Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çörek otunun yararları nelerdir? Çörek otu yağı ne işe yarar? Balın içine çörek otu karıştırıp tarafsanız…

Çörek otunun yararları nelerdir? Çörek otu yağı ne işe yarar? Balın içine çörek otu karıştırıp tarafsanız…

Susamın siyahı üzere görünen çörek otunun insan sıhhatine birçok yararı olduğunu biliyor muydunuz? Pekala çörek otunun yararları nelerdir? Çörek otu yağı ne işe yarar? Eksperler mahsusen bal ile karıştırılıp tüketilen çörek otunun yararlı olduğunu vurguluyor. İçeriğinde güçlü antioksidan özellik gösteren mineral içeren çörek otu hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için araştırdık. Haberin detayında çörek otuna dair merak edilen her şeyi bulabilirsiniz.

Eski çağlardan beri doğal tıbbi tedavide kullanılan çörek otunun insan sıhhatine birçok yararı vardır. Mahsusen eski çağlarda yaraları güzelleştirdiği için erlerin çantalarına konulurmuş. Yıllık otsu bitkisi olan çörek otu, bitkinin kozalağında büyür. Olgunlaştıktan sonra kozalağı inceltir. Yağ orantısı yüzde 18 olan bu ot 14 tipi olan düğün çiçeği ailesinden gelir. Yapılan birtakım araştırmalarda çörek otunun astım illetinin bitirici olduğu gözlemlenmiştir. Amerika’da şahsi bir araştırmada kullanılan çörek otunun göğüs kanserine neden olduğu hücreleri yok ettiği ortaya çıkmıştır. Daha sonra çağdaş tıp bu otun üzerine ağırlaşıp birçok araştırma yapmıştır. Laboratuvar araştırmalarında çörek otunun kan şekerini düşürerek kanı dengelediği tespit edilmiştir. İçeriğinde yüksek ölçüde; conjuge linoleik asit, thymoquinone, nigellone, melanthin, nigilline, damascenine ve tannin unsurlar içermektedir.

ÇÖREK OTU YAĞI NE İŞE YARAR?

Yapılan araştırmalarda çörek otu yağının kilo vermede hayli tesirli olduğu ortaya konulmuştur. Münhasıran diyabet tedavisinde doğal ilaç olan çörek otu, anti-inflamatuar bakımından zengindir. Vücuttaki yağ yakımını hızlandırdığı üzere toksinleri söküp atmada da tesirlidir. Mide ülserinin süratle güzelleşmesini sağlar. Birebir hengamda sindirimi denetim ederek kabızlık üzere rahatsızlıkları pürüzler. İltihabı azaltarak üst teneffüs yolları marazlarının da önüne makbul. Adet döngüsünde artan göğüs ağrılarını dindirmek için sürülür. Çörek otuyla hazırlanan losyonlar cildin süratle akne ve sivilcilerden arındırır. Cilt hücrelerini yeniler. 

ÇÖREK OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

Enfeksiyon sonucu boğazda meydana gelen öksürük ve teneffüs yolu marazlarının tesirini azaltır. Bunun yanı sıra balgam söktürücü tesiri de vardır. 

Çörek otu vücutta bulunan tüm özgür radikalleri idrar yolu ile atarak sindirimin temizlenmesinde yardımcı olur. Böylelikle ortaya çıkabilecek olan mide ve bağırsak marazlarını önler. Bunun yanı sıra bu kesimlerde daha evvelce oluşan deforme risklerini en aza indirir.

Kandaki şeker hücrelerini dengeleyerek, kanı istikrarlar. Damarlarda tıkanmanın yaşanmamasını sağlayarak kalp rahatsızlıklarının önüne makbul. İnme, felç ve kalp buhranı üzere önemli sıhhat meselelerinin riskini azaltır.

Antioksidan özelliği olan çörek otu ödeme neden olan iltihabı temizler. Birebir vakitte hücrelerin yenilenmesini destekleyerek yaşlanmayı önler. Bu tesirin birebirini dermis tabakasında da gösterir. Dermis tabakasının kısa vadede yenilenmesini destekleyerek sivilce ve akne oluşumunu önler. Başkaca ter bezlerinin sağlıklı işlemesini sağlar. 

Hazmı kolaylaştırdığından zayıflamaya destek olan besinler arasında birinci sıralarda nokta alır. Yoğurtla bir arada tüketilince yararı daha çokça artar.

Hudut sistemine bağlı gelişen depresyon ve panik atak üzere durumların yaşanma riskini azaltır. Böylelikle dimağ sıhhatine da ek sağlar. 

En değerli özelliği ise yapılan araştırmalarda kanserli hücreleri yok ettiğini ve önlediğidir. Bilirkişiler mahsusen aile hikayesinde kanser hücrelerine sahip şahısların bu besinden sıklıkla tüketmeleri gerektiğini vurguluyor. 

Çörek otundan elde edilen yağ ise cilt yüzeyinde meydana gelen egzama ve sedef üzere illetlerin yaşanmaması için bağışıklığı artırır.

Çörek otunu zeytin yağı ile karıştırıp kirpik, kaş ve saçlarınıza iki günde bir tertipli uyguladığınızda daha çok gürleşmesini sağlar. Ayrıyeten parlak ve canlı bir görünüm kazandırır.

BAL VE ÇÖREK OTU TOZUNU KARIŞTIRIP HER SABAH…

Çörek otundan elde edilen tozu her sabah kahvaltısında bal ile karıştırıp tüketildiğinde gün uzunluğu kuvvet ve konsantre seviyenizi artırır. Başkaca marazlara karşı direnç oluşturur. Başkaca salatalara omletinize ve peyniriniz üzerine serpiştirdiğinizde de tıpkı etkiyi alabilirsiniz. 

ÇÖREK OTUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Melanthin büyük dozlarda alındığında zehirlidir ve nigelline ise felç yapıcıdır. Bundan ötürü çörek otu ehliyetli ölçülerde ara verilerek kullanılmalıdır. 

Yorum Ekle