Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Patates suyunun sıhhate yararları nelerdir? Sabah aç karna patates suyu içmek ne işe yarar?

Patates suyunun sıhhate yararları nelerdir? Sabah aç karna patates suyu içmek ne işe yarar?

Karbonhidrat bakımından varlıklı olan patates, haddinden fazla tüketilmesi mütehassıslar tarafından müsait görülmeyen besinler arasındadır. Fakat gün içerisinde görünür ölçüde vücut karbonhidrata muhtaçlık duyduğundan porsiyonlu tüketilebilir. Bunun yanı sıra patatesin kaynatılıp elde edildiği suyunun da insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Münhasıran kanda bulunan nispetleri istikrarlar. Pekala patates suyunun sıhhate yararları nelerdir? Sabah aç karna patates suyu içmek ne işe yarar? Tüm soruların cevabı haberin detayında…

Patlıcan ailesine ilişkin olan patates, taraf altı besinlerindendir. Toprak üstünde bitki hale gelen ve çiçeklenen patates, toprağın altında yetişir. Toprakta bulunan tüm vitamin ve mineralleri barındıran patates, devletimizde en çok Nevşehir’de yetişir. Nişasta bakımından nispeten varlıklı olan patatesin bilhassa suyu halinde ziyade bulunur. Şeker marazı, vücuttaki likit orantısı ve paklığına kadar birçok yararı vardır. Anavatanı Güney Amerika olan patates, 7.000 yıl evvel Peru dağlarında epey yaygın halde bulunur. Birden çokça çeşidi olan patatesin ekimi ve dağılımı ise 1540 yıllara kadar dayanır. Yöreden yöreye lezzetten lezzete tüketilme formu değişen patatesin topraktan alındıktan sonra konutlarda zaten yumrulanması konusunda da bilirkişiler önemli ikazlarda bulunuyor. Zehirli hususlar içeren patatesin bu yumrulu halleri tüketildiğinde bilhassa sindirim marazlara neden olabilir. Lakin patates suyu, alternatif tıpta sindirim illetlerini önlemek için tüketilir.

PATATES SUYUNUN YARARLARI NELERDİR? SABAHLARI AÇ KARNA PATATES SUYU İÇMEK NE İŞE YARAR?

İleri yaşlarda görülen ve şiddetli ağrılara neden olan eklem iltihaplanmasını önleyerek uzun ömürlü kemik yapısını destekler. Mütehassıslar münhasıran bel, boyun ve sırt eklemleri ağrısı yaşayanların sistemli tüketmesi gerektiğini vurguluyor. 

Kronik sindirim sorunu yaşayanların ve bağırsak rahatsızlıklarını önler. Bilhassa kabızlık, mide yanması, şişkinlik ve reflü üzere yiyecekler sonucu ortaya çıkan illetlerin riskini azaltarak bağırsakların tertipli çalışmasını sağlar. 

Yüksek antioksidan özelliğini çiğ halde daha tesirli sunan patates suyu karaciğer ve safra kesesinin tıpkı sıra tüm vücuttaki toksinleri de azaltır. Bu atıkların böbreklerde oluşturduğu taş ve kumu da önleyerek. İdrar yolu ile hepsini vücuttan atar.

Ağız içi ve dişi yaraları içinde patates suyu yararlıdır. Hem iltihaplarını azaltır hem de ciltteki deformeyi önler. B vitamini sayesinde oluşmanın da önüne makbul.

Yorgunluk, uykusuzluk ve gerilim üzere durumlarda artan göz altı halkaları ve morlukları içinde patates suyuna bir ped pamuğu batırıp gözün etrafına koyup 10 dakikada bir değiştirerek bu pratik yapılabilir.

Potasyum içeriği sayesinde kan basıncını düzenler buna bağlı yüksek tansiyonu da düzenleyerek felç ve inme marazlarının yaşanmasını maniler. Bu durumların yanı sıra kalp kaslarını ve damarlarının sıhhatini koruyarak mümkün riskleri azaltır. 

Düzeli tüketilen çiğ patates suyu eklemlerde biriken ürik asidi azaltarak gut marazını önler. Birebir devirde ödem birikiminin de önüne geçerek iskelet yapısını korur. 

Saç hücrelerinin sıhhatini koruyarak süratli uzamasını sağlar. Başkaca kullanılan şampuanın içerisine eklendiğinde beyaz oluşumunu önler. Tıpkı hengamda patates suyu ile yüzü nizamlı yıkarsanız sivilce ve akne orantısını azaltmış olursunuz. 

PATATES SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Umumiyetle al yüzeyli patateslerin çiğ su tüketimi daha sağlıklıdır. Sirkeli suda güzelce yıkanan patatesler kabukları ile birlikte sıkacağında sıkılır. Çıkan suyu atlandırmak için yarım bardak havuç suyu da ekleyebilirsiniz. 

Yorum Ekle