Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Prof. Dr Canan Karatay: Pastırma pişmediği için en sağlıklı ettir

Prof. Dr Canan Karatay: Pastırma pişmediği için en sağlıklı ettir

Prof. Dr Canan Karatay Kayseri’de düzenlenen 3. Kitap Fuarı’nda vatandaşlarla buluştu. Şaşırtan açıklamalarda bulunan Karatay, pastırma hakkında icmal yaptı.

İç Marazları ve Kardiyoloji Kompetanı Prof. Dr. Canan Karatay, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Sun Fuarcılık tarafından organize edilen 3. Kayseri Kitap Fuarı’na gitti.  Karatay, pastırmanın pişmemiş et olduğu için en sağlıklı et söylerken, son günlerde konuşulan pastırma ve sucuğa karıştırılan tek tırnaklı ve beyaz et ile ilgili de yöneticilerin konuşmak bölgesine halkı kandıran üreticilere ceza vermesi gerektiğini söyledi.

En sistemli ve en düzgün ayarlanmış fuar söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, “Bu kitap fuarına 3. gelişimiz ve Kayseri Kitap Fuarı da gezdiğim bütün fuarlar arasında en güzel ayarlanmış, düzenlenmiş ve çok kaliteli bir fuar. Herkesin fuara koşmasını ve kitaplarla buluşmasını istiyorum ve okurları kitaplarla buluşturmak için çok büyük ve önemli olarak halk için düzenlenmiş bir girişim düşünüyorum. Eği olan herkesi kutluyorum ve tebrik ediyorum. 

KAYSERİ’Y PASTIRMA YEMEĞE GİDİYORUM

Kayseri’ye gelirken sabah kapının önünde arabayı beklerken bana dediler ki öğretmenim bu saatte ne yapıyorsunuz burada ve ben de dedim ki Kayseri’ye pastırma yemeye gidiyorum. Kayseri’nin pastırması çok kıymetli fakat bozuk olmayacak. Artık fabrikalarda üretilmez pastırma kusura bakmasınlar lakin o vakit kalitesi bozulur. Pastırma en sağlıklı et zira pişmemiş olarak yağıyla birlikte, al et proteiniyle birlikte yenildiği devir sağlıklıdır. İnsan vücudundaki et bile yağlıdır esasen ve kaslarımız, kalbimiz ve beynimiz yağ ile çalışır. Onun için istikrarlıdır ve bir pastırmaya baktığınızda 3’e 1 orantısında yağ vardır neredeyse. Bu halde insan vücuduna girdiği vakit korkmayın al et kolesterolü yükseltmez. Senelerce maatteessüf bunu yasakladılar” dedi.

Yorum Ekle