Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ayak mantarı nedir? Ayak mantarının belirtileri neler? Ayak mantarının tedavisi var mı?

Ayak mantarı nedir? Ayak mantarının belirtileri neler? Ayak mantarının tedavisi var mı?

Kaşıntı ve kızarıklıkla başlayan ayak mantarı enfeksiyonu havaların ısınmasıyla artar. Hayat kalitesini düşüren ayak mantarı, bulaşıcı bir deri illetidir. Umumiyetle erkeklerde görülen bu devranında tedavi edilmediğinde her yana yayılır. Pekala ayak mantarı nedir? Ayak mantarının belirtileri neler? Ayak mantarının tedavisi var mı? Tüm soruların karşılıkları haberin detayında:

Ayak mantarı, ayakta görülen umum mantarlara söylenir. Zira ayakta görülen üç farklı mantar illeti bulunur. Bunlar arasında en yaygını intertriginözdür. Bu mantar çeşidi parmak arasında görülür. Çoklukla küçük parmak arasında görülen intertriginöz, pullanma ve kaşınma üzere belirtilerle görülür. Deri illeti olan ayak mantarının bulaşma riski yüksektir. Hiperkerotik olan çeşit ise yak derisinin umumunda meydana gelir. Tahriş ve kaşınma sonucu deri pullanır. Estetiksel bozukluğun yanı sıra ayağın tasarruf fonksiyonunu da olumsuz tesirler. En az görüleni ise vezikülobüllözdür. Kabarcıklı olan bu mantar tipi içeriğinde likit biriktirir. Aniden görülen kabarcıklara müdahale edilmediğinde ayak tabanlarında çoğalır. Yaygın olan bu cilt marazı bulaşıcı olduğundan eksperler tedavisi konusunda ikazda bulunuyor. Aksi halde ortak kullanılan her bölgede süratle yayılır. Ömür kalitesini düşüren bu ayakların işlevselliğini de olumsuz tesirler. 

AYAK MANTARI NEDENLERİ;

Uzun mühlet havasız bir ayakkabı kullanma

Yerinde ölçüde ayakların temizlenmemesi

Ayak mantarına meyilli olma

Mantar bulunan ortamda bulunma

Şiddetli gerilim altında kaşınmaya bağlı tahribatla derinin kaldırılması ve cildin virüsü kapma muhtemelliğine taban hazırlar.

AYAK MANTARININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Deri yüzeyinin kızarmasına ve dökülmesine neden olur.

Daima kanayana kadar kaşınma isteğine sebebiyet verir. 

Istenilmeyen bir koku oluşur. 

Ayakların taban kısımlarında kepeklenme görülür.

İşlev sırasında ayaklarda yanma yaşanır. 

Ayak mantarı devrinde müdahale edilmediğinde tırnaklara sıçrama mümkünlüğü vardır. Bu da tırnak kaybına yol açar. Bunun tıpkı sıra mantar cilt bozukluğuna yol açar. Akabinde cilt enfeksiyonu ve lenf damarı enfeksiyonu üzere daha şiddetli ikincil enfeksiyonlara yer hazırlar. 

AYAK MANTARININ TEDAVİSİ VAR MI? 

Fizikî muayenede derhal tespit edilebilir. Farklı tedavi prosedürleri vardır. Kimi eksperler enfeksiyonu ciltten külliyen atmak için kazıntı süreci yapar. Kazıma süreciyle tüm deri soyulur. Nispeten inatçı bir olduğundan tekrar etme mümkünlüğü yüksektir. İçsel mantar enfeksiyonlarda ilaçla kurtulma ihtimali vardır. Ama yüzeysel enfeksiyonlardaki krem tedavisi çok işe yaramaz. Kronik hale bile gelebilir. Tırnağa sıçrayan mantarın tedavisi ciltekinden daha uzun sürer. Bir yıla kadar devam tedaviler de bazen olumlu sonuçlanmaz. Bilirkişiler tedavi sürecinde hijyenin değerini vurgular. Bunun içinde;

Günlük ayak bakımına ehemmiyet verilmedir.

Yaz aylarında açık ayakkabı tercih edilmedir. Kış aylarında ise hava alan ayakkabılar giyilmeli.

Ortak ortamlarda örneğin banyo, spor salonları ve hamam ıslak bölgelere çıplak ayakla basmayın.

Islaklık sonrası ayaklar saf ve tek tasarrufluk havlularla kurulanmalı.

Çoraplar günlük değiştirilip yıkanmalı.

– Ayak mantarını önleyen doğal yollar ise sarımsak ve sirkedir.

Elma sirkesi suyunda ayaklar yarım bekletilip ılık suyla yıkanıp düzgünce kurutulmalıdır.

Sarımsak ve zeytin yağını karıştırıp krem biçiminde ayaklara sürüldüğünde mantar enfeksiyonunu azaltır. 

Mantar bakterisini önleyen spreyler kullanılmalıdır. 

Yorum Ekle