Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Uyuz nedir? Uyuz marazı nasıl anlaşılır? Uyuz belirtileri nelerdir? Uyuz nasıl tedavi edilir

Uyuz nedir? Uyuz marazı nasıl anlaşılır? Uyuz belirtileri nelerdir? Uyuz nasıl tedavi edilir

Sıhhat Bakanlığı resmi hesaplarından vatandaşların uyuz belirtilerine karşı dikkatli olunması gerektiği cephesinde bir ikazlar yaptı. Hal bu türlü iken uyuz illetini duyan beşerler arama motorlarından “uyuz nedir, uyuz belirtileri nelerdir, uyuz nasıl ediliyor” diye araştırma içerisine girdi. Bugünkü metnimizde merak ettiğiniz tüm bu soruların karşılığını bilirkişilerden öğrendik.

Uyuz marazı, uyuz böceğinin insan cildine ya da vücuduna sardırmasıdır. Cildin üst tabakasına nüfus ederek yumurtalarını bırakan uyuz böceği çok kısa müddette belirtilerini göstermeye başlar. Uyuz marazının (Skabies) en besbelli özellikleri arasında kaşıntı ve deri döküntüsüdür. Birinci başta egzama ile karıştırılan uyuz illeti kış aylarında daha yaygın görmek mümkündür. Sıhhat Bakanlığı son yaptığı açıklamada uyuz belirtilerinden rastgele biri ile karşılaşan vatandaşların vakit kaybetmeden kesinlikle sıhhat kuruluşuna gitmeleri gerektiği tarafındadır. Kişiden kişiye buluşmanın görülebileceği uyuz marazı münhasıran toplu taşıma kullananların dikkat etmesi gerekiyor. Parazitlik bir hastalık olan uyuz, toplu hayat meydanlarında daha çok kış aylarında yaygın görülüyor. Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Bilirkişisi Doç. Dr. Filiz Topaloğlu uyuz illetine dair merak edilen soruları yanıtladı:

UYUZ MARAZININ YAYGIN GÖRÜLEN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uyuz akarı ciltte tüneller açarak yaklaşık 10-15  yumurtasını bırakır. Bunun 2 yahut 6 hafta sonrasında bilhassa de geceleri şiddetli kaşıntı ve cilt üzerindeki sivilce gibisi kabarcıklardır. Kaşıntı ve döküntülerin her biri vücudun birçoklarını etkileyebilir ya da bilek, dirsek, koltuk altlığı, parmaklar, göğüs başı, penis, bel üzere ortamlarla hudutlu olabilir. 

5 ile 10 yaş arası çocuklarda ya da bebeklerde baş, yüz, boyun, avuç içleri ve ayak tabanlarına yerleşebilir. Döküntü ayrıyeten küçük kabarcıkları (veziküller) ve pulları içerebilir. Bu yanları kaşımak ciltte yara oluşmasına neden olabilir ve bazen bu yaralar bakteriler tarafından enfekte olurlar. Bu yüzden egzama üzere problemlerle karıştırılabiliyor.

UYUZ KİMLERDE GÖRÜLÜR? NASIL BULAŞIR?

Hatun ve erkek her iki cinste ve her yaş grubunda tüm etnik kümelerde, tüm sosyoekonomik seviyelerde görülebilir. Münhasıran bakım konutları, yurtlar üzere toplu yaşanan kalabalık mahallerde görülme ihtimali daha ziyadedir. Vücut savunma mekanizması düzgün olmayan bireylerde ağır bir seyir gösterebilir.

Uyuz illetinin nasıl bulaşacağını merak ediyorsanız; Hastalık ekseriyetle uyuz olan biriyle direkt ve uzun müddetli yakın teması ile yayılır. Tokalaşma ya da kısa vadeli sarılarak çoklukla uyuz bulaşmaz. Hastalık, eşler arasında ve aile üyelerine kolaylıkla yayılır. Uyuz illeti teşhisi konulan insanların katiyen kıyafetlerini, havlularını ve nevresimlerini velev tokalarını bile katiyetle kullanılmamalıdır. 

UYUZ MARAZI NASIL MAKBUL?

Geceleri artan bir kaşıntınız varsa kesinlikle bir ekspere başvurmanız gerekir. Bireye nazaran 8-10 saat arasında edilebilen uyuz illetini konuttaki prosedürlerle de geçirmeniz mümkündür. Fakat öncesinde kesinlikle bilirkişiden bir tedavi sistemini öğrenmelisiniz. Bilirkişi hekimlerin en yaygın önerdikleri teknikler arasında krem ve losyonlar kullanılıyor. Eczanelerde satılan uyuz kremini yatmadan önce parazitin bulunduğu nahiyelere değil vücudunun tamamına sürebilirsiniz. Bu noktada her gün uygulamamaya dikkat etmelisiniz. Kremi bilhassa kuru vücudunuza sürmenizde yarar var. Kremi sürdükten sonra 8 – 10 saat bekliyoruz. Durulandıktan sonra kıyafetlerinizi giyebilirsiniz Bu noktadaki en kıymetli detaylardan biri de üzerinize giydiğiniz kıyafetlerin nezih olmasıdır. Krem uzun mühlet vücudunuzda kaldığı için kısa vadede giderilmesini sağlayacaktır.

Yorum Ekle