Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Sarımsağın yararları nelerdir? Sarımsak tozu ne işe yarar? Bir tane çiğ sarımsak yutarsanız…

Sarımsağın yararları nelerdir? Sarımsak tozu ne işe yarar? Bir tane çiğ sarımsak yutarsanız…

Tabiatta bulunan en tesirli antibiyotik olan sarımsak, çok ağır koku bıraktığından ötürü birçok kişi tarafından tüketilmez. Ama eksperler ilaçlardan bin kat daha yararlı olan sarımsağın gün içerisinde en az bir defa tüketilmesini tavsiye ediyor. Pekala sarımsağın yararları nelerdir? Sarımsak tozu ne işe yarar? Bir tane çiğ sarımsak yutarsanız ne olur? Haberin detayında merak edilen soruların karşılıkları:

Sarımsak yüzyıllar öncesinde keşfedilmiş en sağlıklı besindir. Asya kıtasında yetiştirilen öncelerde tıbbı tedavilerde kullanılan sarımsak vesair kıtalara yayıldıkça tasarruf sahası da genişlemiştir. Devletimizde Kastamonu’da yetiştirilen sarımsağın birçok illete yararı var. Yerküre Sıhhat Örgütü tarafından açıklanan raporda her insanın günlük tüketmesi gerek besin listesinin birinci sırasında alan sarımsağı birçok insan kokusundan ötürü tüketmez. İçeriğinde selenyum, germanyum, kükürt, aminosit üzere minerallerin yanı sıra A, B1 ve C vitaminleri bulunmaktadır. Çok güçlü antioksidan özelliği olan sarımsak vücudun adeta yenilenmesini desteklerken hastalık ve kansere karşı vücudu koruyan tesirli bir besindir. Bölünmeden çiğ bir biçimde yutulduğunda koku yapmaz. Gelgelelim sarımsak içeriğinde asit barındırdığı için tüketmeden bir dahiliye hekiminde görünmekte yarar var. Çiğ ve pişmişinin yanı sıra toz halinde de tüketilir. Taze sarımsağı kurutup havanda dövdükten sonra elde edilir. Toz haline getirildiğinde içerisindeki yağı çıkan sarımsağın yararı iki kat artar. Lakin marketlerde hazır yapılan sarımsaklar ile meskende yağılan sarımsakların yararı tıpkı değil. Bu yüzden alternatif tıp eksperleri hanede yapılan sarımsak tozunu öneriyor. 

SARIMSAĞIN YARARLARI NELERDİR?

Güçlü bir antiseptik özelliğe sahip olan sarımsak, vücut içindeki bütün toksinleri temizler. Bu yüzden mütehassıslar münhasıran bu vakitlerde artan virüslere karşı en tesirli besinlerden biri olduğunu söyler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda girmiş ya da vücutta olan virüsleri etkisiz hale getirir. Yapılan araştırmalarda tertipli sarımsak tüketildiğinde kanser oluşumunu bile engellediği tespit edilmiştir. C ve E vitamini bakımından da varlıklı olan sarımsağın metalle kesilmesi elverişli değildir. 

Kan şekerini dengelemekte adinopketin hormonunun düzenler. Bu sayede tip 2 diyabet illetini önler. Diyabet hastalarındaki glukoz seviyesini korur. Başkaca kan seviyesini düzenleyerek damarlardaki akışını sağlar. Damarların duvarını güçlendirerek daralma ya da incelmesini pürüzler. Bu özellikleri sayesinde kalp ve damar illetlerinin önüne makbul.

Yüksek güce sahip olduğundan kronik yorgunluğa da yarar sağlar. Bilhassa günümüzde artan hava kirliliği, sıhhatsiz beslenme ve ağır iş temposu nedeniyle yaşanan yorgunluk birebir devranda şiddetli kilo alma üzere sıhhat meselelerine da yol açar. Gelgelelim yemeklere eklenen sarımsak, bu sıhhat problemlerini köstekler. Lakin bilirkişiler aç karna sarımsağın tüketilmesini makul görmez. Mide asidini olumsuz etkileyebilir. Bu da yararlı olan sarımsağın sıhhat sıkıntılarına yol açmasına yer hazırlar. 

