Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Rokanın yararları nelerdir? Rokanın yan etikleri! Toksin atmada mucize ot roka…

Rokanın yararları nelerdir? Rokanın yan etikleri! Toksin atmada mucize ot roka…

Acımsı bir tada sahip olan çoklukla kuzu kulağı ile karıştırılan rokanın sıhhate birçok yararı olduğunu biliyor muydunuz? Restoranlarda sıklıkla salatalarda kullanılan bu bitki hakkındaki her şey sizler için derlediğimiz haberimizde.

Akdeniz salatasının vazgeçilmez besini olan rokanın insan sıhhatine birçok yararı vardır. Ekim ahir hasada başlanılan ve kış uzunluğu tüketilebilen bu bitki üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Araştırmalarda bu bitkinin yetiştiği al topraktaki tüm verimliliği içerdiği tespit edilmiştir. Bilim literatüsünde Eruca vesicaria olarak makbul. Turp ailesinden olan roka, yabani otlar arasında taraf alır. Epey sulak yerlerde yetiştiğinden yüzde 90 sudan oluşur. Acı bir tadı olmasına karşın aromatik lezzetler arasında salatave pizza üzere yemeklerde tercih edilir. Acı tadı zeytin yağı ve limonla kırılır. C vitamini açısından nispeten zengindir. Birebir hengamda K ve P vitamini ile çeşitli mineraller içerir. Anavatanı İtalya topraklarıdır. Memleketimizde Ege kıyılarında bulunur. Yerli halkın tüketmeyi en çok tercih ettiği besindir. Güçlü özelliği olduğundan sindirim sitemine yarar sağlar. Bilhassa mide asidini yenilemede tesirlidir. 

ROKANIN YARARLARI NELERDİR?

Kanın muhtaçlığı olan oksijen pahasını artırarak vücudun direncini artırır. Ayrıyeten güçlü bir olduğundan illetlere karşı bağışıklık sisteminde kalkan oluşturur.

Toprakta bulunan A vitamini bakımından varlıklı olan bu bitki kemik sıhhatinin yanı sıra diş ve sıhhatini da olumlu tesirler. Görme yetisini artırarak ileri yaşlarda görülebilme ihtimali olan illetlere yakalanma riskini azaltır.

Turpgiller ailesinden olan bu bitki K vitamini bakımından da zengindir. Bu vitamin kemik sıhhatini korumakla kalmaz gerçek gelişimine yardımcı olur. Bunun yanı sıra K vitamini beyindeki hafıza kısmı destekler ve unutkanlık riskini azaltır. Birtakım araştırmalarda rokanın alzheimer üzere riskli rahatsızlıkları önleyebileceği ön görülmüştür. 

 Fitokimyasallar tiyosiyanatlan, sülforafan yahut indollere üzere hususlar içeren roka bağışıklığı güçlendirdiğinden vücuttaki kanserli hücre oluşumunu önler. Münhasıran yumurtalık kanserinde yapılan araştırmalarda rokanın rahimi ve yumurtaları güçlendirdiği ve yaşanma ihtimali olan tümörlü hücreleri azaltığı ortaya çıkarılmıştır.

Metabolik sıhhat yani temel sıhhat kuralları vardır. Nizamlı güç üretimi,  yağ sentezi, al ve beyaz kan hücreleri bunlar sıhhat açıcından vücutta istikrarda olması gereken hayati noktalardır. Bunlar içinde vücutta ehliyetli ölçüde B vitamini bulunmalıdır. B vitamini umum itibari ile vücudun sıhhat açısındaki tüm işleyişini tesirler. Tabiatta B vitamini bakımından varlıklı olan roka sistemli tüketildiğinde bu gereksinimin yüzde 80’ini karşılar. 

Mütehassıslar bu bitkinin bilhassa üst teneffüs yolu hastalıklarına karşı vücudu koruduğunu vurguluyor. Ayrıyeten bu bitki çözücü hususlar içerdiğinden boğazdaki balgamı ve vücuttaki toksinlenmeyi idrar yolu ile atar. 

ROKANIN YAN ETKİLERİ!

Çok tüketilmesine karşın çok şiddetli bir yan tesiri yoktur. Lakin gün içerisinde çokça tüketildiğinde tansiyonun yükselmesine neden olur. Bu da kalp hastalıklarına yer hazırlar. Ayrıyeten kesinlikle rokanın buzdolabında koruma edilmesi gerekir. 

ROKA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Nitrat pahası yüksek olduğundan tüketimine dikkat edilmelidir. Aksi halde önemli sıhhat problemlerine da sebebiyet verebilir. Mahsusen koruma edilirken de dikkat edilmesi gerekir. 

Yorum Ekle