu. Alien vs Predator serisinden çok daha başarılı olan imalat, neredeyse durdurulamaz olan Xenomorph’lar ve kişiler arasındaki çatışmayı, klostrofobik bir ortamda yansıttı. Hedefiniz kötücül varlıkları avlamak değil, sağ kalmayı başarmaktı.

Outlast 2

Outlast 2, serinin birinci oyununun çok daha çokça tansiyon ögesi dolu devamıydı. Birbirinden grotesk varlıklarla karşılaştık ancak dehşet verici biçimde, içimizdeki endişelerle yüzleştik. Baş karakter yalnızca sayısız kötülüklerle değil; halüsinasyonlarla ve birbirinden ağır ruhsal problemlerle yüzleşti. 

Amnesia: Dark Descent

Amnesia: Dark Descent, Cthulhu mitosunu andıran; karanlık ve umutsuz bir yerküreyi husus aldı. Oyunun sonu da, en karanlık endişe kitaplarına benziyordu. Bu deneyimi sabaha karşı saatlerde yaşarsanız, sonlarınızı sağlam tutmanızı öneriyoruz.

Hellblade: Senua’s Sacrifice

Hellblade: Senua’s Sacrifice’ın ortamı, bilindik oyunlardan çok farklı. Oyun, çevresel faktörlerden fazla, baş karakterin ruhsal buhranları ile hayat buluyor. Baş karakter, sanrılar altında “Ölüm Diyarı’na” inip, sevdiği kimseyi kurtarma niyetinde. Oyun, oyuncuyla garip bir etkileşim halinde. Oyunun yapay zekası, “Save belgelerini silebilirim” şeklinde tehditlerde bulunabiliyor.

Soma

Amnesia’nın yaratıcıları tarafından geliştirilen Soma; umutsuzluk – endişe – karanlık üçlüsünün süper bir bileşimi. Düşmanlarınıza karşı tek bahtınız, zekanızı kullanmak. Çünkü en ufak bir güç avantajınız yok.

Slender: The Arrival

Sinema versiyonu ne kadar başarısız olsa da, Amerikan kaygı hikayelerinden uyarlanan Slender-Man oyunu bir o kadar başarılı oldu. Slender: The Arrival, kötücül varlık hakkındaki sekiz sahifelik doneyi toplamaya çalışan bir kişisi mevzu aldı. 

The Evil Within

Silent Hill serisinin yaratıcıları tarafından geliştirilen The Evil Within, oyun tarihinin en ürpertici imalatları arasında. Oyunu bitirirken, kalbimiz daima savaş halindeydi. Gerek zihin oyunları, gerek çok kanlı grotesk varlıklar, gerekse bir saniye sonra paramparça olabilirim hissi oyuna ivme kazandırdı. Hikayesi ve sürpriz sonu da bu başarıyı perçinledi.

Dead Space 2

Serinin birinci oyununa nazaran daha çokça aksiyon odaklı olsa da, tüyleri ürperten bir oyundu. Kahramanımızın travma sonrası gerilim bozukluğu, tansiyon faktörünü güçlendirdi. Kısım sonu canavarlarıyla yaşadığımız kanlı sahneler de, oyunun, dehşet kolunda doruğa ulaşmasını sağladı.

Yorum Ekle