Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Corona virüsü nasıl bulaşır? Corona virüsünün belirtileri nelerdir?

Corona virüsü nasıl bulaşır? Corona virüsünün belirtileri nelerdir?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Covid 19 kod ismi verilen coronavirüsü milyonlarca insanın vefatına neden oldu. Neredeyse tüm yerküreye yayılan bu ölümcül virüs her yayıldığı yanda mutasyona uğradığı için tesirleri farklılaşıyor. Yerküre Sıhhat Örgütü gerekti önlemlerin alınması konusunda uyardı. Pekala Corona virüsü (Koronavirüsü) nasıl bulaşır? Corona virüsünün belirtileri nelerdir?

2003 yılında ortaya çıkan ve birçok kişinin aniden irtihaline yol açan Sars virüsü kuşkusu memleketler arası uçuşları etkiledi. Uçakları karantinaya alan mütehassıslar ölümlere neden olan virüsün Sars olmadığı daha tehlikeli öteki bir virüs olduğunu tespit etti. Çin’de başlayıp ABD’ye sıçrayan virüs tıpkı Sars ve zatürre üzere belirtilerle ilerleyen Koronavirüsü (Corona) isimli virüs, Aralık ayından bu yana yaygınlaşmaktadır. Aniden ortaya çıkan Korona virüsü tüm yerküre devletlerini hareketlendirdi. Vefata yol açan Corona virüsü akciğeri iflas ettiriyor. Yerküre Sıhhat Örgütünü de harekete geçiren virüs hakkında detaylı çalışmalar başladı.1960 yıllarında birinci defa tespit edilen Korona virüsü burun boşluklarından akciğere iniyor. Buradaki tüm hücrelerde önemli deformasyona yol açıyor. Lakin hastada birinci önce   burun tıkanıklığı ve öksürme belirtileri gösterdiğinden kişi korona virüsüne yakalandığının farkına varmıyor. Bu da virüsün süratle vücutta ilerlemesini sağlayan sürece yol açıyor. Sars virüsü üzere teneffüs yolu enfeksiyonuna taban hazırlarken yavaş yavaş akciğerin fonksiyonlarının yitiriyor. Bu virüsler hayvanlardan kişilere nasıl geçtiği şimdi bilinmezse de kişilerde ölümlere yol açtığı görüldü. Şimdilerde tüm yerküreye yayılan virüs mutasyona uğradığı söyleniyor. Bu yüzden şiddeti her bölgede farklılık gösterir. Yerküre Sıhhat Örgütü bu virüsün bir biçimde atlatıldığını açıkladı. 

“KARATAY: CORONAVİRÜSÜNE KARŞI AŞI YAPAMAZSINIZ…”

Virüse dair enteresan bir açıklamaya imza atan Prof. Dr. Canan Karatay, aşının virüs için çok geç olacağını söyledi. Karatay, “Koronavirüs salgınına aşı yapamazsınız. Sıhhat bir hücrede kapılar kale kapısı üzere sağlam açılmaz ve hastalanmayız. Ben onu söylüyorum onun için doğal besleneceğiz. Virüs ve griplerin her sene yenisi çıkar bunun aşısı olmaz. Bunun tek aşısı tek yolu kendi hücrelerimizin güçlü ve sıhhat kılmaktır” açıklamalarını yaptığı esnada bir dinleyicinin aşı sorusuna ise “Ben evlat tabibi değilim, ben grip aşısına onum. Bakın koronavirüs çıktı. Bu sene kullanılan grip aşırısı 2016 yılının virüslerine yapılmış. 3 tane krofinya virüsünde üretmişler bu sene yapıyorlar. Görüyorsunuz kardeşim koronavirüs salgınına karşı aşı yapamazsınız. 18 ay 24 ay sonra çıkacak dediler zati o vakit korunavirüs kalmıyor. 7 tıp koronavirüs var artık. Başka virüslerden farkı yok mangalda kül bırakmıyorlar. Virüs demek canlı vücudun içinde hayvanda olabilir, bitkide olabilir yaşar büyür kuru mekanda yaşamaz. Sıhhat bir hücrede kapılar kale kapısı üzere sağlam açılmaz ve hastalanmayız. Ben onu söylüyorum onun için doğal besleneceğiz. Virüs ve griplerin her sene yenisi çıkar bunun aşısı olmaz. Bunun tek aşısı tek yolu kendi hücrelerimizin güçlü ve sıhhat kılmaktır” laflarıyla yanıt verdi. 

KORONAVİRÜSÜNDEN KORUNMANIN EN DOĞAL YOLU KELLE PAÇA!

