Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Rambutan nedir? Rambutan meyvesinin yararları nelerdir? Rambutan nasıl yenir?

Rambutan nedir? Rambutan meyvesinin yararları nelerdir? Rambutan nasıl yenir?

Tropikal meyvelerden biri olan rambutan, dış görünüşü saçaklıdır. Mayoş bir tadı olan rambutan, yapılan araştırmalarda antidiyabetik bir olduğu saptanmıştır. Vücut için gerekli enerjiyi sağlarken sağlıklı kilo vermeyi de sağlar. Başkaca demir bakımından güçlü olduğundan bağışıklık sitemi için yarar sağlar. Pekala Rambutan nedir? Rambutan meyvesinin yararları nelerdir? Rambutan nasıl yenir? İşte soruların yanıtı:

Bilim literatüsünde nephelium lappaceum olarak geçen rambutan trop,k bir ağaç meyvesidir. Sabunağaç ailesine ilişkin ağaçta yetişen rambutanın anavatanı Endonezya adalarıdır. Birebir vakitte tropik bu meyve başka Güney Şark Asya memleketlerinde de görülür. Yapılan araştırmalarda lyche, longan ve pulasan tropik meyvelere yakındır. Söz manası saç olan rambutana bu ismin verilmesinin nedeni dış yüzeyindeki hallerdir. Güneydoğu Asya’da olan bu meyve Arap gezginler sayesinde yerküreye yayılmıştır. Hint Okyanusundaki gemiler buradan aldıkları bu meyveyi Kolombiya, Ekvador, Honduras, Kosta Rika, Trinidad ve Küba’ya götürmüştür. 1950 yıllarında ise dağılımı sınırlandı. Zira meyve farklı mevsimlerde erkenden çürümeye başladı. Arıların vazgeçilmez meyvesi olan rambutandan elde edilen balda insan sıhhatine inanılmaz yarar sağlar. Nemli topraklarda ve bol yağışta yetişir. Çabuk çürüdüğünden ticareti sonludur. Umumiyetle süreç göründükten sonra piyasada satışa sunulur. Ekseriyetle şöle ya da reçel yapılır. Ağaçları çok yaprak dökmez. havalarda bile yeşil kalır. Endonezya’da sokaklarda satılan rambutan Malezya’da ise arılar için kişisel yetiştirilir. Dış yapısı tüylü olan rambutan iç görünümü yumurtaya benzeri. Demir açısından hayli varlıklı olduğundan bağışıklık sistemi için vazgeçilmezdir. Mütehassıslar çekirdeklerinin katiyetle tüketilmemesi konusunda uyardı. Lüks mekanlarda meyve salata ve kokteylerde de kullanılır. 

RAMBUTA MEYVESİNİN YARARLARI NELERDİR?

İçi beyaz olmasına karşın dış kabuğu sayesinde likopen içerir. Bu sayede vücut hücrelerinin süratle yenilenmesini sağlar. Yapılan araştırmalarda rambutan meyvesi yiyen insanların cilt yüzeylerinin epey parlak ve saf olduğu tespit edilmiştir. 

Günlük ağır tempoda çalışan ve gerilim yaşayan şahıslar için de ülkü bir meyvedir. Zira rambutan oksidatif nispetini azaltır. Vücuttaki çokça toksini atar. Bu da gerilimi yok ederken bağışıklığı güçlendirir. Tıpkı devranda kanserli hücrelerin oluşumunu da azaltır. Parkinson ve alerjik rinit illetlerinin yaşanmasını önler.

Kalorisi ve lifi olan bu meyve diyet listelerinde birinci sıralarda mahal alabilir. Sindirim sistemini düzenleyen rambuta, vücut kuvvetini de yükseltir. Lakin çoka kaçılmadan tüketilmesi gerekir. Aksi halde ishale neden olabilir.

Meyvenin yanı sıra yaprak ve yağı da yarar sağlar. Münhasıran saça yarar sağlayan yağı dökülme ve yıpranmayı önler. Daha parlak ve şirin bir görünüm kazandırır. Meyve ezilerek çıkan yağ meyve ile birlikte macun kıvamına getirilir. Saç diplerine sürülür. 15 dakika sonra ılık suyla yıkanır. 

Kronik kabızlığı olan ya da metabolik zorluklar yaşayanlar içinde ülkü bir besindir. Sindirim yolu işlevselliğini artırır. hücreleri düzenleyerek tuvalete çıkma sıklığını artırır. Tıpkı devranda Uzak Şark memleketlerinin birçok bu meyveyi mide rahatsızlığında kullanmıştır. Bunun yanı sıra vücutta iltihabı olan şahıslarda alternatif doğal ilaç olarak verilmiştir.

Yapılan kimi araştırmalarda da kısırlık üzere durumları da ortadan kaldırdığı tespit edilmiştir. Bu sayede eksperler evlat sahibi olamak isteyen çiftler için tesirli odluğunu vurguluyor. 

Virüs ve bakterilere karşı vücudu güçlendiren rambutan, demir bakımından güçlü olduğundan bağışıklığı güçlendirmede tesirlidir. Mahsusen hamilelik devirlerinde çoka kaçmadan tüketilmesi tavsiye edilir.

ateş üzere durumlarda yaprak ve kabukları kaynatılarak tüketilir. Bu da vücut basıncını düzenler. Likit ve oksijeni dengeleyerek ateşi düşürür. Bunun yanı sıra yapılan bir gayri araştırmada şeker hastası olan farelere yarar sağlandığı görülmüştür. Kan şekerini dengeleyen rambutanı tüketmeden evvel bir mütehassısa başvurmak gerekir. 

RAMBUTANIN YAN TESIRLERI NELERDİR?

Tropik meyveler arasında mahal alan rambutanın önemli yan tesirleri bulunmamaktadır. Lakin bilirkişiler çekirdeğin mutlaka tüketilmemesini vurguluyor. Çoka kaçıldığında ise sindirim hastalıklarına yol açar. 

Yorum Ekle