E vitamini saç ve cilt için gereklidir. Sarımsak bu vitamin bakımından nispeten zengindir. Mahsusen mevsim geçişlerinde artan saç dökülmeleri ve cilt yıpranmalarına yarar sağlar. Haftada iki kez dövülmüş sarımsağı zeytinyağıyla karıştırıp saç diplerine sürün. Bu karışım saç köklerini güçlendirir.

SARIMSAK TOZUNUN NE İŞE YARAR?

HDL kolesterol yükselince damar yolları tıkanır bu da kalp hastalıklarına taban hazırlar. Sarımsak tozu bu seviyenin dengelenmesini sağlayarak illetlerin artmasını mahzurlar.

Kan akışı çeşitli sebeplerden dolayı hızlanır. Bu da yüksek tansiyon, inme ve felce neden olur. Lakin sarımsak içerdiği anti-mikrobiyal sayesinde kan basıncını düzenleyerek bu üzere sıhhat sıkıntılarının yaşanmasının önüne makbul. 

Çok güçlü bir iltihap söktürücü olan sarımsak, vücutta besin atıklarından ve mevsimsel virüslerden kaynaklı artan iltihabı atar. Bu süreci yaparken idrar yollarını da temizler. 

Sülfür hususu içeren sarımsak, bağışıklık sisteminin direncini artırır. Vücudunda yeteri ölçüde vitamin ve mineral bulunmayan kimselerde bağışıklık sistemi çabuk çöker ve illetlere davetiye çıkarır. Bu yüzden mütehassıslar sağlıklı bir kişinin bile antibiyotikten bile tesirli olan sarımsak tozunu gün içerisinde tüketilmesini tavsiye eder.

Bağımsız radikaller metabolizmayı berbat tesirler. Yavaşlayan metabolizma vücuttaki enzimleri gerçekleştiremediğinden yağlanmaya sebep olur. Lakin sarımsak tozu bu sıhhat sıkıntısının oluşmasını engelleyecek güçlü bir ilaçtır.

İnsülin direncinde ortaya çıkan dengesizlik şeker ve bilinmeyen şeker isminde önemli marazlara davetiye çıkarır. Sarımsak tozu buna da güzel gelir.

BİR TANE ÇİĞ SARIMSAK YUTARSANIZ NE OLUR?

Çiğ halde tüketildiğinde enfeksiyonlu hücrelerle daha tesirli baş eder. Mahsusen sindirimdeki hür radikalli hücreleri temizlemede tesirli olan sarımsak, mide ve bağırsak marazlarının yaşanma riskini azaltır.

Birtakım besinler damar içerisinde yağ birikimine neden olur bu da devirle damarların tıkanmasına sebebiyet verir ve kalp illetleri riskini artırır. Gelgelelim sarımsak içerdiği trombositler sayesinde birikin bu yağların temizleyerek kalp damar sıhhatini korur.

Kan hücrelerini dengeleyen sarımsak şeker, tansiyon ve kolesterol seviyesini istikrarlar. Yapılan araştırmalarda sarımsak çiğ halde tüketildiğinde vücuda karışma nispeti daha süratlidir. Bu yüzden veriği yararları kısa devranda gösterir.

Teneffüs yollarında sıklıkla yaşanan marazları önlemenin en tesirli yolu da sarımsaktır. Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirerek gerilim, yorgunluk, grip ve üst teneffüs yolu illetleri önler. 

Bir kaşık bal ile birlikte tüketilen çiğ sarımsak mide asidini istikrarlar. Başkaca kokusunu önler. Bu haber çok az kişi tarafından bilinir. Ağız kokusuna ekseriyetle yemek borusu, tükürük ve mide de biriken enfeksiyonlar neden olur. Bal sarımsağın kokusunun bastırarak yemek borusu, tükürük ve mide de biriken enfeksiyonlu hücrelerin sayısını azaltır. 

Vücudun genelindeki hücrelerin DNA yapısını koruyarak tümör oluşumu önler. Böylelikle kanser olma ihtimalini aza indirir. Bu özelli bilhassa göğüs kanseri, akciğer ve bağırsak kanserlerinde tesirlidir. Bilirkişiler aile hikayesinde kanser olan bireylerin bol bol sarımsak tüketmesini öneriyor.

Yorum Ekle