Tıpkı devirde Karatay, virüsten korunmanın yolları hakkında da konuştu. Ünlü tabip virüsten korunmanın en sağlıklı yanı bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğunu söyledi. Bağışıklığı güçlendirmenin en doğal yolunun ise kelle paçadan geçtiğini vurguladı. Ayrıca  Karatay, “Lahana, turp, kereviz, sarımsak, soğan, pancar bunlar çok kıymetli. Bunların hepsi toprağın içinde. Tabiat esasen size yol gösteriyor, kışın bunları yiyin diyor. Gelecek sene önümüze çıkacak virüslerin ne olduğunu bilmiyoruz. Grip virüsleri her devir kılıf değiştiriyor” sözlerini de kullandı. 

“BU VİRÜS TÜRKİYE’DE DE VAR FAKAT…”

Şimdi yeni yaygınlaşmasına karşın ölümlere neden olan corona virüsünün kesin bir tedavisi yoktur. Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Eksperi Prof. Dr. Bahadır Ceylan korona virüsüne dair merak edilenleri cevapladı:

 CORONAVİRÜSÜ TÜRKİYE’DE VAR MI?

CORONA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Hava ve temas yoluyla beşerden beşere makbul. Mahsusen toplu yerlerde süratle yayılır. Gelgelelim hayvandan beşere nasıl bulaştığı şimdi belirli değil. Corona virüsü hava ile temas ettikten bir saat sonraya kadarda yaşayabildiğinden ortaya çıktığı ortamlardan uzak durmak gerekir. Bu yüzden Çin havalimanında karantina nahiyesinde önemli bir dezenfekte yapıldı. Fakat mütehassıslar gerekmedikçe uçuşların iptal olmasının daha yararlı olacağı cephesinde açıklamalarda bulundu. İnsan vücudunda sinüs yollarına yerleşerek devam ediyor. Sars virüsüyle örtüşmesine karşın birinci günlerde ateşlenmeye neden olmuyor. Vücudun korona virüsü fark ettiği andan itibaren ateşlenme görülür. 

CORONA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Olağan grip üzere başlıyor. Lakin 3 gün sonrasında şiddetli öksürük göğüs ağrısıyla devam eder. Kuluçka periyodunu tamamladığından vücudun direncini süratle düşürür. Gün geçtikçe ateşlenme,terleme, ağız kuruluğu, balgamlı öksürük, sinüs yollarında tıkanıklık, nefes almakta zorlanma üzere belirtiler yaşanır. Belirtiler gün gün şiddetini artırır. Bağışıklık sistemi antikor üretmesine karşın bu büsbütün vücudun fonksiyonlarını olumsuz tesirler. Ölçüsüz ateşlenmeye maruz kalan kemiklerde ağrılarda görülür. Kimi bilirkişiler Sars kadar önemli bir virüs olmadığını gelgelelim acilen tespit edilmediğinde vefata yol açacağını vurguluyor.

CORONAVİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Virüsün tesirleri hastanın bağışıklık sistemine nazaran değişir. Mütehassıslar birtakım insanlarda şiddetli belirti yaşanmadan atlatılır. Bunun içinde ilaç tedavisi sağlandığını belirtiyor. Lakin bağışıklığı zayıf olan bilhassa C ve D vitamini eksikliği olan kimselerde şiddetli ilerler. Bunun için tedavinin başlangıcında likit desteği sağlanır. Zira korona virüsü süratle vücutta likit kaybına yol açar. Ateş düşürülür. Birebir vakitte ağrılar içinde yüksek dozda ağrı kesiciler verilir. Eksperler istirahatın epey değerli olduğunu söylüyor. Ayrıyeten virüsün yaygın olduğu yerlerden uzak durmanın daha sağlıklı olduğu belirtiliyor. 

KORONAVİRÜSÜNÜN AŞISI VAR MIDIR?

Tüm yerküreyi korkutan koronavirüsü bilim kişilerini harekete geçirdi. Şahsi aşı geliştirmek için gece gündüz çalışan bilim kişileri aşı konusunda açıklamada bulundu. Hayatını kaybedenlerin sayısı 213’e yükselen koronavirüsünün aşısının 20 ay içerisinde tamamlanacağı söylendi. Virüse enfekte olmuş insan sayısı ise 9 bin 809 kişi olduğu açıklandı. Bunun yanı sıra Türk bilim kişileri da virüslerle ilgili kıymetler alınması istikametinde açıklamalar yapıyor. Prof. Dr. Oğuz Karabay, virüslerden korunmanın kolay yollarının olduğunu söyledi. Yüzyıllardır Anadolu mutfağından eksik olmayan soğan ve sarımsağın yanı sıra bir misafir gelince ikram ettiğimiz kolonyanın da virüsleri önlemek için tesirli yol olduğunu vurguladı. Başkaca Karabay, virüslerin ölümcül olmaları istikametinde çıkan haberlerin yanlış olduğunu söyledi. Ünlü hekim ölümcül olmasının tek nedeni bağışıklığı zayıf ve yeteri kadar temizlenmeyen insanlar için beğenilen olduğunu da açıkladı. 

Yorum Ekle