Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Cevizin yararları nelerdir? Canan Karatay’dan ceviz tüketimi! Suda bekletilen ceviz…

Cevizin yararları nelerdir? Canan Karatay’dan ceviz tüketimi! Suda bekletilen ceviz…

Çabucak acilen her şeyde tükettiğimiz cevizin insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor muydunuz? Omega-3 yağ asidi bakımından varlıklı olan ceviz, vücudun gereksinimi olan günlük gücün yüzde 70’ini rahatlıkla karşılar. Pekala Cevizin yararları nelerdir? ? Sizler için ceviz hakkında merak edilen her şeyi haberin detayına ekledik. Suda bekletilen ceviz…

Ceviz ağaçta yetişir ve kendine has bir kokusu vardır. Kış aylarında döken ilkbaharda ise tekrar yetişen ceviz ağacı dışı sert içi etli bir besin üretir. Üretimi eski çağlara dayanan ceviz üretimi alternatif tıpta kullanılıyor. Vücudun muhtaçlığı olan omega-3 yağ asidinin yüzde 85’ini karşılar. Ağacından koluna yaprağına kadar tam bir şifa kaynağı olan ceviz ağacının, kalın gövdesi sayesinde mobilyacılıkta kullanılır. Kaliteli ağaç gövdesi sayesinde ahşap mobilyacılığın vazgeçilmezi olan ceviz ağacının yaprakları yaraları güzelleştirmede tesirli olduğundan münhasıran savaş esnalarında yaralı erler için götürülürmüş.Günümüzde ise yaprakları âlâ renk verdiği için boya kesiminde ham husus olarak kullanılır. Devletimizde sıklıkla Ege, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Nahiyesinde yetiştirilir. Cevizin içeriğinde folik asit, E vitamini, demir, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko ve omega- 3 yağ asidi bakımından epeyce zengindir. Hafızayı güçlendiren cevizi bir gece evvelce kabukları ile birlikte suda bekletip sonraki günden itibaren sistemli tüketildiğinde kalpten göz hastalıklarına kadar birçok illete güzel geldiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

CANAN KARATAY’DA CEVİZ TÜKETİMİ KONUSUNDA UYARI!

Açıklamalarıyla gündem oluşturan Kalp ve İç Illetler kompetanı Prof. Dr. Canan Karatay, gün içerisinde tüketilen ceviz ve zeytinin vücudun günlük gereksinimi olan vitaminleri yeteri kadar karşıladığını vurguladı. Mahsusen mekanına bile ceviz tüketilmesini tutarlı gören Karatay, ithal cevizlerden uzak durulması konusunda da uyardı. Ünlü hekim ithal olan cevizlerin memlekete gelene kadar esirgeyici unsurlarla kaplandığını bu yüzden nispeten zararlı olduğunu söyledi. Sabah kahvaltılarında 4 öğlen 2 akşam 3 tane ceviz tüketilmesinin kâfi olduğunu da başkaca belirtti. 

CEVİZİN YARARLARI NELERDİR?

İçerdiği omega-3 yağ asidi bakımından varlıklı olan ceviz, dimağ sıhhati için birebir yarar sağlar. Yağ asitleri sayesinde dimağın malumat yekuna kısmı güçlenerek konsantrasyon artar. Eksperler cevizin bütün yararlarından yararlanmak için sabah aç karna tüketilmesi gerektiğini vurgularlar. Böylelikle ceviz hudut hücrelerinde daha çokça ve süratli emilim sağlar.

Yüksek lif sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Mide asidini denetim eder. Reflü ve ülser illetlerinin şiddetini azaltır. Başkaca bağırsak florasını düzenleyerek yemeklerin sindirilmesini sağlar. sıkıntısını giderir.

Omega-3 yağ asitleri tıpkı hengamda güçlü antioksidanlar barındırır bu sayede vücudu temizlemede tesirlidir. Hücreler böylelikle yenilenerek mutasyona uğramayarak kanser illetlerini önler.

Lif yalnızca sindirime yarar sağlamaz tıpkı hengamda uzun vadeli tokluk hissi verdiğinden kilo vermede tesirli bir besindir. Lakin kavrulmuş ceviz vücutta yağ nispetini artırır. 

Melatonin hususu içeren ceviz uyku sorunlarına de uygun gelir. Akşam yatmadan bir saat evvel bir avuç ceviz yiyerek uykusuzluk giderilmiş olur.

Vitamin bakımından varlıklı olan ceviz kemik ve dişleri güçlendirir. Bunun yanı sıra cilt ve saç sıhhati içinde epey tesirlidir. Saç köklerini güçlendiren ceviz dökülme ve yıpranmayı önler. Cilt dermis tabakasını yenileyerek sivilce ve akne oluşumunu pürüzler. Yaşlanmayı geciktirir. 

CEVİZ SUYU HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Besin atıklarının neden olduğu sindirim meselelerine yakalanma riskini düşürür. İçerdiği yüksek lif sayesinde gaz sorunları ve şişkinliğe güzel gelir.

Adet periyodunda şiddetli sancılar yaşayan bayanların, bu devirlerini rahat geçirmesi için iki günde bir ceviz suyu içmelerinde yarar var.

Hamilelik devrinde çokça kilo alınmaması için de yarar sağlayan ceviz suyu tıpkı devirde içerdiği potasyum sayesinde analık devrindeki hatunların süt orantısını artırır.

Demir ve protein unsurları dimağ fonksiyonlarını güçlendirerek Alzehimere yakalanma riskini düşürür. Tıpkı devranda öteki dimağ illetlerini da önler.

Dimağa olduğu kadar hudut sistemine de yeterli gelen ceviz, burada deforme olmuş hücreleri onararak gerilim ve depresyon üzere ruhsal rahatsızlıkların yaşanmasını önler. Gece yatmadan bir saat evvel bir bardak ceviz suyu içmek daha rahat bir uyku geçirmenize destek olur.

Cildin alt katmanında bulunan dermis tabakasının onararak yaşlanmayı önler. 

Omega-3 yağ asidi damarları temizler böylelikle kalp bunalımı geçirme mümkünlüğünü azaltır.

CEVİZİN ZARARI VAR MIDIR?

Yapılan araştırmalar ve tetkiklere nazaran cevizin rastgele önemli bir zararı tespit edilmemiştir. Fakat birtakım kimselerin bağışıklık sisteminin yapısına bağlı alerjik durumlara neden olabilir. Kaşınma ve isiliklerin yanı sıra lisanda de şişmeye sebebiyet verir. Bunun yanı sıra ölçüsüz tüketildiğinde sindirim sistemine de hasar verir. ya da tam aksisi ishal üzere sıhhat meselelerine yol açar. 

Yorum Ekle