Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ayak üşümesi neden olur? Ayak üşümesine ne yeterli gelir?

Ayak üşümesi neden olur? Ayak üşümesine ne yeterli gelir?

Kış aylarında artan ayak üşümesin neden olduğunu biliyor musunuz? Evet ayak üşümesi belirtileri nelerdir? Sizler için bu illete dair bilinmeyenleri ve üşümeye âlâ gelen kol yolları derledik. Ayak üşümesine dair merak edilenler…

Vücut sıcaklığının ani değişmesi ile ortaya çıkan ayak üşümesi bir hastalık birtakım değil marazların belirtileridir. 

AYAK ÜŞÜMESİ NEDEN OLUR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Metabolizması zayıf olan kimselerde kalp vücuda yerinde ölçüde kan pompalamadığında ayaklara kan gitmez bu da üşümeye neden olur. Bu durumu ekseriyetle sistemsiz beslenen ve masa başı çalışanlarında sıklıkla yaşar.

Kandaki beyaz hücreler azalınca anemi rahatsızlığı ortaya çıkar. Bu marazın en yaygın belirtisi ise ayak üşümesidir.

Tiriod bezleri ehil ölçüde üretmediklerinde metabolizma bozulur. Bu da ayal üşümesinin yaşanmasına sebep olur.

Beyefendisinin hasar alması ile hudut hücreleri kâfi ölçüde hizmetlerini yapamaz. Ayaklara kadar giden hadlerdeki hücrelerin hasar alma mümkünlüğü da artığından ayak üşümesi yaşanır. Münhasıran gerilim ve depresyon esnasında bu durum yaşanır. 

Kandaki yüksek şeker ya da az şeker ölçüsü arterlerin daralmasına neden olur. Bu durumu ekseriyetle şeker hastaları yaşar. Ayak üşümesi sıklıkla yaşayan bireylerin kan şekerlerini ölçtürmeleri lazım zira bilinmeyen şeker hastası olabilirler.

AYAK ÜŞÜMESİNE NE YETERLI GELİR?

Yeşil çay kandaki şekeri dengelediğinden ayak üşümesini de önler. Vücuttaki ısıyı dengelemek için günde en az 2 tüketilmelidir. Çayı yapmak için; bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı kuru yeşil çay atınız 5-6 dakika demlenmesini bekleyiniz daha sonra süzüp bal ekleyerek tüketiniz. 

Zingeron hususu bakımından güçlü olan de ayak üşümesine yeterli gelen kanın pıhtılaşmasını azaltarak rahat bir akışa neden olur. Hem çay olarak tüketebilirsiniz hem de yazacağımız metot ile ayaklarınıza masaj yaparak kullanabilirsiniz.

Bir yemek kaşığı toz zencefili 2 su bardağı suda kaynatınız. Süzüp içerisine bal ekleyerek tüketiniz. Tıpkı formda 1 kase tozunu bir tencere dolusu suda kaynatınız ayağınızı koyabileceğiniz ısıya geldikten sonra masaj yaparak ayaklarınızı bu suda 30 dakika bekletiniz. 

Yorum Ekle