Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Samsung, Gelecek Nesil Codec AV1’e Katıldı!

Samsung, Gelecek Nesil Codec AV1’e Katıldı!

Elektronik devi Samsung, yeni bir görüntü sıkıştırma teknolojisini benimsediğini açıkladı. Bir müddettir geliştirilmekte olan AV1 isimli yeni medya sıkıştırma teknolojisinin desteklendiği Açık Medya İttifakı’na en üst seviyeden katılan Samsung, böylelikle bu yeni codec’in yaygın olarak kullanılmasını sağlayacak.

AV1 nedir?

AV1, bir mealde gelecek nesil medya sıkıştırma teknolojisi olarak anılıyor. Şu an halihazırda AV1’i destekleyen markalar arasında IBM, Microsoft, Google, Amazon, Cisco, AMD, Intel üzere devler bölge alırken, bu yeni sıkıştırma formatı, açık menşe kodlu, yani telifsiz, fiyatsız olmasıyla değer kazanıyor.

Cho: “Heyecan duyuyoruz”

AV1’i kullanan şirketler arasında Firefox ve Netflix de konum alırken, artık arasına Samsung da katılıyor. Samsung Research Umumi Lider Yardımcısı Seunghwan Cho, Ulusal Yayıncılar Birliği Konferansı’nda yaptığı konuşmada hususla ilgili olarak şunları söyledi: “Yenilikçiliği açıklıkla teşvik etmeye kararlıyız. Açık asıllı, platformlar arası ve çevrim içi görüntülerde AV1 ile yeni imkanlar yaratmaya yardımcı için AOMedia’ya katılmaktan heyecan duyuyoruz.”

Yorum Ekle