Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Mers virüsü nedir? Mers virüsünün belirtileri nelerdir? Mers virüsü nasıl bulaşır?

Mers virüsü nedir? Mers virüsünün belirtileri nelerdir? Mers virüsü nasıl bulaşır?

Son günlerde çoğalan virüslerden biri olan Mers hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Orta Şark devletlerinde ortaya çıkan ve ölümcül sonuçlara neden olan Mers virüsünün develerden kişilere kişilerden kişilere yayıldığı tespit edildi. Umumiyetle Sars ile karıştırılır fakat bu virüsün hücresel tesiri farklıdır. Evet Mers virüsü nedir? Mers virüsünün belirtileri nelerdir? Mers virüsü nasıl bulaşır?

2003 yılında Mers-CroV virüsü Orta Şark memleketlerinde aniden ortaya çıktı. Mers virüsü araştırmalar sonucu virüslerinden biri olduğu tespit edildi. Corona virüsü grip, nezle ve akut teneffüs yolları hastalıklarına neden olan virüslerin umumi ismidir. Asya memleketlerinde bu virüs Sars çeşidiyle görülür. Türkiye’de ise pnömoni yani zatürreye neden olan virüs vardır. Bu virüsler temel etkenlerine bağlı birebir belirtilerle ilerlese bile birebir şiddeti göstermez. Zira grip ve nezle üzere hafif rahatsızlıklar olarak görülür atlatılabilir. Gelgelelim Sars ve Mers bu virüs çeşitleri arasında en tehlikelisidir. Burun boşluklarına yerleşen virüs daha sonra teneffüs yollarına iner. Lübnan, Umman, Suudi Arabistan ve Suriye’de görülen virüs, milletlerarası uçuşlar nedeniyle yerküreye yayıldı. Yapılan araştırmalarda deve ve keçilerde bulunan Mers virüsü kişiye bulaşır. Fakat kişide mutasyona uğrayan Mers virüsü etkenliğini artırarak akut teneffüs yolları hastalıklarına neden olur. Teneffüs iflasına neden olduğundan geri dönüşü olmayan sonuçlara ortaya çıkabilir. Seyahat virüsleri arasında yan alır. 

MERS VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR? MERS VİRÜSÜNDEN NASIL KORUNULUR?

Ortaya çıktığı yıllarda yapılan araştırmalara nazaran Mers virüsü hayvanlardan kişilere bulaşır. Kişiden kişiye ise hava ve temas yoluyla makbul. Örneğin; hapşırma, öksürme, tokalaşma üzere temas durumlar virüsün geçme mümkünlüğünü artırır. Hava ile teneffüse yerleşme ihtimali olduğundan virüsün tespit edildiği bireylere eldivensiz ve maskesiz yaklaşılması tutarlı değildir. Ayrıyeten virüse bir kez maruz kalmış lakin tedavi görülen hastalara bile külliyen arındırılmadan dokunmak yasaktır. Bu yüzden bilirkişiler bilhassa Orta Doğu’da görüldüğünden bu devletlere giden vatandaşların daha dikkatli olmasını vurguluyor. Mers virüsü bağışıklığı zayıf, evlat, gebe ve yaşlılarda vefatla sonuçlanma mümkünlüğünü artırır. Mütehassıslar yüzyıllardır bilindiği üzere sarımsak ve soğan üzere çok güçlü antioksidanların tüketiminin artırılması gerektiğini vurguluyor. Bunun yanı sıra yeşil besinler ve domatesinde bağışıklığı güçlendirerek virüslere karşı kalkan olacağı belirtildi. Sık sık vücut ve el dezenfekte edilmeli. 

MERS VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Karın kasların kasılma ve şiddetli kramplar 

– Balgamlı öksürük, boğaz şişliği, yutkunma zorluğu

– Nefes alırken sinüs yollarında ağrı ileri vakitlerde ise göğüs ağrısı

– Mide bulantısı, likit kusma ve ishal

– Aniden vücut ısısında yükselme üzere belirtilerle kendini gösterir. 

MERS VİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Öteki virüsleri üzere mers virüsünün de her hangi bir tedavisi yoktur. Ekseriyetle teneffüs cihazlarına bağlanılır. Antibiyotik ilaçlar verilir. Lakin ilerlemiş mers virüsünün geri dönüş mümkün değildir. Seyri yavaş olan mers virüsü için ise mütehassıslar çoklukla doğal antibiyotikler tüketilmesini önerir. 

MERS VİRÜSÜ TÜRKİYE’DE VAR MI?

2003 yılında Orta Doğu’ya seyahat eden kimi bireylerde görüldü. Bilhassa Hac ve Umre ziyaretine giden kimselerde ortaya çıkması paniğe neden olmuştu. Adana, İstanbul ve Batman üzere kentlerde yaşlı şahısların rahatsızlanmasıyla virüs edilmişti. Gelgelelim daha sonra yayılmadığı ve erken müdahale edildiği ortaya çıktı. 

Yorum Ekle