Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Şeker pancarının yararları nelerdir? Şeker pancarının tasarruf meydanları…

Şeker pancarının yararları nelerdir? Şeker pancarının tasarruf meydanları…

Şeker edilen şeker pancarı yüzyıllardır alternatif tıpta kullanıldı. Şeker pancarından yalnızca şeker elde edilmez tıpkı hengamda farklı hallerde de tüketilir. Karbonhidrat ve lif bakımından güçlü olan şeker pancarı hakkında merak edilenleri araştırdık. Pekala Şeker pancarının yararları nelerdir?

Ispanak ailesine ilişkin olan şeker pancarı, şeker kamışından sonra şeker üretimi için kullanılan 2. besindir. Turp, soğan, patates ve havuç üzere toprak altında yetişir. Toprak altında kalan etli kısmı tüketilir. Lakin şeker prodüksiyonunda bir bütün olarak kullanılır. Toprak altında yetiştiğinden kirli beyaz bir imgeye sahiptir. Pancar çeşitlerinde al pancardan sonra tercih edilir. Şeker pancarı başlı başına yemek olarak tüketildiği üzere fabrika ortamında suyu çıkartılarak edilen şuruptan şeker yapılır. Şeker pancarının yüzde 80 kısmı bu sudan oluşur. İçeriğinde sitrik asit barındırır. Sitrik asit tabiattaki en sağlıklı çözeltidir. Şeker pancarı üretiminde Avrupa Birliği, ABD ve Rusya birinci üç sıradadır. Sıhhat açısından da yararları olan şeker pancarı mahsusen hudut sisteminin deforme olmasının önüne makbul. Memnunluk hormonlarının çalışmasını sağlar. Başkaca lif bakımından da varlıklı olduğundan sindirim sistemine de âlâ gelir. Ilmî sınıflandırma da plantae bitkileri arasında mekan alır. Yüksek ölçüde şeker barındıran bu besinden şeker hastalarının katiyen uzak durması gerekir.

ŞEKER PANCARININ YARARLARI NELERDİR?

– Haşlanarak tüketilen şeker pancarı, mide ve bağırsaklara yarar sağlar. Fonksiyonlarını geliştirerek rahatsızlıkları önler. Bağırsakların gereksinimi olan lif hususunu sayesinde besinlerin enzimlenmesi sağlanır. 

Şeker hastası olmayan lakin kansızlık yaşayanlar içinde şeker pancarı yararlı bir besindir. Kan sayım hücrelerini artırdığından bağışıklık sistemini de güçlendirir. Eksperler bu yüzden virüs ve enfeksiyon üzere rahatsızlıklar sırasında şeker pancarını tavsiye eder. 

Günümüzde en yaygın illetler başında nokta alan depresyon ve gerilime de yarar sağlar. Tempolu ömür üslubunda deforme olan had sistemini yeniler. Hücrelerin daha sağlıklı dimağa ulaşmasını sayesinde sakinlik hissi verir. Birebir vakitte memnunluk hormonunu harekete geçmesini sağlar. Bu yüzden birtakım bilirkişiler şeker pancarının memnunluk besini olduğunu söyler. 

Yüksek karbonhidrat içermesine karşın gerekli ölçüde tüketildiğinde vücuttaki hücrelerinde yenilenmesini sağlar. Böylelikle kanser marazlarının da önüne makbul. Yapılan birtakım araştırmalarda şeker pancarı suyu kanser tedavisi esnasında yaşanan olumsuz durumları azalttığı ortaya konulmuştur.

Kan sayımını artırır fakat basıncını düşürür. Bu yüzden yüksek tansiyon hastaları da pancar suyunu tercih edebilir. Lakin bir bilirkişiye danışarak yapılması daha yararlı olacaktır. 

ŞEKER PANCARININ TASARRUF MEYDANLARI

Şeker tasarrufundan sonra en çokça yapılarak tüketilir. Organik pekmezler arasında yan alan şeker pancarının bu tasarrufu çoklukla demir eksikliği olanlar tersih eder. 

Mide ve bağırsak sorunu yaşayan münhasıran metabolizma bozukluğu olanların ise haşlamasını tercih ettiği bilinir. Yeterlice yıkanan pancarlar patates üzere kaynatılır. Hafif tuzlanarak tüketilir.

Birtakım yörelerde turşusu kurulur. Bu turşu çeşidi münhasıran yüksek tansiyon hastaları için yarar sağlar. Umumî turşu üzere tuzlu bir tadı yoktur. Gelgelelim münhasıran vücuttaki enfeksiyonlu hücreleri temizlediğinden tercih edilir.

Yapraklarından şeker pancarı sarması yapılır. Başkaca şeker içerdiğinden tatlısı da yapılır.

Yorum Ekle