Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Balın yararları nelerdir? Mecnun bal zehirlenmesi nedir? Kaç çeşit bal vardır?

Balın yararları nelerdir? Mecnun bal zehirlenmesi nedir? Kaç çeşit bal vardır?

İnsan vücuduna inanılmaz yararları olan bal hakkında en merak edilenleri sizler için araştırdık. Arıların tabiata bıraktıkları mucize olan bal, doğal şekerdir. Vücudun şeker gereksinimini karşılar. Bunun yanı sıra üst teneffüs yollarından cilde kadar birçok yarar sağlar. Lakin bal nadiren de olsa zehirlenmeye neden olur. Evet Balın yararları nelerdir? Mecnun bal zehirlenmesi nedir? Kaç çeşit bal vardır? İşte yanıtlar…

Arılar çiçeklerden topladıkları tomurcukları midelerinde invertaz enzimi sayesinde bala dönüştürürler. Yaptıkları kovanların içerisine bıraktıkları balın tadı rengi kokusu topladıkların çiçeklerin tomurcuklarına nazaran değişir. 1 kilo bal için bir gün boyunca 900 bin arı çalışır. Nem, güneş ışığı, kaynatma üzere sıra dışı bir tesire maruz kalmadıkça bozulmayan bal devrandan etkilenmez. Yapılan araştırmalarda  amilaz, nikotin, invertaz, katalaz, oksidaz, fosfataz enzimleri bulunur. Tıpkı zamanda tiamin, riboflavin, askorbik asit, piridoksin, pantotenik asit, niasin ve az ölçüde biotin, folik asit bulunur.Enzim ve vitaminlerin yanı sıra potasyum, klor, kükürt, kalsiyum, sodyum, fosfor, magnezyum, silisyum, demir, mangan ve bakır bakımından varlıklı ola bal bu sayede insan sıhhatine hayli yarar sağlar. Baldaki şeker kana karışmada uzun bir süreç yaşadığı için birtakım mütehassıslar her gün bir kaşık balı yarım bardak su ile karıştırarak tüketilmesini öneriyor.

MECZUP BAL ZEHİRLENMESİ NEDİR?

Besin zehirlenmeleri arasında nadiren görülen bal zehirlenmesi önemli sıhhat problemine neden olur. Arılar çiçeklerden topladıkları unsurları bal dönüştürür. Lakin topladıkları birtakım hususları de bala karıştırdıklarından balın tadı acı olur. Bu bala acı ya da meblağ denir. Eksperlerin açıklamalarına nazaran çokça tüketildiğinde mide rahatsızlıklarına neden olur. Birtakım yörelerde buna mecnun bal da denir. Bu bal çeşidi halk arasında diyabet ve hipertansiyona yeterli geldiği biliniyor. Divane bal ekseriyetle kuzey nahiyelerde görülür. Devletimizde Karadeniz yerinde yaygındır. Yerküre da ise Brezilya ve Amerika’da var. Kahverengi olan balın şekerlenmesi vakit alır. Balın zehirlenmesine neden olan unsur ise Grayanatoksindir. 

BALIN YARARLARI NELERDİR? HER GÜN BALLI SU İÇERSENİZ…

– İçerisindeki şeker su ile yumuşatılıp tüketildiğinde kana çabuk karışır. Mütehassıslar münhasıran demir eksikliği olan insanların tüketmesini önerir. Bal bu karışımla kana daha çabuk karıştığından kandaki hücrelerin orantısını artırır. Bu sayede bireye gün uzunluğu güç sağlar. Kansızlığı önlemenin yanı sıra gerilim, depresyon ve yorgunluğa da güzel gelir. 

– Sindirim için bir mucize olan ballı su mideyi temizlerken bağırsaklarda toksin birikimini de önler. Bu sayede kabız ya da ishal üzere rahatsızlıkların yaşanmasını önler. Böbrekleri ve bezleri çalıştırarak vücutta likit dengesizliğinin yaşanmasını pürüzler. 

