Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kayın ağacının yararları nelerdir? Kayın ağacı nasıl kullanılır?

Kayın ağacının yararları nelerdir? Kayın ağacı nasıl kullanılır?

10 çeşidi olan ağacı yüzyıllardır alternatif tıpta doğal ilaç olarak kullanıldı. Münhasıran kabuklarından çay elde edilir. En gösterişli ağaç olarak bilinen kayının insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Cilt sıhhatinden romatizmal ağrılara kadar yarar sağlayan kayın ağacı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala Kayın ağacının yararları nelerdir? Kayın ağacı ağıcı nasıl kullanılır?

Fagus cinsleri ormanlar açısından en kıymetli ağaç cinsleridir. Kayın ağacı da fagus ailesine aittir. 700 yıl boyunca yaşayabilen kayın ağacı kışın yaprak döker. Memleketimizde Marmara, Ege ve Karadeniz ortamlarında yetişir. Nemli toprakları sever bu yüzden kumluk ve humuslu yanlarda kolaylıkla yetişir. Erciyes ve Ağrı dağlarının eteklerinde yetişen kayın ağaçları alternatif tıpta kullanılır. Uzun uzunluklu ve gösterişli bir ağaç olduğundan başka ağaçlara orantıyla daha çok dikkat çeker. Bilinen 10 çeşidi vardır. Avrupa, Amerika, Çin  ve Japonya’da da yetiştirilir. Tüm vitamini kabuklarında barındıran kayın ağacı, kilo vermek isteyenler için ülkü bir besindir. Vücuttaki tüm toksinleri atmada tesirli olan kayın ağacı, romatizmal marazların önüne makbul. Hayli yavaş büyüyen bir ağaçtır. Bu yüzden epey kalitelidir. Bu yüzden mobilya endüstrinde de kullanılır. Ağacın iç kısmı beyaz dış kabukları ise daha koyudur. Kayın kabuklarından elde edilen çay, Çin tıbbında ağız içi yaraları için vazgeçilmez doğal bir ilaçtır. 

KAYIN AĞACININ YARARLARI NELERDİR?

Vücudun hormonlarının daha sağlıklı çalışması için tiroid bezlerinin sağlıklı çalışması gerekir. Bunun için vücudun tuz nispetinin istikrarlı olmasında yarar var. Lakin kimi besinler nedeniyle vücuttaki tuz orantısı bozulur. Kayın ağacı bu bakımdan nispeten yarar sağlayan bir besindir. Kayının ağacından elde edilen kabuklardan yapılan çay vücuttaki tuz orantısını istikrarlar. 

İştahı azaltarak kilo vermede yardımcı olur. Tıpkı devranda vücudun yağ yakımını hızlandırır. Mahsusen bölgesel kilo vermek isteyenler için tesirlidir. 

Güçlü bir anti-oksidan özelliği olan kayın ağacı kabukları böbreklerin fonksiyonlarını hızlandırır. Bu sayede taş ve kum oluşumunu önler. İdrarı söktürerek mesane marazların yaşanmasını köstekler. 

Gün uzunluğu ayakkabı giymek zorunda kalan insanların yaşadıkları ömür kalitesini epey düşürür. Sağlıksal bir sorun olmazsa bile toplumsal durumu etkileyen ayak kokusuna da yarar sağlar. Bunun yanı sıra kayın kabuklarından hazırlanan su tonik olarak da kullanılabilir. Sivilce ve aknelerin oluşumunu önlediğinden kozmetik endüstrinde de kullanılır.

Üst teneffüs yolları marazları nedeniyle artan ateşlenmeyi düşüren doğal yollardan biridir. Eski yıllarda hastaneye gitmeyenlerin sirkeli sudan sonra en çok tercih ettiği ilaçtır. 

Kayın ağacı bağırsaklarda sıhhatsiz beslenme sonucu oluşan solucan ve kurtçukları dökmede tesirlidir. Başkaca bağırsak fonksiyonlarını düzenler. Kabız ve ishal üzere sıhhat problemlerinin yaşanmasının önüne makbul. 

Ağacın tohumlarından elde edilen yağ mobilya endüstrinde objelerin parlatılmasının yanı sıra tedavi emelli da kullanılır.

KAYIN AĞACI NASIL KULLANILIR?

Kayın ağacı kabuklarından elde edilen krem eklem ve romatizma illetlerinin tedavisinde kullanılır. Avrupa da çoklukla kayın bu formda yapılır. Bunun yanı sıra kayın ağacından kanepe, yatak ve sehpa üretilir. Yerkürenin en yüksek oksijen aslı olduğundan epeyce beğenilen ve pahalıdır. Ayrıyeten 5 su bardağı suya 20 gram kayın yaprağı ekleyip 4 dakika kaynatın. Daha sonra kuru yaprakların 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Günde en ziyade 2 bardak içilmesi önerilir. Fakat tüketilmeden evvel bir alternatif tıp bilirkişisine danışılması gerekir. 

Yorum Ekle