Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Reishi mantarının yararları nelerdir? Reishi mantarı nasıl tüketilir?

Reishi mantarının yararları nelerdir? Reishi mantarı nasıl tüketilir?

Eski çağlarda ölümsüzlük mantarı olarak alternatif tıp kitaplarına girmiş olan reishi mantarı hakkında sizler için merak edilenleri araştırdık. Güçlü antioksidan olan reishi mantarı hayli değişik bir formülle tüketilir. En kıymetli mantar olan reishi mantarı memleketimizde son on yıldır keşfedildi. Pekala Reishi mantarının yararları nelerdir? Reishi mantarı nasıl tüketilir? Soruların cevabı haberin detayında…

4000 yıldan bu yan Asya devletlerinin klâsik tıbbında yan alan reishi mantarı, ölümsüzlük mantarı, ruhsal gücün mantarı ve on bin yıllık mantar olarak da bilinir. Reishi mantarının yüzde 80’ini su içerir. Ormanlık sahalarda nemli ve az ışık alan alanlarda yetişir. Birebir devranda çürümeye yüz tutmuş ağaçların kütüklerinde de bulunur. Tohumları polen olarak etrafa dağıldığından toprak elverişli epeyce tabiatıyla yetişir. Yüzeyi hayli sert bir mantar cinsidir. Tadı da epey acıdır. Bu yüzden mantar ya da taze olarak tüketilmesi sakıncalıdır. Topraktan koparıldığı birinci bir saat içerisinde tüketilmelidir. Toz haline getirilerek çayı yapılır. Ilmî ismi Ganoderma Lucidum‘dur. Reishi mantarının 6 çeşidi bulunur. Bu çeşitlerinde her birinin rengi farklıdır. Gelgelelim en yaygını al olandır. Al reishi mantarı da Kuzey Amerika, Çin, Japonya, Tayvan ve Kore’de yetişir. Reishş mantarını yararlı kılan hususu ganoderik asitlerdir. Ayrıyeten mantar yüksek ölçüde; germanyum, lanostan, sterol, adenosin, canthaxanthin, pantothenic asit, lucidenik,bioaktif ve lineloik asitler içerir. Devletimizde Kastamonu kentte bulunur. Kilosu epey pahalıdır. 

REİSHİ MANTARI NASIL TÜKETİLİR?

Acı bir tadı olduğundan ekseriyetle toz formunda tüketilir. Toz haline getirilen reishi mantarı cam bir kapta 2 saate yakın kaynatılır. Kaynama sonlandıktan sonra süzülerek taze taze tüketilir. 

REİSHİ MANTARININ YARARLARI NELERDİR?

Yüksek ölçüde antioksidan hususlar içerdiğinden vücuttaki hücrelerin mutasyona uğramasını önler. Bu yüzden kanser marazlarının yaşanmasını ketler. 

Cilt için en değerli tesir olan anti aging içerdiğinden yaşlanmayı geciktirir. Hücrelerin süratle yenilenmesini sağlar. Bu yüzden ölümsüzlük mantarı olarak da isimlendirilir.

İçerdiği likit nedeniyle vücuttaki ölçüsünü artırarak, kan basıncını önler. Bu sayede yüksek tansiyon üzere rahatsızlıklara yer hazırlayan durumları azaltır.

Kan dolaşımını rahatlıkla sağladığından damar tıkanıklığının önüne makbul. Bunun yanı sıra kalp rahatsızlıklarına da taban hazırlayan meseleleri ortadan kaldırır.

Hudut sistemini güçlendirir. Dimağın oksijen orantısını artırdığından konsantre sağlar. Tıpkı devranda gerilim ve depresyon üzere ruhsal illetlerin yaşanmasını da önler. Mütehassıslar reishi mantarını doğal antideprasan olarak görür. 

Vücudu toksinlerden arındırır. Organların çalışma fonksiyonlarını artırır. 

Mide duvarını güçlendirir. Mahsusen reflü üzere sıhhat dertleri yaşayanlara doğal ilaçtır. 

Bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden tertipli tüketen kimseler kolay kolay nezle yahut grip üzere illetlere yakalanmaz. 

Kas ve eklemlerdeki iltihaplanmaları azaltır. Bu sayede reishi mantarı Romatizmal illetlerin önüne makbul. 

REİSHİ MANTARININ ZARARI VAR MI?

Alerjik tesiri epey yüksektir. Bu yüzden denetimsiz tüketenlerde cilt döküntülerinin yaşanmasına sebep olur. Şiddetli tüketildiğinde oksijen fazlalığı nedeniyle burun kanaması, baş dönmesi ve boğazda kuruluğa neden olur. Münhasıran yaşlı, evlat ve gebelerin tüketmeden evvel bir bilirkişiye müracaatı önerilir. 

Yorum Ekle