Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Nanenin cilde yararları nelerdir? Nane cilde nasıl uygulanır? Cildi yenileyen nane maskesi

Nanenin cilde yararları nelerdir? Nane cilde nasıl uygulanır? Cildi yenileyen nane maskesi

Nane salatalarda kullanılan tabiattan gelen mucize bir bitkidir. Kokusunun sertliği sayesinde mideyi rahatlatma özelliği olan nanenin aslında daha birçok bilinmeyen yararı var. Cilde uygulandığında pırıl pırıl olmasını sağlayan nane hakkında cilde yararlarını sizlerle paylaşıyoruz. İşte nanenin cilde bilinmeyen yararları:

Nane, ballıbabagiller familyasının Mentha cinsini oluşturan bütün Yerküre’de görülebilen 25-30 tıbbın ortak bir ismidir. Temmuz ve ağustos ayları arasında açan nane yapraklarında memleketimizde genelikle uçucu bir yağ üretiliyor. En eski mutfak bitkilerinden biri olan nane A vitamini bakımından epey zengindir. Bunun yanı sıra kalsiyum, magnezyum, potasyum, folat ve omega-3 yağlarını da bol ölçüde içeriyor. Sıhhat ve kozmetik emeliyle geniş bir tasarruf ortamına sahip olan nanenin, başkaca çayı ve yağı da epey şifalıdır. Eksperler nane yaprağının  ölü hücreleri temizlemek, cildi sıkılaştırmak, ciltteki yağları temizlemek üzere bir çok olumlu tesirleri olduğunu kanıtladı. Bu yüzden ciltteki meyyit hücreleri temizlemek ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek için nane maskesini uygulayabilirsiniz. 20 tipi olan nanenin kuvvetli kokusu, ferahlatıcı ve rahatlatıcı tesiri cildi yenilemede de hayli başarılıdır. Nane güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir ve her ikisi de akneyi tesirli bir biçimde önleyen salisilik asit içerir. Yüzünüzdeki sivilceleri azaltmak için naneyi kullanabilirsiniz.

CİLDİ YENİLEYEN NANE MASKESİ

GEREÇLER

1 adet taze salatalık
1 yemek kaşığı hane imalatı yoğurt
Yarım demet nane
1 çay kaşığı taze sıkılmış limon

YAPILIŞI

Bir kabın içerisinde yoğurt, doğranmış nane yaprakları ve limon suyunu ekleyerek karıştırın. Salatalıkları doğrayın. Salatalığı mikserden geçirerek ya da maskeyi yüzünüz sürdükten sonra cildinize dilimler halinde koyabilirsiniz. Hazırladığınız nane maskesini temizlediğini cildinize uygulayarak 15 dakika bekleyin. Akabinde bol su ile durulayın. Nane maskesinin haftada iki sefer uygulayabilirsiniz. Fakat maske içerisindeki rastgele bir esere alerjiniz varsa katiyen denemeyiniz. 

SİVİLCE İZLERİNİ GİDEREN NANE MACUNU

10-15 nane yaprağını bir kaç damla suyla birlikte şıkça ezin ve bir macun oluşturun. Bu macunu ilgili yere sürüp kurumasını bekleyin. Akabinde suyla durulayabilirsiniz. Bu pratik günlük yapılırsa akneye sebep olan bakterileri öldürecektir.

 

CİLDİN YAĞINI DENGELEYEN NANE MASKESİ

10-15 nane yaprağını ezdikten sonra içine bir çay kaşığı kadar gül suyu ekleyin. Akabinde ilgili yere sürüp 30 dakika bekleyin ve suyla durulayın. Sivilceler yok olana kadar günlük olarak uygulayabilirsiniz. Gül suyu çokça yağ salınımını denetim altına alır ve cildin pH istikrarının korunmasını sağlar.

CİLDİ ARINDIRAN NANE VE KİL MASKESİ

10-15 nane yaprağını ezip bir macun haline getirin. Sonra 1 yemek kaşığı kil ile birebir ölçüde yoğurdu karıştırın ve naneyle hepsini karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürün ve kuruması için bekleyin. Kuruduktan sonra ıslak bir havluyu ılık suya bandırın ve yüzünüzü temizleyin. Kil cilde peeling tesiri yapar ve ziyade yağ ile kirleri temizler. 

Yorum Ekle