 Sabahları tüketilen ballı su gün uzunluğu abur cubur tüketmek isteğinizi azaltır. Tok tutma vadesini artırarak kilo vermek isteyenler için yarar sağlar. Ballı su birebir vakitte beyindeki şeker sinyallerini de denetim eder.

 Yapılan araştırmalarda ballı suyun eklem ve kemiklerdeki kireçlenme ya da iltihaplanma üzere sıhhat sıkıntılarının yaşanmasını önler. Bunun yanı sıra yaşanan ağrılarında şiddetini azaltır.

 Kötü kolesterolü düşürmede tesirli olan ballı su, damarların tıkanıklığını önleyerek kalp marazlarını ve kan dolaşım meselelerini köstekler. Bilirkişiler bu karışımın sistemli tüketilmesi gerektiğini tavsiye eder. 

 Antibakteriyel ve antibiyotik özelliğe sahip olan bal, su ile şekeri hafifletildiğinde bağışıklık sistemindeki makûs hür radikalleri temizleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir.

 Vücudun günlük gereksinimi olan vitamin ve mineralleri yüzde 40 orantıda sağlar. Bu sayede direnci artırarak cilt sıhhatini da korur. Vücudun maruz kaldığı deformeleri kısa vadede yeniler. Erkenden yıpranmasını önleyerek ciltteki hudutların daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

– Teneffüste yaşanan bronşit, astım ve kuru öksürük üzere rahatsızlıkların önüne makbul. Antibiyotik tesiri ile burada biriken iltihapları idrar yolu ile atar. 

CEVİZ VE BAL KARIŞIMI NE İŞE YARAR?

Bir kavanoz balın içerisine öğütülmüş 3 avuç içi kadar dolu ceviz koyup iki gün bekletin. Omega-3 yağ asidi bakımından varlıklı olan ceviz hudut ve bağışıklık sisteminin fonksiyonlarının sağlıklı çalışması için yarar sağlayan bir besindir. Unutkanlık, uykusuzluk, alzheimer ve konsantre için gerekli olan omega-3 yağ asidinin balla birleşimi etkiyi 3 katına çıkarıyor. Başkaca bu karışım kas ve kemik sistemini de güçlendirir. Ayrıyeten mide asidini düzenler. Bağırsak florasalarının akıllıca çalışmasını sağlar. 

KAÇ ÇEŞİT BAL VARDIR VE EN YARARLISI HANGİSİDİR?

BİTKİ ÇEŞİTLİ BALLAR

KESTANE BALI

Koyu renkli olan bu balın hususî üretim yerleri vardır. Başka ballara nazaran daha az şekerlidir. Kendine has bir kokusu olan kestane balını yapan arılar tıpkı hengamda kestane neslinin devamı için tohumların tabiata yayılmasını da sağlar. Nispeten katı bir baldır. Kestane ağaçlarının içinde bulunur.

ÇAM BALI

Memleketimizde yayın olan çam balı, tabiattaki en kişisel üretimdir. Polensiz yapılan tek baldır. Çam ağaçlarındaki birtakım böceklerin salgıladıkları sıvıyı alan arılar peteklerine doldurur. İki hayvan arasında yaşanan bu durum Türkiye ve Yunanistan dışında hiç bir yanda bulunmaz. Yapışkan nispeti nispeten ziyadedir. 

AYÇİÇEK BALI

Trakya yerimizde yaygın olarak bulunan ayçiçek tarlalarına yakın sahalardaki bal peteklerinde bulunur. Çok çabuk şekerlenen bu bal, en ucuz bal çeşididir.

NARİNCİYE BALI

Limon, mandalina ve portakal çiçeklerine konan arılar üretir. Değişik bir aromatik kokusu vardır. Devletimizde Akdeniz balı olarak makbul. Ağızda çabucak kayan bu bal bilhassa doğal şekerli yapılan keklerde kullanılır.

