Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Soğuk alerjisi nedir? Soğuk alerjisinin belirtileri nelerdir? Soğuk alerjisi nasıl makbul?

Soğuk alerjisi nedir? Soğuk alerjisinin belirtileri nelerdir? Soğuk alerjisi nasıl makbul?

Nadiren görülen alerjik reaksiyonların başında soğuk alerjisi gelir. Pek çok kimsenin bilmediği velev hastanın bile yaşarken etmediği farklı marazlarla karıştırdığı soğuk alerjisi hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Pekala soğuk alerjisi nedir? Soğuk alerjisinin belirtileri nelerdir? Soğuk alerjisi nasıl makbul? Vücutta çeşitli kızarıklıklara neden olan soğuk alerjisine dair her şey haberin detayında.

Keskin soğukluklar da cildin en savunmasız anında ortaya çıkan soğuk alerjisi,ciltte; kuruma, çatlama ve kanama üzere dertlere neden olur. Fakat soğuk alerjisi yalnızca soğuk havalarda değil soğuk yiyecek ve içeceklerden de asıllı yaşanır. Cilt dokusunu olumsuz etkileyen bu hastalık bağışıklık sistemini etkileyen immun sistemin reaksiyon göstermesi ile ortaya çıkar. Vücut ısısından daha düşük olan hava ile karşı zıdda kalan cilt yanmaya başlar. Daha sonra şiddetli kaşınmaya başlayan cilt dökülme ya da kanamaya maruz kalır. Halk arasında soğuk kurdeşen olarak bilinen bu alerjik reaksiyon nadir görülür. Lakin yaşanılan belirtiler gayrı marazlarla da emsal olduğundan buz-küp testi uygulanır. Bu tatbikte buzun maruz kaldığı ortam 5 dakika sonra kızarmaya ya da kabarmaya başladığında kişinin tanısı konulur. Yüksek soğuğa karşı alerji olduğu üzere yüksek sıcaklığa zıtta alerji vardır. Ölçüsüz soğuğa maruz kalan vücut histamin seviyesini yükselterek vücudun kaşınmasına sebep olur. Çokça salgılanan histamin yalnızca kaşıntıya değil tıpkı vakitte damar genişlemesi, düşük tansiyon ve alerjik şok üzere sıhhat dertlerine taban hazırlar. 

SOĞUK ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR? 

Artan histamin seviyesi kaşıntıya neden olur. Vücut kızarır. Buna bağlı kanamalar yaşanır.

Genişleyen damarlardan ötürü kalp riitm bozukluğu ortaya çıkar. 

Göğüs darlığına bağlı nefes alamayan hasta basınç farkı görülür. 

Vücudun sınırlı yerlerinde dökülmelere bağlı yaralar belirir.

Aniden düşen tansiyon üzere belirtilerle kendini gösterir.

SOĞUK ALERJİSİ NASIL MAKBUL?

Kesin bir tedavisi bulunmayan soğuk alerjisinin beraberinde sıhhat dertleri denetim altına alınmaya çalışılır. İlaç tedavisi uygulanan bu illette histamin seviyesi korunmaya çalışılır. Zira yükselen histamin seviyesi vücuttaki protein ve kollajen nispetini düşürür. Bu durum hastayı büsbütün savunmasız kılar. Devranında tedavi edilmediğinde hücrelerin mutasyona uğramasına neden olur. Hastalık 15-30 yaşları arasında bağışıklığı zayıf bireylerde görünme mümkünlüğü yüksek olduğundan antikor seviyesi artırılarak vücudun direnci güçlendirilir. Yüksek geçen bu alerjik durum eklem ve romatizmal illetlere davetiye çıkartır. Bu üslup bed sonuçlar doğurmadan hastanın soğuktan korunması sağlanır. İlaç formülü ile histami seviyesi dengelenir. 

Yorum Ekle