Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Romatizmal marazlar nelerdir? Romatizmal illetlerin belirtileri nelerdir?

Romatizmal marazlar nelerdir? Romatizmal illetlerin belirtileri nelerdir?

Nadiren ya da sık görülen kemik, kas ve eklem marazlarının umumisi olan romatizmal illetler hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Nedeni tam olarak bilinmeyen lakin hastanın hayatını kabusa çeviren ağrılara neden olan hastalar, çeşitli belirtilerle kendini gösterir. Evet romatizmal illetler nelerdir? Romatizmal illetlerin belirtileri nelerdir? Haberin detayında romatizmal marazlara dair her şeyi bulabilirsiniz.

Kemik, kas ve eklemlerde sıklıkla rastlanan yangısal illetlerin tümüne romatizmal denir. Çok çeşide neden olan romatizmal marazların kimileri nadiren kimileri ise sık sık rastlanır. Nedeni tam olarak bilinmezse de genetik, bağışıklık sistemi ve çevresel faktörlerin taban hazırladığı düşünülür. Bunun tıpkı sıra günümüzde bu illetlerin artmasındaki en temel neden beslenme alışkanlığı olduğu düşünülür. Şiddetli ağrılara velev ilerisinde uzuv kaybına bile neden olabilir. 

ROMATİZMAL MARAZLAR NELERDİR?

ROMATOİD ARTRİT 

Çabucak çabucak bütün dokuları etkileyebilen iki eklem arasında biriken iltihaplanmalar nedeniyle yaşanan illete romatoid artrit denir. Bu hastalık devrinde müdahale edilmediğinde sakatlıklarla sonuçlanabilir. Halsizlikle başlayan belirtiler vakitle tarafını ateş ve eklem ağrılarına bırakır. İleri boyuttaki belirtilerde ise eklemden dışa hakikat şişkinlik, uykudan uyanıldığında tüm kemiklerde kasılma ve el yada ayak üzere yerlerde simetri bozukluğu yaşanır. Romatoid artritte genelikle altı nodülleri de görülebilir. Illetin en ileri boyutu ise kalp zarındaki iltihaplanmadır. Marazın temelinde her ne kadar ilaç tedavi uygulansa da bununla bir arada sağlıklı beslenme yürüyüş ve fiziki tedavi de gerekebilir.

EKLEM ROMATİZMASI – KİREÇLENME (OSTEORTRİT) 

Yaşlı kişilerde daha sık görülen bu rahatsızlık eklemlerde hassasiyet, motor hareketlerinde de yavaşlama üzere belirtilerle ortaya çıkar. Kıkırdaklarda biten kalsiyumun sürtünme sonucu kemik ve kaslardaki yapıyı inceltmesidir. Hastalık genelikle kalça, diz, el ve omurga üzere yerlerde daha sık rastlanır. Osteortrit tedavide arkaya dönüş yoktur. Lakin ağrıları azaltmak için ilaç tedavisi uygulanır. Kimi hastalarda ise hasar almış yerlere platin yerleştirerek güçlendiremeye çalışılır. 

ANKİLOZAN SPONDİLİT

Kalça kemiğinden başlayıp omurgaya kadar ilerleyen hareket kısıtlamasına neden olur. Sebebi çok bilinmezse de kronik bir rahatsızlık olarak ortaya çıkar. Belden omuzlara kadar artan ağrılar için umumiyetle gevşetici ilaçlar kullanılır. Bunun dışında da doğal olarak lahana kürü ya da sıcak kompres uygulanabilir. Illetin semptomları arasında ateş, yorgunluk ve kilo kaybı üzere bulgulara rastlanır.

SİSTEMİK LUPUS ERİTMATOZUS(SLE)

Otoimmün hastalık olan sistemik lupus, hormonal bozukluk ve genetiksel yakınlıktan asıllı yaşanır. Vücut ısısında aniden yükselme bunun akabinde de şiddetli kemik kas ağrıları yaşanır. Kişi güneşe maruz kaldığında cildinde döküntü üzere bulgulara rastlanır. Hatunlarda daha sık görülen hastalık, bu hastalık daha çok kalbi, akciğeri, sindirim sistemlerini olumsuz tesirler. Genç yaşta görülme mümkünlüğü daha yüksektir.

YUMUŞAK DOKU ROMATİZMASI (FİBROMİYALJİ) 

Bilim lisanında illete kronik ağrı ve yorgunluk sendromu denir. Gece entegrasyona zorluğu yaşayan hastalar sabahları eklem ağrılarıyla uyanır. Bu illette öbürleri üzere bayanlarda daha sık rastlanır. Hastalarda ruhsal bozukluklar görülür. Bu hastalık ekseriyetle mükemmeliyetçi ve hassas insanlarda yaşanma mümkünlüğü daha yüksektir. Göğüs ağrısı, nefes alırken tıkanma ve kulak çınlaması üzere belirtilere de rastlanabilir. Sindirim sorunu marazın akabinde ortaya çıkar. İlaç, fizik ve doğal tedavilerle güzelleştirilmeye çalışılır. 

BEHÇET HASTALIĞI 

Genital alanlarda yaraların oluşması ile kendini gösterir. Hastalık genetik ve çevresel faktörlerden ötürü yaşanır. İki cinste de eşit olarak ortaya çıkar. Behçet illeti ağır iltihaplanma sonucu yaşandığı için eklemlerde romatizmal marazların yaşanmasına davetiye çıkarır. Toplar damarlarda pıhtılaşmanın artmasına da neden olan behçet marazı, kronik bir hastalıktır.

GUT HASTALIĞI 

Gut illeti metabolizmada badire varmış üzere görünse de eklemlerde ödeme neden olduğundan romatizmal illetler içerisine de girer. Vücuttaki asit ve toksinler mesaneden idrar yoluyla atılır. Lakin çeşitli sebeplerden ötürü münhasıran sıhhatsiz beslenme ve vücutta yeteri antioksidan olmamasından asıllı bu asitler vücutta birikir. Bu duruma çoklukla hayvansal besinler yol açar. Bu birikim gut illetine taban hazırlar. Bölgesel şişliklerin beraberinde ödemlerle kişi obez hastası üzere görünür. 

ROMATİZMAL ILLETLERIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Eklemlerde şişlik ve ağrı

Motor hareketlerinde aksaklık

Göz içinde likit kaybı, kızarma ve şişlik

Parmak uçlarında üşüme ve açık renklilik

Nedensiz çıkan ateşlenme

Kanın çabuk pıhtılaşması ve damarları tıkaması

Yavaşlayan metabolizma nedeniyle sindirim hastalıklarında artış

Tuvalete çıkmada azalma

Ciltte sertleşme ve kuruluğa bağlı dökülme 

Güneş ışınlarının seviyesinin düşük olmasına karşın hassasiyetlik 

Had sistemindeki bozukluğa bağlı gelişen ruhsal hastalıklardaki artış üzere durumlar bu marazların umumi belirtileri arasında bölge alır. 

Yorum Ekle