Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çayın cilde yararı var mı? Çay maskesi nasıl yapılır?

Çayın cilde yararı var mı? Çay maskesi nasıl yapılır?

Devletimizde kahvaltılarda ve akşam yemeklerin acilen sonrasında severek tüketilen tıpkı devranda kültürümüzün vazgeçilmez bir modülü olan siyah çayın vücuda olduğu kadar cilde de yararı olduğunu biliyor muydunuz? Milyonlarca insanın tiryakisi olduğu çay ile ilgili süper bir yarar malumatını daha sizlerle paylaşıyoruz. İşte yıllardır tedavi edilmeye çalışılan göz altı morluklarından cilt lekelerine kadar birçok cilt sorununu ortadan kaldıran çayın cilde yararları:

Çay devletimizde Şark Karadeniz bölgesinde, münhasıran de Rize ve çevresinde bolca üretimi yapılan bir bitkidir. Dünyada en çok tüketilen içeceklerden biri olan çay, bitkinin yapraklarının elle toplanıldıktan sonra çeşitli süreçler sonucu mayalanmadan kavrulması, soldurulması, kıvrılması ve kurutulması sonucu elde edilen eserin demlendirilmesiyle hazırlanır. Siyah ve yeşil çay isimleri verilen, iki değerli tipi vardır. Siyah çay daha çok sevilerek tüketilir. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi akşamların en hoş keyfi olan çay, içerisinde bulunan yüksek ölçüde flavan-3-ol, flavonol, theaflavin ve gallik asit türevleri kalp hastalarında koroner arter disfonksiyonlarının onarılmasına yardımcı oluyor. Ayrıyeten yapılan araştırmalara nazaran siyah çayda bulunan theaflavinler, vücutta anormal hücreleri yok ediyor.

Göğüs kanseri(özellikle menopoz öncesi devirdeki kadınlarda), yumurtalık, mide ve cilt kanserlerinin önlenmesine yardımcı oluyor. Tıpkı devirde adet döngüsü sırasında globulin hormonlarının seviyesini yükseltmeye yardımcı olduğu hakkında malumatlar var. Memleketimizde de severek tüketildiği için bilirkişilerin sık sık araştırma konusu haline getirdikleri siyah çayın inanılmaz ve bilinmeyen daha birçok yararı olduğu çıktı. Münhasıran cilt illetleri ve gözeneklerle başı dertte olanların kesinlikle bilmesi gereken bu yararlar metnimizin devamında.

Çay peeling formülüyle cilde uygulandığında hem meyyit derileri temizliyor hem de cildin sağlıklı görünmesini sağlıyor. Mütehassıslar cilde haftada 1 ya da ayda 1 sefer kesinlikle peeling yapılmasını öneriyor. Zira peeling, meyyit derileri, kirleri ve gözeneklerini derinlemesine temizleyen en tesirli sistemlerden biridir. Çayın içerisinde yan B2,C ve E vitaminleri sayesinde tesirli bir peeling unsuru olabilir. Çay ile yapılan peeling sayesinde ciltte bulunan lekeler, akne ve siyah noktalarda kısa müddette temizlenecektir.

GEREÇLER

1 yemek kaşığı siyah çay
1/4 bardak sıcak su
1 yemek kaşığı organik bal
1 çay kaşığı limon suyu

YAPILIŞI

Öncelikle çayın üzerine sıcak suyu dökün ve 2 dakika kadar demlenmesini sağlayın. Akabinde süzüp çay tanelerini kaseye alın. Üzerine limon ve balı ek edin. Hazırlanan karışımı gözlerine dikkat ederek tüm cildinize uygulayın. 5 dakika beklettikten sonra dairesel hareketlerle temizleyin.

Çay ile yapacağınız maske ile cildinizdeki güneşten gelen zararlı ışınlardan oluşan lekeleri giderebilirsiniz. Bu maske ile ciltteki lekeler gitmekle kalmayıp birebir vakitte gözenekleri de sıkılaştıracaktır.

GEREÇLER

Siyah çay
1 tane muz

YAPILIŞI

Öncelikle siyah çayı demleyerek maskeyi yapmaya başlayın. Demlenen çayı süzüp, kenara alın. Üzerine muzu ezerek karıştırın. Daha sonra macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Yüzünüze sürüp 10 dakika kadar bekletin ve soğuk ile cildinizden temizleyin.

Cildinizde uykusuzluk, yorgunluk birebir devranda çeşitli nedenlerden ötürü kararmalar meydana gelebilir. Lakin çay ile yapacağınız maskeyle cildinizdeki bu kararmaları geçirebilirsiniz.Siyah çayın içerisinde kafein ağır olduğu için cildin beyazlamasına yardımcı olacaktır. Bir kaç tane poşet çayı sıcak suyun içerisine bırakın. Çayın rengi suya geçmeye başlayınca poşet çayı alıp kararan bölgeleyere uygulayın. 1-2 dakika boyunca gezdirin. Pratik sonrasında soğuk su ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Yorum Ekle