Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Al pancarın yararları nelerdir? Nadir Saraçoğlu’ndan al pancar önerisi

Al pancarın yararları nelerdir? Nadir Saraçoğlu’ndan al pancar önerisi

Yüksek antioksidana sahip al pancar, insan sıhhati için birçok yararı vardır. Günlük hayat içerisinde insan sıhhatini en çok bozan rahatsızlık gerilimdir. Gerilimle baş etmenin yolu ise vücuttaki hadlerin istikrarlı bir biçimde dağılmasını sağlamaktır. Gerilimi bitiren mucize besinlerin başında al pancar gelir. Evet Al pancarın yararları nelerdir? Haberin detayında soruların yanıtı:

Çoklukla turşu olarak tüketilen pancar tam bir vitamin deposudur. İçeriğinde A, B6, B12, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra niyasin, riboflavin, kolin, betain ve pantotenik hususları barındırır. Ilmî olarak da kanıtlanan al pancar insanın günlük muhtaçlığı olan vitamin ve vitaminleri sağlar. Bağışıklıktan sindirime kadar acilen derhal vücudun her bölgesini yenilemede tesirli olan al pancar, ıspanakgiller ailesine bağlıdır. Toprak altında yetişen ve yetiştiği toprağın tüm vitamin mineralini içeren pancar, mahsusen gerilim üzere günümüzde yaygın olan rahatsızlıklarla baş etmede tesirli besindir. Hem çiğ hem de pişirilerek tüketilebilir. Kasım aylarında hasadı başlanan al pancar yaza kadar tüketilebilen bir besindir. Bilirkişiler mevsim geçişleri için pancarın suyu çıkarılarak buzdolabında koruma edilmesini tavsiye eder. Pancar suyuna iki tüm ceviz koyup blendırdan geçirdikten sonra her gün bir bardak tertipli bu karışımı tükettiğinizde hem bağırsakları temizlemede hem de kilo vermede nispeten yardımcı bir karışımdır. Avrupa’da sıklıkla tüketilen pancar Asya devletlerinde ise yüzyıllardır hem alternatif tıpta hem de yiyecek olarak kullanılır.

NADIR SARAÇ’TAN AL PANCAR ÖNERİSİ!

Geçtiğimiz günlerde koronavirüs kuşkusuyla test yaptırılan Seçkin Saraç, gündeme bomba üzere düştü. Saraç’ın test sonuçlarının negatif olması herkesi rahatlattı. Saraç bağlandığı bir televizyon programında koronavirüsün bağışıklığı yüksek olan kişileri etkilemediğini söyledi. Akciğere inmeden likit tüketimi ile vücuttan atılabilir olduğunu vurguladı. Direk olarak koronavirüsü engellemese de bağışıklıüı güçlendiren birtakım besinlerden bahsetti. Bunlar arasında en etkilisinin al pancar olduğunun altını çizdi. 

PANCAR ÇEŞİTLERİ! 

Şeker imalatında kullanılan ve devletimizde büyük bir üretim tarafına sahip olan şeker pancar, beyaz renklidir.

Turşu imalatında kullanılan al pancar tıpkı hengamda suyu çıkartılarak da tüketilir. 

Besin bedeli yüksek olan pazı, imaj olarak ıspanakla karıştırılır. Birtakım yörelerde yaban pancarı olarak da bilinir.

Besin pahası en düşük olan yem pancarı, hayvanlara verilir. 

AL PANCARIN YARARLARI NELERDİR?

Cilt, akciğer ve kolon kanserlerini önleyen pigmenti unsuru bakımından varlıklı olan pancarı bağışıklıkta ki tümör hücrelerini azaltarak kanser riskini önler.

Vücuttaki özgür radikalerin ve trombosit hücreleri istikrarda tutarak ödem üzere durumların yaşanma riskini azaltır.

Makûs kolesterolü düşürüp yeterli kolesterolü yükselterek kalp sıhhatini korur. Homosistein seviyesini düşürerek damarların zarar görmesini pürüzler.

Karaciğerdeki toksinleri temizleme de tesirli olan en doğal ilaçtır. Güçlü bir antioksidan olan pancar, mide, safra kesesi ve böbrekleri temizler. Tertipli tüketilen pancar suyu karaciğerdeki toksinlerin yanı sıra vücuttaki zehirli atıkları da vücuttan atar.

Gebe bayanların bilhassa 3 aydan sonra nizamlı tüketmesi gereken besinlerden biridir. Hem bebeğin gelişimi destekler hem de hamilelik vadesinde bayanın sıhhatini korur.

Demir eksikliğine bağlı gelişen kansızlığı önlemek içinde bilirkişiler günde en az bir bardak pancar suyunun içilmesini tavsiye eder.

Had hücrelerinin deforme olmuş meydanlarını güzelleştirerek, gerilim, yorgunluk ve depresyon üzere rahatsızlıkların riskini sıfıra indirir.

PANCAR SUYU NE İŞE YARAR?

Kan hücrelerinin sayısınını artırır. Tıpkı vakitte kandaki şeker seviyesini de düzenler.

Had hücrelerini yatıştırarak gerilim ve depresyona uygun gelir.

Kabızlık ve ishal üzere sıklıkla yaşanan illetlere karşı mide bağırsağın fonksiyonunu güçlendirir.

Karaciğerin işlevselliğine ekte bulunur.

Bağışıklığı toksinlere karşı koruyarak vücudu güçlendirir.

Güçlü bir idrar söktürücüdür. 

PANCAR SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Meyve sıkacağı ile pancarın suyunu rahat çıkartabilirsiniz. Daha sonra çıkartılan suyu yine süzgeçten geçirip içerisinde 2 ceviz atıp blendırdan geçirin. Bir gün dolapta beklettikten sonra her gün sistemli halde bu karışımdan bir su bardağı kadar tüketebilirsiniz. 

Yorum Ekle