Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Sahurda tüketilmemesi gereken besinler nelerdir? Sahurda çay içmek susatır mı?

Sahurda tüketilmemesi gereken besinler nelerdir? Sahurda çay içmek susatır mı?

On bir ayın sultanı Ramazan geldi. Hazırlıklar yapılmaya sahurluk ve iftarlık yiyecekler şimdiden alınmaya başlandı. Lakin bilirkişiler oruç tutacak olanları kimi hususlarda uyardı. Bunların başında sahurda tüketilmesi gerekenler oldu. Sahurda besin vücudun gün içinde kullanacağı vitamin ve mineraller olacaktır. Evet sahurda tüketilmemesi gereken nelerdir? Sahurda çay içmek susatır mı?

Oruç tutanlar için en kıymetli bahislerden biri uzun vadeli açlık ve susuzluğa karşı vücudu hazırlamaktır. Eksperler bu hususta en kıymetli öğünün sahur olduğunu vurgulamaktadır. Sahurda tüketilen besin gün uzunluğu vücudun sıhhat durumunu denetim eder. Bu yüzden sahurda kimi tüketilmemelidir. Bunların başında süreç görmüş besinler ve içeriğinde şeker ile tuz çokça olan besinler gelmektedir. Mahsusen şeker, yağ ve tuz bakımından güçlü içeriğe sahip besinler uzun vade tok kalma hissini ortadan kaldırarak çabuk acıkmaya ve bunun yanı sıra çabuk susamaya neden olur. Uzun günlere denk gelen oruç kişinin sıhhatini etkilenmeden tutulması için bu usul unsurlar barındıran besinlerden uzak durmakta yarar var. Kahvaltı hizmeti gören sahur yapılırken aşağıda sayacağımız besinleri sofranızdan Ramazan uzunluğu bulundurmamanız gerekir. Medipol Mega Hastanesi Kompetan Dr. Subet Özerdem’e sahurda neler tüketilmemesi gerektiğini sordu. İşte karşılığı…

SAHURDA TÜKETİLMEMESİ GEREKEN BESİNLER NELERDİR?

ÇAY

Teofilin hususu içeren çay, idrar yoluyla vücudun fazladan su atmasına neden olur. Bu da vücudu susuz bırakarak süratle, potasyum ve sodyum istikrarını bozar. Eksperler bu nedenle oruç vadesinde vücudun gereksinimini aldığı sahur vaktinde çayın demli içilmesini tavsiye etmez. Çayın çok açık ölçüde tüketilmesini öneren bilirkişiler aslında çay tarafına en değerli besinin portakal suyu olduğununda altını çiziyor.

TUZLU PEYNİR

Tuz vücuttaki likit nispetini süratle tükettiğinden çabucak susamaya neden olur. Mahsusen tükürük bezlerinin yavaş çalışmasına neden olur. Bu da çabucak vücuttaki likit nispetini azaltır. Bu yüzden peynir alırken içeriğindeki tuz orantısına dikkat edilmelidir.

REÇEL ÇEŞİTLERİ 

Kayısı, çilek ve vişne üzere meyvelerden yapılan reçel kahvaltılarda olduğu üzere sahurda da mekan alan arasındadır. İçerdiği şeker bulunan bu besinler uzun vade tok tutuğu sanılır fakat mütehassısların en çok ihtarda bulunduğu besinler reçellerdir. Zira reçeller içerdikleri şeker bakımından kan şekerini yükseltir. Bu da süratle acıkmaya ve susamaya neden olabilir. 

KIZARTMA 

Yapılan araştırmalarda da kanıtlanan kızartmaların kısa vakitte acıktıran yiyeceklerin başında geliyor. Trans yağla yapılan ve yüksek karbonhidrat barındıran kızartmalar sahurda tüketildiklerinde oruç vadesinde acıktırma ile susatmanın yanı sıra kilo almaya da yer hazırlar. Bilirkişiler bu yüzden muhakkak bu besinlerin sahurda tüketilmemesi gerektiğini vurguluyor. 

İŞLENMİŞ ESERLER

Sucuk, salam ve konserve çeşitleri üzere eserler işlenmiştir. İçerilerinde yüksek ölçüde yağ barındıran bu eserler tıpkı devranda bozulmaması içinde kimi ek eserler eklenir. Bu da besinleri sağlıksızlaştırır. Bunu yanı sıra vücutta sindirimden geçerken ölçüsüz likit kullanır. Vücudun likit orantısı sindirim süreci sırasında düşer. Ayrıyeten çabuk acıktırırlar.

RAMAZAN PİDESİ 

Ramazan ayı denilince akla birinci gelen Ramazan pidesinin iftarda tüketilmesi her ne kadar yarar sağlıyorsa sahurda tüketilmesi bir o kadar zararlıdır. İçerdiği yüksek şeker kandaki glisemik indeksini etkilediğinden bir müddet sonra açıklık hissine neden olur.

Yorum Ekle