Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Muzun yararları nelerdir? Kaç çeşit muz vardır? Muz kabuğunun bilinmeyen tasarruf alanları!

Muzun yararları nelerdir? Kaç çeşit muz vardır? Muz kabuğunun bilinmeyen tasarruf alanları!

Tropikal meyveler arasında en çokça tüketilen muzun insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Mahsusen kemik ve kalp marazlarını önleyen muz hakkında merak edilen her şeyi sizler için derledik. Birden çokça çeşide sahip olan muz tabiatta bulunan en liftir. Ayrıyeten potasyum bakımından da güçlü olan muz, kıymetli besinler listesinde birinci beşte taraf alır. Pekala Muzun yararları nelerdir? Kaç çeşit muz vardır?

Güneydoğu Asya’da yetişen yeşil, al ve sarı olmak üzer üç çeşidi bulunan muzun içeriğinde bol ölçüde vitamin ve mineral bulunur. Tabiatta bulunun en besleyici besin olan muz rotein, mineral ve aminoasiti bakımından epey zengindir. Sindirimi yavaş olan bireylerin muz tüketilmesi tavsiye edilmez. Zira muz içerdiği bazı unsurlar nedeniyle kabızlığa sebep olabilir. Birebir hengamda muz B1, B2, C, A ve E vitaminlerini içeren muz, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot üzere minerallerde bol ölçüde bulunduruyor. Potasyum bakımından en besin olan muz, terlemeyi artırarak kas ve kemiklerin daha süratli çalışmasını sağlar. Hudutları yatıştırmada tesirli olan muzu gece yatmadan bir saat evvel tüketildiğinde daha rahat bir uykuya neden olur. Tropikal olmasına karşın, botanik olarak acilen her yanda yetiştirilebilir. Birtakım devletlerde yemek olarak tüketilen muz, birinci kere Papua Yeni Gine’de evcilleştirildi. Kısmından koparıldıktan sonra daha süratli olgunlaşan muz, olgunlaşmamış halde tüketildiğinde ishale, çok olgunlaşmışı ise kabızlığa yol açar. Türkiye’ye birinci defa 1750 yılında getirildiği biliniyor. Süs bitkisi olarak yetiştirilen muz, ileri ki yıllarda tüketim gayeli üretilmeye başlandı.

KAÇ ÇEŞİT MUZ VARDIR?

Çoğunlukla sarı renklisi bilinen muzun aslında çeşitleri vardır. Kısa, orta ve uzun üzere çeşitlere sahiptir. Kısa uzunluklu tipine dwarf cavendish denir. Orta uzunluklu çeşitlerine ise granf nain olarak isimlendirilir. Şimşek de denilen bu tıbbın tüketimi ziyadedir. Williams ve azman ise uzun uzunluğu olan muz tipidir. Muz çeşitliliği kokusuna, renklerine ve biçiminde nazaran değişir. Tohumlu, tüylü, bulanık ve pembe muz çeşitleridir. 

MUZUN YARARLARI NELEDİR?

Muzun içeriğinde hem çözünür hem de çözünmez lif bulunur. Bu lif çeşitleri sindirimi yavaşlatarak uzun vadeli tok kalmaya neden olur. Kilo vermek isteyenler için gün içerisinde tüketilmesi tavsiye edilen meyvelerin başında gelir. Lakin muzu diyet listenize eklemeden bir bilirkişiye müracaatınız.

Lif yalnızca sindirim için değil tıpkı vakitte vücuttaki istenilmeyen kolesterolü düşürmede de tesirlidir. Kolesterolün düşmesi kalp ve damar sıhhatine hayli güzeldir. Münhasıran damar tıkanıklığını önler.

Tatlı ve ekşi tada sahip olan muz, yemek borusundan itibaren mide ve bağırsak sıhhati içinde yarar sağlar. Vücuttaki likit nispetini artırarak böbrek üstü bezlerin daha rahat çalışmasına taban hazırlar. 

potasyum içeren muz kan basıncını dengeliyor. Bu sayede dimağın sıhhatini koruyarak, yüksek tansiyon üzere rahatsızlıklar önler.

Kan basıncının tıpkı sıra kan hücrelerini istikrarlar. Al kan hücrelerini artırarak demir emilimini artırır. Böylelikle kansızlığın yaşanma riski azalır. 

MUZ KABUĞUNUN BİLİNMEYEN TASARRUF MEYDANLARI…

Muz bir antiseptik özelliğe sahip olduğundan makyaj temizlemede kabuğunu kullanılabilir.

Kabuğundaki sıvıyı tuvalet kağıdına damlatarak tuvalletinizin şık kokmasını sağlayabilirsiniz.

Muz kabuğunu tüm vücudunuza sürerek hem ter kokusunu önlemiş olursunuz hem de vücuttaki yağ nispetini dengelersiniz.

Şiddetli baş ağrısı üzere durumlarda bir muz kabuğunu bir saate yakın alnınıza koyarak kısa vadede ağrının şiddetini azaltabilirsiniz.

Cilt yanıkları esnasında muz kabuğunu vücudunuza sürdüğünüzde bu durumun şiddetini azaltmada yardımcı olur. 

– Antibakteriyel tesiri sayesinde diş fırçası niyetine dişlerinize sürebilir. Buradaki enfeksiyonlu hücreleri azaltmanın yanı sıra dişlerin beyazlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Yorum Ekle