Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Corona virüs nedir ve nasıl bulaşır? Corona virüsün belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır?

Corona virüs nedir ve nasıl bulaşır? Corona virüsün belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır?

Geçtiğimiz günlerde Çin’de bir uçağın kalkışı durduruldu. Ölümcül olan Sars virüsünün yaygınlaştığından korkan yetkililer daha sonra açıklama yaparak Sars virüsüne emsal lakin bir virüsün illete neden olduğunu duyurdu. Bunun üzerine alarma geçen yerküre devletleri virüsün corona virüsü olduğunu tespit etti. Evet nedir ve nasıl bulaşır? Corona virüsün belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır?

2003 yılında ortaya çıkan ve birçok kişinin aniden irtihaline yol açan Sars virüsü kuşkusu milletlerarası uçuşları etkiledi. Uçakları karantinaya alan bilirkişiler ölümlere neden olan virüsün Sars olmadığı daha tehlikeli bir virüs olduğunu tespit etti Çin’de başlayıp ABD’ye sıçrayan virüs tıpkı Sars üzere zatürre belirtileriyle ilerliyor. Aralık ayından beridir ortaya çıkan virüs tüm yerküre devletlerini hareketlendirdi. Vefata yol açan virüs akciğeri iflas ettiriyor. Yerküre Sıhhat Örgütünü harekete geçiren virüs hakkında detaylı çalışmalar başladı. Virüs hakkında yıllar evvelki çalışmalar yine gün yüzüne çıkarıldı. 1960 yıllarında birinci kere tespit edilen virüs burun boşluklarından akciğere iniyor. Buradaki tüm hücrelerde önemli deformasyona yol açıyor. Lakin birinci şiddetli belirtiler göstermeyen hafif burun tıkanıklığı ve öksürme belirtileri gösterdiğinden kişi hasta olduğunun farkına varmıyor. Bu da virüsün süratle vücutta ilerlemesini sağlayan sürece yol açıyor. Sars virüsü üzere teneffüs yolu enfeksiyonuna yer hazırlarken yavaş yavaş akciğerin fonksiyonlarının yitiriyor. Bu virüsler hayvanlardan kişilere nasıl geçtiği şimdi bilinmeze de kişilerde ölümlere yol açtığı görüldü. Şimdi yeni yaygınlaşmasına karşın ölümlere neden olan virüsün kesin bir tedavisi yoktur. 

CORONA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Hava ve temas yoluyla beşerden beşere makbul. Münhasıran toplu ortamlarda süratle yayılır. Gelgelelim hayvandan kişiye nasıl bulaştığı şimdi belirli değil. Virüs hava ile temas ettikten bir saat sonraya kadarda yaşayabildiğinden ortaya çıktığı ortamlardan uzak durmak gerekir. Bu yüzden Çin havalimanında karantina kesiminde önemli bir dezenfekte yapıldı. Gelgelelim eksperler gerekmedikçe uçuşların iptal olmasının daha yararlı olacağı cihetinde açıklamalarda bulundu. vücudunda sinüs yollarına yerleşerek devam ediyor. Sars virüsüyle örtüşmesine karşın birinci günlerde ateşlenmeye neden olmuyor. Vücudun virüsü fark ettiği andan itibaren ateşlenme görülür. 

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Olağan grip üzere başlıyor. Ama 3 gün sonrasında şiddetli öksürük göğüs ağrısıyla devam eder. Kuluçka devrini tamamladığından vücudun direncini süratle düşürür. Gün geçtikçe ateşlenme,terleme, ağız kuruluğu, balgamlı öksürük, sinüs yollarında tıkanıklık, nefes almakta zorlanma üzere belirtiler yaşanır. Belirtiler gün gün şiddetini artırır. Bağışıklık sistemi antikor üretmesine karşın bu külliyen vücudun fonksiyonlarını olumsuz tesirler. Haddinden fazla ateşlenmeye maruz kalan kemiklerde ağrılarda görülür. Kimi bilirkişiler Sars kadar önemli bir virüs olmadığını gelgelelim acilen tespit edilmediğinde vefata yol açacağını vurguluyor.

CORONA VİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Virüsün tesirleri hastanın bağışıklık sistemine nazaran değişir. Bilirkişiler birtakım şahıslarda şiddetli belirti yaşanmadan hafif atlatılır. Bunun içinde ilaç tedavisi sağlandığını belirtiyor. Lakin bağışıklığı zayıf olan münhasıran C ve D vitamini eksikliği olan kimselerde şiddetli ilerler. Bunun için tedavinin başlangıcında likit desteği sağlanır. Zira virüs süratle vücutta likit kaybına yol açar. Ateş düşürülür. Birebir vakitte ağrılar içinde yüksek dozda ağrı kesiciler verilir. Bilirkişiler istirahatın nispeten kıymetli olduğunu söylüyor. Ayrıyeten virüsün yaygın olduğu sahalardan uzak durmanın daha sağlıklı olduğu belirtiliyor. 

Yorum Ekle