Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
İdrarda kanama neden olur? Hangi idrar rengi hangi illetin habercisidir?

İdrarda kanama neden olur? Hangi idrar rengi hangi illetin habercisidir?

İdrar testi birçok illette yapılır. Bunun nedeni ise illetlerin nedenleri idrarda ayan olur. Bu yüzden bilirkişilerin en sık başvurduğu formüldür. İdrarın rengindeki değişimi ise gözle görülebilir bir durumdur. Pekala idrarda kanama neden olur? Hangi idrar rengi hangi marazın habercisidir? Sizler için derhal acilen herkesin yaşadığı bu sıhhat sıkıntıları hakkında araştırma yaptık. Haberin detayında idrara dair her şeyi bulabilirsiniz.

İdrar rengi, münhasıran böbrek marazı üzere kıymetli sıhhat meseleleri hakkında ip ucu verir. Vücudun sağlıklı bir biçimde çalıştığını anlamak için idrarın hem kokusuna hem de rengine bakılabilir. Başkaca idrar rengindeki değişiklikler; virüsler, tüketilen besinler ve ilaçlar nedeniyle de olabilir. Sağlıklı idrar rengi sarı renkte olandır. Açık renkli idrar, çok su tüketildiğine işaret ederken koyu renkli idrar ise az likit tüketildiğini gösterir. İdrarda kan iki formda tespit edilir. Biri idrar testi sırasında rastlanan kan hücreleriyle gayrısı ise gözle görülebilecek büyüklükte kan hücrelerinin olması üzere durumlarda idrardaki kan tespit edilir.

İDRARDA KANAMAYA NEDEN OLAN SIHHAT SIKINTILARI NELERDİR?

Besin atıkları nedeniyle idrar yollarında taş ya da kum oluşumu

Sağlıklı beslenme sonucu idrar yollarındaki virüs nispetin artması

Böbreklerin likit nispetinin düşmesi 

Kalıtsal illetlerin neden olduğu deformasyonlar

Istikrarsız ve ağır egzersiz sonrası mesanenin zorlanması

Birtakım ilaçların yan tesirleri

HANGİ İDRAR RENGİ HANGİ ILLETLERIN HABERCİSİDİR?

Su üzere olan idrar rengi polidipsi rahatsızlığının göstergesidir. Bu hastalar susuz kalma korkusu ile günde 20 litreden ziyade su tüketir. Birebir hengamda ADH hormonu olmayan şekersiz şeker marazı denilen kimselerinde idrar rengi su üzeredir.

Günlük tüketilen kimi besinler de idrar rengini tesirler. Örneğin böğürtlen ve al pancar idrar renginin pembe ya da açık al olmasına neden olur. 

 İdrardan mütemadi kan gelmesi, prostat ve mesane üzere tümörlerin habercisi olabilir. Bu hastalıklarda tuvalete çıkıldığında böbreklerde bulunan taş ve kum rahatsızlıklarındaki üzere ağrı ve yanma belirtisi yoktur.

Haddinden fazla koyu sarı renkteki idrar ise böbreklerde taş ve kum olabileceğinin göstergesidir. Birebir devirde tuvalete çıkıldığında şiddetli ağrı ve sancılara neden olur.

Hudut sitemini hasara uğratan ve cilt yüzeyinde de kendini gösteren genetik hastalık olan ‘Porfiri’nin en bilindik belirtisi koyu mor idrar rengidir.

Yeşil renk idrar psodomonans bakterisinin neden olduğu enfeksiyon marazının belirtisidir.

Böbrek iltihaplanmalarının en yaygın belirtisi bulanık al renkteki idrardır.

İdrar renginin koyu bordo olması, böbrekleri kurutan nefrit yahut vaskülit ismi verilen ilerlemiş iltihap illetlerinin belirtisi olabilir.

İdrarın köpüklenmesi, ilerlemiş gelgelelim belirtisi az olan önemli böbrek illetlerinden biri olabileceğini gösterir. Birebir vakitte şeker ve yüksek tansiyon marazlarının belirtileri arasında da idrar köpüklenmesi vardır.

İDRARDAKİ KANIN HABERCİSİ OLABİLECEK EN TEHLİKELİ ILLETLER

SİSTİT

Daima idrara çıkma, idrar yolunda sancı ve ağrılar üzere belirtilerle kendini gösterir. Ekseriyetle bayanlarda görülür. İdrar kesesindeki bakterinin artması ile hastalık ortaya çıkar. İdrar yaparken titreme ve yanma üzere durumlara yol açar. Antibiyotik tedavi ile azaltılır. Nüksetme nispeti yüksek bir hastalıktır. 

TAŞ ILLETI

Yiyecek ve içeceklerden meydana gelen taşlar ya böbreklerde ya da idrar kanallarında oluşur. Bu taşlar bulantı ve kusma üzere belirtilerin yanı sıra şiddetli karın ağrısı ile de kendini gösterir. Taşın boyutuna nazaran tedavi tekniği belirlenir.

MESANE KANSERİ

İdrardaki pıhtılı kan kanser marazının habercisidir. Muhakkak ihmal edilmemesi gerekir. Toplulukta en yaygın kanser çeşitlerinden biridir.

Yorum Ekle