Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Sakatatın yararları nelerdir? Hangi sakatat neye âlâ gelir? Kelle paça ne işe yarar?

Sakatatın yararları nelerdir? Hangi sakatat neye âlâ gelir? Kelle paça ne işe yarar?

Birden fazla insanın tüketmeye yanaşmadığı lakin insan sıhhatine inanılmaz yararları olan sakatat hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Bunun dışında ise vücudun gereksinimi olan vitamin ve mineralleri karşılayacak kadar tesirli olan sakatatların çocukluk yaştan erişkinliğe kadar nizamlı tüketilmesinde yarar var. Evet sakatatın yararları nelerdir? Hangi sakatat neye düzgün gelir? Kelle paça ne işe yarar?

Güneydoğu ve Şark Anadolu sofralarının vazgeçilmez yemeklerinden biri olan sakatatların aslında vücudumuza birçok yararı vardır. Sakatatlar, al ete orantıyla vitamin ve mineral açısından zengindir. Daha az yağ içeren yapısı nedeniyle kalori nispeti düşük karbonhidrat ve güç istikametinden yüksektir. Sakatat bölümü yapılan hayvanların içinde kalan kısımlardır. Bu kısımlar yürek, karaciğer, kalın bağırsak (bumbar), böbrek, işkembe, dimağ, baş ve akciğer üzere mekanlarıdır. Kireçli suya batırılan organlar daha sonra sirke ile yıkanıp tuza bastırılarak paklık aşamasından makbul. Daha sonra yöresine nazaran yemek yapılarak tüketilir. Garp mutfağının yeni fark ettiği bu lezzet Anadolu topraklarında bilhassa Mezopotamya’da yüzyıllardır tüketiliyor. Salamura ile uzun yıllar koruma da edilebilen sakatatlar, insan vücudunun muhtaçlığı olan vitamin ve mineral bakımından hayli zengindir. Yapılan araştırmalarda illetleri önleyerek insan bünyesini güçlendiren bu besinlerin sistemli tüketilmesinde yarar var. B12 vitamin kompleksi ve folat açısından zengindir.

HANGİ SAKATAT NEYE UYGUN GELİR?

KELLE PAÇA ÇORBASI

Sakatatlar arasında en çok edileni kelle paçadır. Çorba hem büyükbaş hem de küçükbaşlardan yapılır. Baş ve ayak kısmıyla yapılan kelle paça mahsusen bağışıklık sistemini güçlendirmede tesirlidir. Son günlerde artan korona virüsleri nedeniyle Prof. Dr. Canan Karatay, “Bol bol kelle paça yiyin, mikropları öldürür, Koronavirüsü önler” formunda konuştu. Ayrıyeten Karatay, korona virüsü içinde şu çarpıcı açıklamada bulundu:  “Vücudumuzun direncini kırmazsak hastalanma olmaz, bütün problem budur. Korona ve enfeksiyonlardan korunmak için hane sirkesi, doğal probiyotiktir, vücudumuzdaki dost bakterileri besler, konut yoğurdu, hane turşusu ve turşu suyu tüketin. Bağırsaklardaki dost bakterileri çoğaltır. Korona diye çıkardılar ancak merak etmeyin gripten farkı yok.” 

Birebir hengamda bilirkişiler kemiği kırılmış hastalarına önerdiği doğal tedavi sistemlerinden biridir. D vitamini sayesinde mahsusen kış aylarında yaşanan gribal enfeksiyona karşı vücuda güç sağlar.

KARACİĞER

Vücudun gün içerisinde muhtaçlığı olan A ve B12 vitaminlerinin 2 kat ziyade alınmasını sağlar. Lakin eksperler karaciğerin hafta da bir defa tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.Özellikle kronik illeti olan şahıslarda bu besinlerin göstereceği tesirler tam olarak bilinmemektedir.

BÖBREK

İnek ve kuzu böbreklerinde yüklü ölçüde selenyum ve oksidatif unsurları bulunur. Bu hususlar kansere karşı bağışlık sistemini güçlendirir. Birebir vakitte had hücrelerini yenileyerek gerilim üzere ruhsal problemlerin yaşanma riskini azaltır.

DIMAĞ VE LISAN

Balıkta bulunan omega-3 vitamininin 3 katı inek, kuzu ve keçi üzere hayvanların dimağında bulunur. Bu hayvanların lisanı de tıpkı devranda B12 vitamini bakımından zengindir. Münhasıran eksperler gelişim çağındaki evlatların ve gebelerin bu organları tüketmesi gerektiğini belirtiyor.

İŞKEMBE, DALAK VE TAŞLIK

İşkembe içerdiği yüksek ölçüde selenyum sayesinde troid illetine karşı vücudu korur. Gelgelelim kalori orantısı yüksek olduğundan ayda en çokça iki sefer tüketilmesi kafidir. B2, B3 ve demir bakımından da olan dalak ve taşlık, hem cilt hem de gözdeki hasara uğramış hücreleri yeniler ve kansızlığı giderir.

KEMİK SUYU

Lif bakımından olan kemik suyu bağırsak ve mide rahatsızlıklarının önüne makbul. Birebir hengamda kemiklerimizi de güçlendirerek kanser hücrelerine karşı korur.

SAKATATIN YARARLARI NELERDİR?

Yüksek demir içerdiklerinden vücudun kendi kendine sağlayamadığı demir emilimini sağlar. Böylelikle kansızlık ve anemi üzere riskli rahatsızlıkların önüne geçilir. 

İnsan vücudu devranla birtakım fonksiyonları işlenmez hale geldiğinden ek takviyeye gereksinim duyar. Münhasıran dimağ sıhhati için kıymetli olan ek takviyeler vücut hareketlerinde ve organların çalışmasında tesirli olur. Sakatatlar bu eksiklikleri gidermede en tesirli besinlerdir. 

Vücudumuzda münhasıran 20 yaş sonrası üretimi azalan kolajeni kolaylıkla sağlar. 

B12 vitamin kompleksi ileri yaş marazlarının ortaya çıkmasını engelleyen mucize vitaminlerin başında gelir. Bu vitaminin eksik olduğu kimselerde kanser illetleri süratle yayılır. Mütehassıslar her besinde kolaylıkla bulunmayan bu vitamin kompleksini almanın en süratli yolunun sakatatlar olduğunu vurguluyor.

Göz sıhhatinden cilt sıhhatine kadar her ortamda yararı olan sakatatlar çocukluktan erişkinliğe kadar tertipli tüketildiğinde tesiri süratle görülür. 

SAKATATIN ZARARI VAR MIDIR?

Kronik illeti olan kimselerin tüketmeden evvel eksperlerine müracaatında yarar var. Aksi halde sakatatlar birtakım rahatsızlıklara da taban hazırlayabilir. Hayvansal yağ bakımından yüksek olan bu besinler günlük hudutlu tüketilmelidir. Haddinden fazla tüketildiğinde sindirim rahatsızlıklara neden olur. 

Yorum Ekle