Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Şizofreni nedir? Şizofreninin belirtileri nelerdir? Şizofreninin tedavisi var mıdır?

Şizofreni nedir? Şizofreninin belirtileri nelerdir? Şizofreninin tedavisi var mıdır?

Bireyin gerçeklik algısıyla oynayan tasavvurlarını bozan şizofreni gerekli müdahale yapılmadığında hayat uzunluğu devam eder. Mesleksel olarak da olumsuz sonuçlara neden olan şizofreni hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Şizofreni olmayan şeyleri düşündüren ve yaşıyormuş üzere gösterir. Pekala Şizofreni nedir? Şizofreninin belirtileri nelerdir? Şizofreninin tedavisi var mıdır? İşte soruların yanıtı…

Şizofreni, mülahaza ve davranışlarda bozulma ile ortaya çıkan zihinsel bir hastalıktır.  Her beşerde farklı bulgularla ortaya çıktığından ötürü kesin bir tedavi yolu yoktur. Şizofreni illeti yerkürede her 5 bireyden 2’sinde görülür. Topluluktaki ön yargılar nedeniyle birçok hasta ve yakını tedavi sürecinde zorluk yaşar. Şizofreni, külliyen kalıtımsal bir hastalık değildir. Kalıtımsal yatkınlığı olan insanlarda ise hastalık, gerilim ve muhit faktörleri nedeniyle ortaya çıkabilir. Şizofren hastaları yaşadıkları birtakım durumların gerçek mi, hayal mi olduğunu anlamada zorluk çeker. Bu durumları yaşayan insanlara eksperler, psikoz tedavisi uygular. Tedaviyi kabul etmeyen şizofren hastalar, hengam zaman psikotik atak yani ani kişilik ve davranış bozukluğu gösterir.

ŞİZOFRENİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Dimağ içindeki dopamin ve glutamata unsurlarından aniden artış ya da azalış

Aile hikayesinde olan bireyler

Uzun müddetli virüse maruz kalma

Bağışıklık sisteminin daima antikor üretmesi ve buna bağlı vücut sisteminin değişmesi

Hamilelik sürecinde sağlıklı beslenmeme, erken tevellüt ya da düşük yaşanması

Ergenlik devrinde yaşanan geçişsel ruhsal problemler nedeniyle kullanılan ilaçların yan tesirleri

Bed unsur kullanma alışkanlığı üzere durumlar şizofrenin yaşanmasına taban hazırlar.

ŞİZOFRENİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hayali sesler ve kimseler görme onlardan korkma ya da sohbet etme üzere durumlar

Mütemadi kızgın ve azabi bir ruh halinde olma

Topluluk içerisindeki davranışlarında anormalleşme 

Birileri tarafından takip edilme ve her han taarruza uğrama hissi

Ruh halinde sabit olmayan değişimler

İş ve eğitim hayatında düşüş yaşanması

Hayati değer taşıyan durumlar önünde duyarsız kalma üzere belirtilerle kendini gösterir.

ŞİZOFRENİ HASTALARI TEHLİKELİ MİDİR?

Şizofreni hastaları, saldırgan ya da tehlikeli değildir. Lakin şizofreni hastalarının kendilerine zarar verme ihtimalleri vardır. Yaşadıkları ani atak bunalımlarında intihara meyilli oldukları gözlenmiştir. Topluluk tarafından şizofreni olduğu öğrenilen hastalar ise olumsuz durumlarla karşılaşmamak için gösterdikleri reaksiyonlar, bazen saldırganlık olarak algılanır. Gelgelelim bilirkişiler, bu türlü durumlarda hastalara müdahale edilmeden sıhhat ekiplerine haber verilmesini tavsiye ediyor.

OLMAYAN SESLER DUYARAK BAŞLAR!

Erkeklere orantıyla hatunlarda daha çok görülme mümkünlüğü olan şizofreni illeti, ergenlik periyodunda ortaya çıkar. Şizofreninin birinci aşamalarında hastalar olmayan sesler duyduklarını tez ederler. Marazının en ileri safhasında olan bireyler ise gerçekte olmayan kişiler ve hikayeler gördüklerini söylerler. 

ŞİZOFRENi TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Şizofreni marazının tedavisinin olumlu sonuçlanması için, hastanın şizofreni olduğunu kabul etmesi gerekir. Eksperler, yaptıkları araştırmalarda illeti kabul etmeyen şahıslardaki tedaviye orantıyla şizofren olduğunu kabullenmiş hastaların tedavilerinin daha süratli sonuç alındığını belirtiyorlar. Belirti ve bulguları hafif olan hastalar, haftalık psikiyatri terapi görür. Lakin daha ağır hastalar, gözlem altına alınarak tedavi edilir.

Yorum Ekle