Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Safran çiçeğinin yararları nelerdir? Safran hangi marazlara yeterli gelir? Safran çayı nasıl yapılır?

Safran çiçeğinin yararları nelerdir? Safran hangi marazlara yeterli gelir? Safran çayı nasıl yapılır?

Yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan safra çiçeğinin yararlarını hiç duydunuz mu? Birçok illete şifa menşesi olan bu çiçeğin inanılmaz yararlarını sizler için derledik. Karaciğeri temizlemede tesirli olan ve kraliçe çiçek olarak geçen safran hakkında merak edilen her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz. Evet safran çiçeğinin yararları nelerdir? Safran çayı nasıl yapılır? Safran hangi illetlere güzel gelir? Tüm bu soruların cevabı haberin detayında…

Yerkürenin en pahalı lakin bir o kadarda şifalı çiçeği safranın sıhhatimize birçok yararı vardır. Kurutularak tüketilen bu bitki yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılmıştır. Osmanlı devrindeki bayanların hoşluk gayeli kullandıkları bu bitkiye tıpkı devirde kraliçe çiçek denir. Süsengiller ailesine ilişkin olan safran öteki çiçeklerin bilakis sonbaharda açıyor. Soğanlı bir cinsi olan safran kurutulup baharat olarak kullanılırdı. Mor yaprakları olan çiçek besin boyası ve tatlandırıcı olarak da tüketilir. İspanya’da üretilmeye başlayan safran çiçeği, Fransa, İtalya, İran ve Türkiye’de de yetiştiriciliği yapılıyor. Fakat safranın anavatanı Güneybatı Asya topraklarıdır. Yaz aylarında toprak altında yetişen bitki sonbahara aylarında toprak üstüne akıllıca çıkıyor. İçeriğinde boya verici unsurlar olan safranın üreticiliği bu yüzden değerlidir. Yağmur artıkça toprak altından çıkma sayısı artar. Uçucu yağ içeren safran klasik tedavi yolunda kullanılan güçlü bir doğal çiçektir. 

SAFRAN ÇİÇEĞİNİN YARARLARI NELERDİR?

– Tüketilen besinler çevresel tesir ve sıhhatsiz hayat usulü gün geçtikçe kanser hastalıklarına yakalanma riskin i artırır. Gelgelelim safran çiçeği içerdiği antikanseroen unsurlar bağışıklıktaki antikorları artırarak hücrelerin mutasyona uğramasını önler. Birebir hengamda hudut sistemini yeiler.

Yapılan araştırmalarda safran çiçeğini sistemli tüketen bireylerin kilo verdikleri gözlemlenmiştir. Tıpkı devirde obeziteyi engelleyen en tesirli alternatif bitkilerden biri olan safra kesesi antioksidan unsurlar sayesinde vücudu yağlanmaya neden olan bakterilerden arındırır.

Kimi besinlerin ve his durumlarının ortaya çıkardığı hudut hastalıklarına da güzel gelen bu çiçek günde bir bardak çay olarak tüketildiğinde hem iştah açar hem de gerilimi azaltır.

Karaciğerde birtakım besin ve diş faktörlerden asıllı ortaya çıkan yağlanmayı tedavi eder. Bu durum tıpkı hengamda cilt hastalıklarına da güzel gelir. Karaciğer asıllı yaşanan; sivilce ve akne üzere meselelerin yaşanma ihtimalini neredeyse sıfırlar. Bunun yanı 250 gram safran çiçeğini, bir diş sarımsağı ve 3 yemek kaşığı zeytin yağını yeterlice ezin daha sonra bu karışımı temiz yüzünüze sürün. 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayınız. Bu karışım ciltteki yağlanmayı köstekler ve gözenekleri sıkılaştırır.

Yaş ilerledikçe gözümüzdeki sarı nokta da güçsüzleşir. Bu da görme bozukluklarına neden olur. Fakat haftada bir de olsa sistemli tüketilen safran çayı göz rahatsızlıkalrı riskini azaltır.

Karaciğeri temizlediği üzere kandaki zararlı hücreleri de temizleyerek damar tıkanıklığı riskini azaltır. Safran çiçeği kalp kaslarını kuvvetlendirerek kalp hastalıklarına yakalanma orantısını düşürür.

SAFRAN ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kaynatılmış suyun içerisine 500 gram kurtulmuş safranı ekleyin 30 dakika bekleyin. Daha sonra süzgeçten geçirip tüketebilirsiniz. 

Yorum Ekle