KEKİK BALI

En yüksek rakımlı baldır. Yaylalarda yetişen ve neredeyse kişilerin bile el değdirmediği yanlarda yetişen kekiklerin polenlerini toplayan arıların elde ettiği şahsi ballardan biridir. Bağırsak ve mide rahatsızlıklarında doğal ilaç olarak kullanılır. Kendine has bir kokusu vardır. 

LAVANTA BALI

Bu balın üretilmesi için hususî tesisler kurulmuştur. Haziran ayında yetişen lavantalara salınan arıların tarlaya yakın yanlardaki kovanları bu çiçekten aldıkları polenlerle doldurur. Epeyce kıymetli bir baldır. Arılar bu esnada lavantaların tekrar yetişmesi için adeta bir ekolojik döngü yapar. 

IHLAMUR BALI

Ihlamur ağaçlarının yaygın olduğu konumlarda bulunur. Birinci baharda yerleştirilen kovanları dolduran arıların hasadını sonbaharda alınır. Birçok illete doğal ilaçtır. Kokusu ve tadı epeyce farklıdır. 

ÇİÇEK BALI

Birçok çiçekten birebir anda toplanan polenlerin enzimlenip ortaya çıkan bal tipine denir. Kestane ağaçlarının olduğu taraflarda bu bal olmaz. Zira arılar çiçeklerden evvel kestaneyi tercih eder. 

YÖRESİNE NAZARAN BALLAR

ANZER BALI

En yararlı olan baldır. Rize’deki binlerce çiçek çeşidinden üretilir. Vücuda karıştığında süratle güç nispetini artıran baldır. Sporcular sıklıkla tüketir. Hudut hücrelerini yenileyen dimağ sıhhatini koruyan bilhassa ileri yaş unutkanlık marazının önüne makbul. 

PETEK VE SÜZME BAL

Kovanın içinden alınan peteklerdir. Ballar petekten çıkarılmadan birlikte tüketilen bala petek bal denir. Tam aksisi petekten süzülen bala ise süzme denir. Tüketim tercihine nazaran değişir. 

KARAKOVAN BALI

En eski bal üretim halidir. Yani arıların kendi oluşturdukları petekleri doldurdukları biçimdir. Salgıladıkları likit koyu renkli olunduğundan karakovan denir. Anzer sonrası en yararlı baldır. 

ÇAYI BALLA İÇERSENİZ…

Tatlı bir tadı olmasına karşın kandaki şekeri çok ziyade etkilemeyen ballı kimi bilirkişiler tüketilen besinlere eklenerek tüketilebileceğini vurguluyor. Bilhassa çay ile bir arada tüketilen balın sindirimi de rahatlattığı belirtiliyor. Ayrıyeten yemeklerden sonra tüketildiğinde yaşanan hazımsızlık ve şişkinlik üzere durumlara da yeterli gelir. Ama bir çay bardağına yarım çay kaşığı konulması öneriliyor. Ballı çay bağırsakların fonksiyonlarını da düzenleyerek sindirime de destek veriyor. Derhal hemen her yolla enfeksiyon kapan boğaz ve sinüs yollarını temizlemede de tesirlidir. 

BALIN BESİN BEDELI NEDİR? KANSER TEDAVİSİNDE TESIRLI MİDİR?

100 gram bal, yaklaşık 16 gramı su, 81 gram karbonhidrat ve 0.4 gram da proteinden oluşur. Bal temeli şekerden fazla karbonhidrattan oluşur. Bu da günlük vücudun muhtaçlığı olan enerjiyi karşılar. Doğal şeker olan bal, yiyecek ve içeceklere konulduğunda süreç görmüş şeker üzere kandaki şeker nispetini artırmaz ayrıyeten kiloya neden olmaz. Bilhassa sigara ve alkol üzere hususlardan ötürü ağır tahrip olan akciğerlerin temizlenmesinde tesirli olan ballı su tıpkı devranda vücudu zararlı hücrelerden arındırarak kanser marazlara taban hazırlayan sıhhat dertlerini ortadan kaldırır. 

Yorum Ekle