Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yeşil zeytinin yararları nelerdir? Sahurda yeşil zeytin tarafsanız ne olur?

Yeşil zeytinin yararları nelerdir? Sahurda yeşil zeytin tarafsanız ne olur?

Siyah zeytinin olgunlaşmamış hali olan yeşil zeytinin insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor muydunuz? Siyah zeytine orantıyla daha çok E vitamini içeren yeşil zeytin hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet yeşil zeytinin yararları nelerdir? Sahurda yeşil zeytin tarafsanız ne olur? İnanılmaz yararları olan yeşil zeytin hakkında eksperler bilhassa Ramazan ayı için ihtarlarda bulunuyor.

Kuran- Kerim’de ismi geçen ve şifalı olduğu söylenen zeytin yüzyıllar boyunca tıbbi tedavide kullanılmıştır. Çekirdeğinden yapraklarına kadar yararlı olan zeytinin yeşil olan çeşidi de bilirkişiler tarafından tüketilmesi tavsiye edilen besinler listesinde bölge alıyor. Şubat ayında hasadı yapılan yeşil zeytinler siyah zeytinin olgunlaşmamış halidir. Yeşil zeytin siyaha orantıyla daha çok E vitamini ve mineral barındırır. Çoklukla çiğ alınıp konutta yapılan şeyin zeytinden günde 5 tane tüketildiğinde kişinin günlük muhtaçlığı olan vitamin ve mineral pahalarını karşılar. Tıpkı devirde gün uzunluğu dinç olmasını da sağlar. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan yeşil zeytin göz illetleri içinde yararlıdır. Devletimizde Ege ve Marmara zeytin üretiminde bir numara sırada bölge alır. Gelgelelim yeşil zeytin en çok Akdeniz’de üretilir. Zeytinden elde edilen yağ da en sağlıklı yağlar arasındadır. İlaç ve kozmetik sanayi de ham unsur olarak  kullanır. ve saç sıhhati için en ülkü besindir. 

SAHURDA YEŞİL ZEYTİN TARAFSANIZ NE OLUR?

İnsan sıhhatine inanılmaz yararları olan yeşil zeytin konusunda bilirkişiler ikiye ayrıldı. Münhasıran Ramazan ayında vaktinde birtakım mütehassıslar yerinde ölçüyle tüketildiğinde yeşil zeytinin tokluk hissi verdiğini bu yüzden tüketilmesinde bir sakınca olmadığını vurguluyor. Ama bir öteki eksperler ise şayet ölçüsüz tüketilirse susuzluğa yol açabileceğini bu yüzden kesinlikle bir ekspere danışılarak tüketilmesi gerektiğini öneriyor.  Yeşil zeytinin önemli bir yan tesiri yok gelgelelim böbrek hastaları ya kronik olan hastaların kesinlikle tüketecekleri besinleri eksperlerine danışmalıdır. 

YEŞİL ZEYTİNİN YARARLARI NELERDİR?

Yüksek ölçüde E vitamini içeren yeşil zeytin bu sayede güçlü bir antioksidan sağlar. Bu özelliği sayesinde vücutta birken tüm zararlı toksinleri idrar yolu ile atar. Sağladığı bu yarar birebir devirde sindirim yollarını da temizler. Münhasıran mesanede biriken toksinleri atarak taş ve kum oluşumunu azaltır.

Göz içerisindeki vitamin ve mineraller azalınca önemli marazların yaşanmasına sebebiyet verir. Göz sıhhati için de gün içerisinde birtakım besinler tüketilmelidir. Bunların başında da havuçtan sonra yeşil zeytin gelir. Yeşil zeytin birebir devirde görme kaybını önler.

İçerdiği hususlar sayesinde kan hücrelerini istikrarlar. Münhasıran şeker ölçüsünün yükselmesini mahzurlar. Bu sayede şeker hastalarının bile rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.

Uzun müddet tokluk hissi verdiğinden kişinin gün uzunluğu daha az yemesini sağlar. Kilo vermede yarar sağlar. Midenin orantısının artmasını önleyerek mide duvarının deforme olmasını maniler. 

Doymamış yağ asidi bakımından varlıklı olduğundan beğenilmeyen kolesterol seviyesini düşürerek kalp ve damar sıhhatini korur.

– Yapılan araştırmalarda hücrelerin sıhhatini koruduğundan mutasyona uğramalarını mahzurlar. Bu sayede de tümör ve kanser oluşumunu önlediği gözlemlenmiştir. Bilirkişiler bunun yanın sıra yeşil zeytinin romatizma yani eklem ağrılarına da düzgün geldiğini vurguluyor. 

illetlerinin bir birçok karaciğerin yağlanmasına bağlı ortaya çıkar. Yeşil zeytin karaciğerin yağlanmasını önleyerek akne ve sivilce oluşumunun önüne makbul. Birebir devranda vücuttaki istikrarsız dağılan vitamin ve mineraller nedeniyle saç köklerindeki hücreler zayıflar bu da saç dökülmesine ve yıpranmasına neden olur. Yeşil zeytin ise içerdiği E vitamini sayesinde bu meselelerin yaşanmasını önler.

YEŞİL ZEYTİNİN RASTGELE BİR ZARARI VAR MIDIR?

İçeriğinde güçlü metaller ve mineraller bulunduran yeşil zeytin birtakım şahıslarda alerjiye neden olur. Çok bir zararı olmasa da boğaz kaşıntısına kısa periyodik mide yanmasına ve kimilerinde da kaşınmalarına neden olabilir. Bunun yanı sıra şiddetli tüketildiğinde ishale yol açar. B da vücudun ölçüsüz likit kaybına taban hazırlar.

Yorum Ekle