Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Geniz kanseri (nazofarenks) nedir? Geniz kanseri belirtileri neledir?

Geniz kanseri (nazofarenks) nedir? Geniz kanseri belirtileri neledir?

Sigara ve sıhhatsiz beslenen insanlarda görülme mümkünlüğü yüksek olan geniz kanserinin (nazeofarenks) ne olduğunu biliyor musunuz? Pekala geniz kanserinin belirtileri nelerdir? Sizler için günümüzde giderek yaygınlaşan geniz kanseri hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Erkeklerde daha çokça görülen geniz kanseri birinci belirtilerinden itibaren kişinin ömür kalitesini epeyce düşürür.

Genizdeki hücrelerin doğal olmayan besinler ve sigaradaki zararlı unsurlar nedeniyle mutasyona uğraması sonucu bu nahiyede kanser oluşur. Burun ve boğaz arasında ortaya çıkan bu kansere tıp lisanında nazofarenks denir. Teneffüs sisteminin kıymetli bir modülü olan bu ortam kulak, dimağ ve burun arasındaki bağ içerisindedir. Alınan hava bu nahiyeden geçerek dimağa ve akciğerlere masraf. Başkaca sesin oluşumunda, kulağın ve burunun boşaltımında da fonksiyonları da bu kesimde oluşur. Yerküre’de Asya memleketlerinde sıklıkla bu kanser bayanlara orantıyla erkeklerde daha ziyade görülür. Gayrikâfi beslenme, hazır besin, yerinde meyve tüketmeme ve sigara kaynaklı kimyasal hususlara maruz kalma kanserin ortaya çıkmasını tetikler. Öncelikle kronik burun marazları ile başlayan durum teneffüse kadar sıçrayan önemli sonuçlara yer hazırlar.

GENİZ KANSERİ NEDENLERİ NELERDİR?

Nadiren görülen bu kanser tipi geçtiğimiz yıllarda mahsusen Asya ve Çin memleketlerinde yaygınlaşmaya başladı. Yapılan araştırmalarda kanserin genetik tesirlerden fazla sıhhatsiz beslenmenin tesirleri ile ortaya çıkar. Ayrıyeten kimyasal husus teneffüsü ve hava kirliliği üzere durumlarda geniz kanserinin yaşanma ihtimalini artırır. Gırtlak kanseri ile birebir özellikleri gösteren geniz kanseri, üst teneffüs yollarının tüm işleyişini alt üst eder. Kanserin ortaya çıkma yaşı ise umumiyetle 40 yaşı sonrasıdır. Bayanlara orantıyla erkeklerde görülme mümkünlüğü 5 kat daha ziyadedir. 

GENİZ KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELEDİR? 

Geçmeyen burun tıkanıklığı,

Burundaki damarların hasar alması sonucu kanamaların olması,

Konuşma sırasında bozukluk ve ses tellerinde yanma hissi,

Rahat nefes almamaya bağlı gelişen görme bozuklukları,

Uzunluğunun her iki tarafında şişlik,

Koku ve tat almada bozukluklar,

Çene altından yanaklara hakikat ilerleyen karıncalanma,

Sıklıkla kulak çınlaması,

Yutmada güçlü çekme ve uyurken horlama üzere belirtiler yaşanır.

GENİZ KANSERİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Belirtiler kendini gösterir göstermez bir bilirkişiye müracaatta yarar var. Kulak burun boğaz hekimi ekseriyetle ultrason ve örnek alma tetkikleri ile kanser olup olmadığına bakar. Burun tıkanıklıkları tıpkı vakitte sair illetlere neden olur. Bu yüzden erken müdahale ile kanserin yayılması önlenir. Daha sonra kemoterapi ve ilaçlarla geniz kanseri tedavi altına alınır.

Yorum Ekle