Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Siğil nedir ve neden olur? Siğiller bulaşıcı mıdır? Siğil geçiren doğal kürler nelerdir?

Siğil nedir ve neden olur? Siğiller bulaşıcı mıdır? Siğil geçiren doğal kürler nelerdir?

Çocukluk ve ergenlik çağında görüldüğü üzere yetişkinlikte de ortaya çıkan cilt illetleri arasında en yaygın olan siğiller hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Cilt yüzeyinde küçük kabarcıklar olarak ortaya çıkan siğiller bulaşıcıdır. Siğillere neden olan virüs öteki birine temas ettiğinde artmasına neden olur. Evet siğil neden olur? Siğiller bulaşıcı mıdır? Siğil geçiren doğal kürler nelerdir?

Cildin üst tabakasında ortaya çıkan güzel huylu tümöre siğil denir. Siğil birden fazla devir zararsız estetik manzarayı bozan bir rahatsızlıktır. Ama siğilin tehlikeli olduğu tek durum çabuk çoğalması ve bulaşmasıdır. Yayılmaya meyilli bu virüsler en çok el ve ayaklarda da görülür. Siğillere neden olan 100’e aşkın virüs vardır. Papilloma virüsleri olarak bilinen bu virüsler anal ya da genital yerlerde de görülür. Küçük şişkinlikler halinde görülen siğiller çıktığı yerdeki pH istikrarını bozar. Bu da kurumaya taban hazırlar. Evlat yaştan itibaren oluşan siğillerin nüksetme nispeti olduğu üzere bulaşma riski de ziyadedir. Bilirkişiler bu bahiste çok önemli ikazda bulunur. Münhasıran ellerde çıktığında acil bir müdahale edilmesi konusunda ikazda bulunan bilirkişiler, en sık aktiviteye sahip organımız ellerdir. Siğilli ellerin göze teması esnasında önemli illetlerin yaşanma mümkünlüğü artar. Cilt enfeksiyonu olarak geçen siğillerin ortaya çıkma nedenini birçok eksper bağışıklık sistemine bağlıyor. Bağışıklık sistemi zayıf olan kimselerde virüsler canlı olarak yaygınlık gösterir. İki çeşit siğil çeşidi ise farklı nedenlerden ötürü yaşanır. Bunlar bulaşıcı değildir. Biri göbekli denilen molluskum kanagiosum poxvirüsüdür. Gayrısı ise seboreik etkenli virüslerdir. 

SİĞİLLER BULAŞICI MIDIR?

Bulaşma konusunda en etken olan siğiller, direkt ya da dolayılı yollarla kişinin vücudunda farklı bölgelere olduğu üzere şahıstan kimseye de bulaşır. Bu yüzden siğili olan bireylerin eşyaları katiyen kullanılmamalıdır. Ayrıyeten siğili olan kişinin de vücudunda öbür yanlara temastan kaçınması gerekir. Virüs vücuda geçtikten yaklaşık dört hafta içinde tesirlerini gösterir. Siğili olan insanların havlusu, terliği, kaşığı, çatalı ve bardağı üzere eşyaları mutlaka yüksek ısıda yıkanmadıkça kullanılmamalı. Bunun sıra hamam, havuz ve spor ortamları da siğilerin bulaşma riskleri altındadır. 

KAÇ TİP SİĞİL VARDIR?

Vücudun her tarafında görülen siğil tipi verruca vulgaristir. Lakin en sık el ve ayaklarda rastlanır. Tırnak kenarlarına yerleşip daima kendini nükseden bu siğil tipi tırnak kaybına neden olur. Kaşıntı ve ağrıya neden olmaz. 

Kişisel bir biçimi olan verruca filiformis ipliklere emsal. Münhasıran ileri yaşta görülür. Göz kapaklarında, dudak kenarlarında ve burunda mevcuttur. Yıkama ve kurutma esnasında tahriş olur. 

Ortak ortamlarda yaygın bir biçimde bulaşan siğil tipine ise verruca plantaris denir. Bu siğiller ağrılı ve enfeksiyonlu makbul. Tedavisinde asidik özelikli ilaçlar kullanılır.

SİĞİL TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Gözle görülür bir hastalık olduğundan kompetan tabip çabucak tanısını koyar. Fakat farklı boyutta oluşulan siğiller için eksperler testte muhtaçlık duyar. Virüsün aktifliği tespit edildikten sonra tedaviye geçilir. Siğillerden doku alınarak teste tabi tutulur. Tipine nazaran tedavi uygulanır. Kozmetik ve gibisi siğilleri olumsuz etkileyecek faktörlerden uzak tutulur. Siğillerin eksper denetiminde temizlenmesinde yarar var. Aksi halde hassas cildi olanlar örneğin; atopik dermatit ya da yağ bezesi oluşturmaya meyilli ciltler için tedavi metotları farklılaşır. Virüs tedavi edilirken cilt yüzeyinin hasarı önlenmeye çalışılır. 

SİĞİL GEÇİREN DOĞAL KÜRLER NELERDİR?

Antibakteriyel özelliğe sahip sarımsak siğili geçirmede birebir tesirlidir. 2 diş sarımsağı ezip siğilin üzerinde 10 dakika bekletiniz bu uygulamayı günde 5 kez yapabilirsiniz.

Bir kaba sıcak su doldurun içerisine 2 yemek kaşığı karbonat koyup ellerinizi ya da ayaklarınızı bu su da yarım saat bekletiniz. Daha sonra kendisiniz yakmadan sıcak su ile durulayınız. Bu uygulamayı günde 2 kere yapmakta yarar var.

Hint yağında bulunan çözücü unsurlarda siğilleri geçirmede tesirlidir. Hint yağını ve toz mayayı karıştırın. Macun kıvamına gelen karışımı siğillere sürün ve bir saat sonra sıcak su ile yıkayınız. 

3 tane havucu blendırdan geçiriniz. Ve siğillerin olduğu mekanlara sürünüz. 

Yorum Ekle