Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ramazan sonrası neler yapılmalı? Bayram sabahı kahvaltıda olması gerekenler

Ramazan sonrası neler yapılmalı? Bayram sabahı kahvaltıda olması gerekenler

Ramazan boyunca değişen öğün vakitleri sonrası bayramın birinci günü her şeyi tüketme isteğinde olanları bilirkişiler uyardı. İki öğüne alışmış birebir vakitte gündüzleri yemek yemeğe alışmamış hantallaşır. Bu yüzden aniden şiddetli yemek yeme isteğiyle birlikte önemli sıhhat problemlerinin yaşanmasına neden olur. Evet Ramazan sonrası neler yapılmalı ? Bayram sabahı kahvaltıda olması gerekenler

Koronavirüs salgınını durdurmak için umumunda alınan tedbirlerden biri de Bayram tatili boyunca sokağa çıkma yasağı oldu. Arife gününden itibaren bayramın son gününde kadar 81 vilayette sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu sayede de bayram ziyeretleri bu bayram yapılmayacak. Virüsün yaygınlaşması tedbire ismine yapılan yasakla bir arada derhal hemen herkes bayramı meskenlerde geçirecek. 30 gün boyunca iki öğüne düşen yemek alışkanlığı bayram sabahı eski nizamına dönecek. Gelgelelim 30 gün boyunca yemek tüketmeye karşı hantallaştığı için bir anda tüketimi artınca mahsusen sindirim problemlerine yol açar. Bayram sabahı mütehassıslar münhasıran ağır ve yağlı yemeklerden uzak durulması gerektiğini söyledi. 30 günü unutmak için vücuda vakit verilmesi gerektiğini vurgulayan bilirkişiler, bayram sabahı hafif bir kahvaltıyla güne başlanmalı. Ramazan boyunca mide ve bağırsaklar daha az çalıştıklarından birden tüketilen yemek önünde işlevsellikleri azalır. Bu yüzden küçük porsiyonlar halinde beslenmeli. Ayrıyeten birinci günden itibaren lifli besinler tüketerek mide ve bağırsakları güçlendirmekte yarar var. 

RAMAZAN SONRASI NELER YAPILMALI?

– Kronik marazı olan ama oruç tutabilen hastaların bayram sabahı diyet listelerini bozmamaları gerekir. Başkaca kompetanlarına danışarak ilaç tertiplerini denetim etmeli.

– Uyku saatlerinizi sisteme sokun ve gece yemek yeme alışkanlığını bırakın. Aksi halde bu öğün sayısını artırarak kilo almanıza ve farklı illetlere taban hazırlar.

– Spor ve egzersizlere kesinlikle devam edilmeli. Koronavirüs sürecinde meskende kalınan bu hengamda egzersiz için olmazsa olmazalardandır.

– Sütlü ve şeker orantısı az olan tatlılar tercih etmek daha gerçek olur. Vesair türlü hamur, çikolata ve şerbeti yüksek olan tatlılar kan şekerini aniden yükseltebilir. 

– Bol bol su tüketerek metabolizma ve sindirim sisteminin eski haline kavuşması sağlanmalı. Şiddetli baharatlı yemeklerden birinci bir hafta uzak durulmalı. 

BAYRAM SABAHI KAHVALTIDA OLMASI GEREKENLER

Bayram sabahı kahvaltısında kesinlikle hafif besinler olmalı. Bunların başında da yumurta, domates, salatalık ve peynir gelmeli. Başkaca kahvaltında bol bol yeşillik ve çiğ biber muhakkak bulundurulmalı. Hamur işleri bilhassa börekten birinci gün uzak durulmalı. Tıpkı vakitte kızartma üzere yağlı yiyeceklerde tüketilmemeli. Bağırsakların işlevselliği için lifli besinler bilhassa portakal ve haşlanmış patates yenilmeli 

Yorum Ekle