Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Sarı nokta illeti nedir? Sarı nokta marazının belirtileri nelerdir?

Sarı nokta illeti nedir? Sarı nokta marazının belirtileri nelerdir?

Gündüz gözümüzün yerküreyi renkli görmesini sağlayan sarı noktanın ne olduğunu biliyor musunuz? Sarı nokta gözün temel görme organlarından biridir. Bozulduğunda önemli sıhhat sıkıntılara neden olur. İleri seviyede insan yüzünü tanımadan bile zorlanma yaşanır. Pekala sarı nokta marazını nedir? Illetin belirtileri nelerdir? Sizler için bu soruların cevaplarını haberimizin detayında topladık.

Ilmî ismi makula dejenerasyonu olan sarı hastalık umumiyetle 60 yaş ve üzeri insanlarda yaşanır. Sarı nokta gözlerin keskin ve renkli görmesini sağlayan retina kesimidir. Erken tedavi her illette olduğu üzere bunda da epey kıymetlidir. Bir gözden vesair göze sıçrayabilen bu hastalık yaş ve kuru olmak üzere iki formda görülür. En sık görülme tipi ise kuru olandır. Kuru sarı nokta marazı yavaş yavaş ilerler acilen derhal her yaş öbeğinde görülür. Yaş sarı nokta illeti ise kalıcı görme kaybının en sık yaşandığıdır. Yaş denilmesinin nedeni ise kan damarlarında anormal ilerleyen büyümeler ve likit birikimi olmasıdır.

SARI NOKTA ILLETININ NEDENLERİ NELERDİR?

Yaşlandıkça zayıflayan retina duvarı

Aile geçmişinde olması

Vücutta yerinde ölçüde A ve C vitaminin olmaması

Direk güneş ışınlarına maruz kalma

Hareketsiz yaşa ve çokça kilo

Damar, tansiyon, yüksek kolesterol ve şeker illetlerinin hasarları

Açık renkli gözlerdeki hassasiyet üzere durumlar enden olur.

SARI NOKTA MARAZININ BELİRTİLERİ?

Beğenilen ani kararmalar

Bakılan noktada netlik ve renk bozukluğu

Düz nesneleri yamuk görme

Renklerin birden parlaması

Nesnelerin boyutunun bozulması

Ara aralarında görüş eksikliği

Arada sisli ve bulanık görme

Görme bozukluğundaki ilerleme üzere nedenler sarı nokta illetinin belirtileridir.

SARI NOKTA ILLETININ TEŞHİSİ NASIL YAPILIR?

Hastanın önüne kareli bir kağıt koyulur. Bu kareleri kağıda bakan hasta odaklandığı noktada şiddetli bir eğim görüyorsa,

Hastanın ön kol toplardamarından kişisel bir boya unsuru (floresein) verilir Bu usule göz anjiografisinde denir. Daha sonra hususî bir alet ile gözün ardının fotoğrafları çekilir. Sarı nokta illetinde retina tabakaları arasında anormal damarlar görülüyorsa,

Optik koherans tomografisi düşük ışıklı pratiğidir. Bu pratik 3 dakika boyunca yapılır. Bu lazer metodu hem teşhis için hem de tedavi için kullanılır.

SARI NOKTA TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

İki metotla yapılır bir ilaç bir de hem ilaç hemde tedavisi uygulanır. Bunlarda biri  Anti-VEGF’tir. Bu pratik 6 hafta da yapılır. Şikayetler azalınca bırakılır. Başkası ise ışığa hassas bir ilaç damardan verilir. Bu sayede anormal yolla biriken likit ölçüsü azaltılır. Sarı nokta illetinden korunmak için; Yüzde 100 UV muhafazalı güneş gözlüğü kullanılmalı başkaca A, C ve E vitaminlerinin sıra çinko bakımından varlıklı besinlerle beslenmek gerekir. 

Yorum Ekle