Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Maden suyunun yararları nelerdir? Maden suyunun koronavirüs salgınına bir tesiri var mı?

Maden suyunun yararları nelerdir? Maden suyunun koronavirüs salgınına bir tesiri var mı?

Jeolojik bir yapıya sahip mekan altı suyundan elde edilen maden suyu mineral açısından epey zengindir. Çoklukla hazımsızlık sorunu yaşayan şahıslar yemek sonrası tüketir. Su en derin noktalardan çıkartılır. İçeriğinde potasyum, kalsiyum ve fosfat üzere unsurlar içerir. Birtakım eksperler son günlerde artan koronavirüse karşı maden suyunun tesirlidir. Pekala Maden suyunun yararları nelerdir? İşte yanıtı:

Maden sularının, alışılagelmiş sudan farklı olmasının özelliği içeriğinde mineral tuzlar, elementler ve gaz içermesidir. Alkali toprakların derinliklerinde oluşan maden suyu, 500 ppm’den daha az mineral içerenlere düşük mineralli su birebir vakitte 1500 ppm’den daha ziyade içerenlere yüksek mineralli su da denilir. Su magmadan aldığı karbondioksit gazının basıncıyla yan yüzüne yakın noktalara doğur çıkar. Maden suyun içindeki hususlara insan vücudu da gereksinim duyar. Münhasıran vücudun elektrolitlerini düzenleyerek hudut hücrelerinin fonksiyonlarını artırır. Bunun yanı sıra vücudun likit ve asit orantısını dengeleyerek kan basıncında artış yaşanmasını pürüzler. Maden suları umumiyetle sindirim dertlerin da tüketilir. 

MADEN SUYUNUN KORONAVİRÜS SALGININA BİR TESIRI VAR MI?

Çin’in Wuhan kentinde Aralık ayında ortaya çıkan ve bir kaç ay içinde tüm yerküreye yayılan Yerküre Sıhhat Örgütü tarafından pandemi olarak kabul edilen koronavirüsün tedavisi ve kesin bir ilacı şimdi üretilmedi. Yüksek ateş ve kuru öksürükle kendini gösteren hakkında Mütehassıs Ali Kasım Hacim vücudun muhtaçlığı olan minerallerin neredeyse tümünü maden suyunun barındırdığını vurguladı. Hacim maden suyunun vücuda olan tesirlerini “Mineral vücudumuzda vitamin kadar pahalıdır. Örneğin, hudut sisteminin hareket etmesi için sodyum ve potasyumun hücre içine girip çıkması lazım. Bu da mineralli ve maden suyunda var. Potasyum kasları gevşetiyor, kramp olmasını engelliyor. Maden suyu tüketimi vücudumuzun da dirençli olmasını sağlar. Böylelikle bağışıklık sistemimiz güçlü olacak ve illete yakalanma orantısı düşecektir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için doğal vitaminlerin yanında mineral alımının da değeri çok büyüktür. Mineral olmadan bu organlarımızı dirençli tutamayız. Günde en az 2 şişe maden suyu içilmesini öneriyorum. Mümkünse mineral orantısı yüksek olan tercih edilmelidir. Yeşil şişede bulunan maden suyunun mineral nispeti yüksek ve doğaldır” laflarıyla anlattı.

MADEN SUYUNUN YARARLARI NELERDİR?

Sodyum bakımından güçlü olan maden suyu, vücut içindeki asit orantısını koruduğundan böbrek ve mesane de taş oluşumunu önler. İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttaki ziyade asit ve iltihabı atar. 

Kemik ve diş sıhhati için florür hususu inanılmaz bir yarar sağlar. Münhasıran oluşumunda tesirli olan florür kemik ve diş yapısını güçlendirir. Bu yüzden eksperler günde iki şişe sodanın diş ve kemik sıhhatine eği olacağını söyler. Bunun yanı sıra rastgele bir darbe esnasında da kemik ve diş oluşumunun vadesini hızlandırır. Ayrıyeten maden suyu bikarbonat içerdiğinden kan ve idrardaki asit baz istikrarını korur.

Kısa vadede enfeksiyonun neden olduğu virüs ve bakterileri vücuttan atar. Böylelikle bağışıklık sistemi antikor üretmeden vücut temizlenir. Ter bezlerinin fonksiyonlarını artırdığında ter yoluyla hem yağ atar hem de ziyade suyun çıkmasına yardımcı olur.

Ölçüsüz yemek yiyen ya da çok ziyade tüketilen karbonhidrattan ötürü karında şişlik oluşur. Mide rahatsızlığına yol açan bu durumu önlemek için maden suyu tüketilir. Maden suyu çokça besinler çalışmayı yavaşlatan midenin işlevselliğini artırır. Başkaca içerdiği klorür sindirimi destekler.

Damar ve kas dokularını güçlendirerek yıpranmalarını önler. İçeriği potasyum sayesinde vücuttaki suyun istikrarını korur. Başkaca had hücrelerinin dimağa iletimini güçlendirdiğinden unutkanlık üzere illetlerin oluşmasını köstekler. 

Hücrelerin süratle temizlenmesini sağlayan maden suyu cilt tabakası içinde inanılmaz yarar sağlar. Cildin dermis tabakasındaki pH kıymetini artırarak sivilce ve akne oluşumunu önlemiş olur.

Yapılan araştırmalarda safra kesesi ve pankreas organlarının işlevselliğini artırdığından karaciğerin toksin atmasına yardımcı olur. Bu sayede vücuda çeşitli besinlerden ötürü girmiş hücrelerine tesiri azaltılır. 

LİMONLU MADEN SUYU NE İŞE YARAR?

Mide hazmını kolaylaştırır. Enfeksiyonlara karşı daha etkilli olur. Mahsusen böbreklerinde taş olan bireylerin kolay kolay taşlardan kurtulmasını destekler. Bu karışıma az bir ölçü tuz eklendiğinde damarların sertleşmesini maniler. Damarların duvarlarını da güçlendirdiğinden kalp buhranı riskini azaltır. 

Yorum Ekle