Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Psikoz nedir ve belirtileri nelerdir? Psikoz tedavisi var mıdır ve kimlerde görülür?

Psikoz nedir ve belirtileri nelerdir? Psikoz tedavisi var mıdır ve kimlerde görülür?

Şizofreni ve bipolar bozukluğunun başlangıcı olan psikozun ne olduğunu biliyor musunuz? Mahsusen ergenlik ve gençlik yıllarındaki iki cinsiyetinde yaşama ihtimali olduğu bu semptom hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Hastanın yaşamsal faktörlerinin gerçekliğini azalması üzere belirtilerle ortaya çıkar. Evet Psikoz nedir ve belirtileri nelerdir? Psikoz tedavisi var mıdır ve kimlerde görülür?

Başlı başına bir hastalık olmayan psikoz, semptom olarak görülür. Günümüzde yaygın olarak görülen psikoz hastası, gerçek hayattan uzak vukuat ve durumlara inanmasıdır. Erken teşhis edildiğinde tedavisi kolaylaşır. Ama kimi hastalar erken belirti göstermediğinden şizofreni yahut bipolar bozukluğuna döner. Hatunlara nispetler erkeklerde daha sık rastlanır. 15-30 yaş arasında görülme mümkünlüğü yüksektir. Belirtiler hafif seviyedeki şizorfrenle birebirdir. Altta yatan hiçbir neden olmadan birinde görülme mümkünlüğü ama genetiksel bozukluğa bağlıdır. Kişi hikaye ve durumlar önünde gerçekmiş üzere halisünasyonlar görür. Yerküre Sıhhat Örgütü’ne nazaran bu semptom 51 çokça kişide görülür. İlerlemesi çevresel faktörlere bağlıdır. Hasta gerçek yerkürede rastgele bir devir lisanında tanıdığı birini hayal yerküresine ekleyerek yeni bir hayat sürdüğünü düşünür. 

PSİKOZUN NEDENLERİ NELERDİR?

Bilimde hala tam olarak neyden asıllı yaşandığı bilinmez. Birtakım marazlar psikozun yaşanmasına yer hazırlar. Bilhassa bu bakımdan kronik uyku bozukluğu marazın ortaya çıkmasında neden olur. Beyindeki hudut hücrelerinin külliyen çökmesi, kişinin ağır bir travma yaşaması, ya da depresyon ve gerilim üzere ruhsal durumlarla başa çıkamaması sonucu da psikozun yaşanma mümkünlüğü artar. Kişinin kendine karşı güvensizliğinin yanı sıra, nörolojik marazlar yani; parkinson, dimağ tümörü ve demans da illetin yaşanmasında yer hazırlar.

PSİKOZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Tasa, kuşku, algısal bozukluk ve daima yorgun uykusuz olma halleri psikozun hafif belirtileridir.

– Hem görsel hem işitsel halisünasyonlar, 

– Şiddetli sanrılar

– Diğerleri tarafından denetim edildiğini düşünme

– Akılda bulanıklık

– Tüm malumatlarını karıştırma

– Istikrarsız konuşma

– Aniden sessizleşme

– Fısıltılı konuşmalar

– Muhitinde en çok sevilen insanlara karşı kıskançlık

– Vakalar önünde tepkisizlik

– Konsantrasyon zorluğu 

– Ve atak geçirme psikozun şiddetli belirtileridir.

PSİKOZ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Ataklarla bir arada kişi çabucak gözetim altına alınarak sakinleştirilmeye çalışılır. Eksper tabip psikozun seviyesini belirlemek için hastayı bir gün boyunca gözetler. Rahatsızlık Antipsikotik ilaçlarla tedavi edilebilir. Bununla bir arada kişi ayan bir mühlet hekim denetimi için hastaneye yatırılır. Bu vade içerisinde psikiyatrist desteği ile gördüğü işitiği şeylerin gerçek olmadığı aklının ona bir oyun oynadığına bununla başa çıkabileceğine yönelik tedavi edilir. Şizofren hastaları üzere uzun sürmez fakat nüksetme mümkünlüğü yüzde 70’tir. Bu yüzden hastadan fazla etrafındaki kişilerin daha dikkatli olması gerekir. hastalık her bir devirde daha şiddetli yaşanabilir. 

Yorum Ekle