Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Beyaz leblebinin yararları nelerdir? Et yemeyenlerin tüketmesi gereken besin!

Beyaz leblebinin yararları nelerdir? Et yemeyenlerin tüketmesi gereken besin!

Kuruyemiş olarak tüketilen beyaz leblebinin insan sıhhatine yararları olduğunu biliyor musunuz? İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde sıhhate birçok yararı olan beyaz leblebi hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik. Pekala beyaz leblebinin yararları nelerdir? İşte et tüketemeyenlerin tüketmesi gereken mucize besin beyaz leblebiye ilişkin merak her şeyi haberin detayında görebilirsiniz.

Leblebinin beyaz ve sarı olmak üzere iki çeşidi vardır. Devletimizde İç Anadolu yerinde yetiştirilen nohudun kavrularak gevrek hale gelmesi sonucu leblebi elde edilir. Şeyh Murat Gazi tarafından ıslatılıp kavrulması yapılan leblebi Çorum’da sarı Ege kesiminde ise kuru tuzlu ve beyaz olur. Kendine has bir tadı olan beyaz leblebi şahsi fırınlarda kavrulur. Beyaz leblebiyi elde etmek için Türk Besin Kodeksi’ninde müsaade verdiği Titanyum dioksit isimli bir husus ile birlikte süreç görür. Bu unsur yüksek kullanılmadıkça zarar vermez. Leblebi besin kıymeti yüksek olan bir kuruyemiş olduğundan vücudun gereksinimi olan birtakım vitamin ve minerallerin eksikliğini giderir. Münhasıran sporcuların egzersiz öncesi tükettiği bu besin sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, protein, lif, A vitamini ve C vitamini içermektedir. 

BEYAZ LEBLEBİNİN YARARLARI NELEDİR?

Beyaz leblebi midedeki nispetini dengeleyerek mide yanması ve ekşimesine âlâ gelir. Münhasıran reflü, gastrit ve ülser üzere mide marazlarının yaşanma riskini azaltır. 

Diyet listelerinde sıralarda nokta alan beyaz leblebi içerdiği lif hususu sayesinde uzun vade tokluk verirken, kısa vadede de kilo vermeye yardımcı olur. İçerdiği az yağ nedeniyle bölgesel kilo almayı da önler.

Lif husus sayesinde hem kilo vermede yardımcı olur hem de kolesterol seviyesini istikrarda tutarak kalp bunalımı ve felç üzere marazların yaşanma riskini azaltır. Münhasıran daralmasını önler. 

İçerdiği antioksidan sayesinde vücudu kısa vadede temizleyerek yenilenmesini destekler. Başkaca içerdiği yağlar cilt hücrelerinin kısa vadede yenilenmesini sağlayarak kırışıklık üzere cilt dertlerinin yaşanmamasını sağlar. 

Vücudun günlük protein ölçüsünü karşılamak için günde bir tabak al et tüketilmesi gerekir. Ama et tüketmeyenler günde bir kase beyaz leblebi tüketerek al etin karşılayacağı proteini karşılar. 

Kalsiyum kemik ve diş gelişimi için gerekli bir husustur. Beyaz leblebi içerdiği bu unsur sayesinde kemik sisteminin gelişimini ek sağlar. Münhasıran gelişim çağındaki evlatların ve gebelerin tüketmesi gerekir. Birebir devranda ana sütünü artırıcı özelliğe sahiptir. 

– 5 adet limon suyunu 2,5 litre su ile karıştırıp 1 çay bardağı beyaz leblebi 3 gün boyunca nizamlı tüketildiğinde kısa müddet de kilo vermeye yardımcı olur. 

A vitamini sayesinde göz sıhhatini da korur.

Sodyum hususu kandaki basıncı istikrarlar. Leblebi de sodyum bakımından tesirli bir besindir. Bu sayede yüksek tansiyon üzere önemli durumlar önlenmiş olur. 

Yorum Ekle