Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Kantaronun yararları nelerdir? Kantaron yağı ne işe yarar? Sarı kantaron çayı nasıl yapılır?

Kantaronun yararları nelerdir? Kantaron yağı ne işe yarar? Sarı kantaron çayı nasıl yapılır?

Kantaron bitkisi alternatif tıbbın vazgeçilmezleri arasında yanını alır. Acilen hemen her tarafta bulunan kantaron hakkında merak edilenleri sizle için araştırdık. Umumiyetle yağı çıkartılıp kullanılan kantaron tıpkı vakitte kurutularak çayı da yapılır. Pekala kantaron çiçeğinin yararları nelerdir? Kantaron yağı ne işe yarar? Sarı kantaron çayı nasıl yapılır? Kantaronun rastgele bir yan tesiri var mıdır?

Koyun kıran, mayasıl otu ve kılıç otu olarak da bilinen kantaron çiçeği Avrupa memleketlerinde yaygın olarak bulunur. İçerdiği sakinleştirici unsurlar sayesinde Avrupa’da uzun yıllar ruhsal marazların tedavisinde kullanıldı. Esaslı bir tarihi olan kantaron bitkisi toplanarak zeytin yağına batırılırdı. Güneş ışığında bekletildikten bu karışım sonrası sarı renkte olan zeytin yağı çiçeğin salgıladığı yağ ile bir arada koyu al bir renk alır. Bunun yanı sıra çiçekler güneşte kurutularak kaynatılıp çay olarak da tüketilir. Yatalak hastaların vücutlarında oluşan yaraları güzelleştirmede kullanılan yağı, cildin kendini yenilemesinde destek sağlayan güçlü bir yağdır. Elde edilen yağdan daha sonraki yıllarda krem de elde dilerek savaş sırasında yaralanmalarda, egzama, böcek ısırıkları, cilt tahrişini azaltma üzere sıhhat meselelerinde da kullanılırdı. Artık ise hem kozmetik hem de ilaç endüstrisinde ham unsur olarak noktasını alır. Flavonoid husus içeren kantaron bitkisi güçlü bir antioksidandır. Eski çağlardan beri kantaron yağı hakkında “bin bir derde derman oluyor” deniyor.

SARI KANTARON ÇAYI NASIL YAPILIR?

ABD’de yaygın olarak satılan sarı kantaron çiçeği kurutulup çay olarak tüketilir. Yapılan araştırmalarda çiçeğin güçlü bir sakinleştirici özelliğinin olduğu tespit edilmiştir. Bu sayede metropol hayatta ağır iş temposundan ötürü sık sık gerilim ve yorgunluk yaşayan kimseler için doğal sakinleştirici olur. Mütehassısların münhasıran uykusuzluk çekenler için önerdiği kantaron çayı birebir hengamda idrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttaki bakteri ve mikropların kolay kolay atılmasını sağlar. Bir çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron çiçeğini kaynatılmış bir bardak suya ekleyip 5 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra süzüp tüketin. Çay taze yapılıp tüketilmesi gerekir. Ayrıyeten boğaz iltihaplanması ve göğüs ağrıları için içerisine bal ekleyip tüketilebilir. 

KANTARON ÇİÇEĞİNİN YARARLARI NELERDİR? 

Yapılan araştırmalarda kantaron çiçeği çayının konsantre gücünü artırdığı tespit edilmiştir. Başkaca çocukluk çağında kullanılan bu çayın kavrama mümkünlüğünü artırarak hafızaya yeterli geldiği biliniyor.

Kronik uyku meselelerinin tedavisinde kullanıldığında ise, kişinin melatonin hormonunu artırarak rahat bir uyku çekmesini sağladığı tespit edilmiştir. 

Anti enflamatuvar tesiri sayesinde cilt illetlerinin bir birçoklarında doğal ilaç olarak kullanılır. Kırışıklığı önleyerek cildin daha diri görünmesini sağlar. Dermis tabakasındaki melanin kaybı ile birlikte giden ve kısmi renk bozukluklarını giderir. Vitiligonun tedavisinde doğal ilaç olarak önerilir. 

Romatizma illetlerinden oluşan ağrıları dindirmede krem olarak ağrının olduğu ortama sürülerek yatıştırılmasını destekler. Ayrıyeten yağ olarak da sürülebilir. Sürüldükten sonra ılık bir havlu ile ortam yarım saat dinlendirildiğinde tesirini daha süratli gösterir.

Güçlü bir antioksidan olduğundan vücutta ödem birikmesini önler. Mahsusen gut illetinde tesirlidir.

Kimi anti enflamatuvar içerikli bitkiler mide asidinin istikrarı ile oynadığından ülsere neden olur. Lakin kantaron mide duvarını ve asidini korur. Bu tesire neden olmaz. 

Vücudun hem iç hem dışında bulunan zararlı tüm bakteri ve parazitleri temizleyerek iltihaplanmaları mahzurlar. 

KANTARON YAĞI NE İŞE YARAR?

– Ciltteki rengin istikrarını korur.

– Uykuyu düzenler.

– Haşere ısırıklarını giderir.

– Hazımsızlık üzere sindirim problemlerine yeterli gelir.

– Gut ve romatizmal illetlere yer hazırlayan durumları ortadan kaldırır. 

– Şiddetli kanamaları durdurarak mahsusen yaralanmaları düzgünleştirir.

– Antimikrobiyal tesiri sayesinde bakteri ve virüsleri öldürür. 

– Güneş yanıkları için doğal ilaçtır.

KANTARONUN YAN TESIRLERI VAR MIDIR?

Çokça kullanıldığında saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıyeten içerdiği “tyramine” hususu kanın basıncı ile oynar ve yüksek tansiyona yol açar. Açık tenli bireylerde ışığa karşı hassaslık oluşturur. Bilirkişilere nazaran gebelerin kullanmaması gereken bir bitkidir. Kronik ilaç kullanan kimselerin kantarona başlamadan mütehassıslarına müracaatında yarar var. Aşırısı sindirimi hızlandırarak ishale ve saç dökülmesine neden olabilir. 

Yorum Ekle