Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Trabzon (Cennet) hurmasının yararları nelerdir? Trabzon hurması hangi marazlara düzgün gelir?

Trabzon (Cennet) hurmasının yararları nelerdir? Trabzon hurması hangi marazlara düzgün gelir?

Cennet hurması ve Akdeniz hurması olarak da geçen, Trabzon hurması suntropik iklimine ilişkin bir ağaçta yetişen vitamin ve mineral deposu olan meyvedir. Devletimize 1920 yılında gelen bu meyvenin insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Kış aylarında sıklıkla tüketilen meyve, merak edilenleri sizler için derledik. Haberin detayında Trabzon hurmasına ilişkin her şeyi bulabilirsiniz.

Çiğ olarak tüketilen Trabzon hurması birebir devirde dondurmalarda ve tatlılarda da kullanılır. Mahsusen kış aylarında tüketiminin artması konusunda tavsiyelerde bulunan bilirkişiler, bu meyvenin üst teneffüs yolları üzere illetlere neden olan enfeksiyon virüslerini engellediğini vurguluyor.Abanoz ailesine ilişkin bir ağaç cinsinde yetişir. Devletimize 1920 yıllarında Fransızlar tarafından getirildi. Hatay’da yetiştirilmeye başlanan meyve daha sonra memleketin öteki yerlerinde de yetiştirilmeye başlandı. Görünüşü domates ve portakala benziyor. Anavatanı Çin ve Japonya olan Trabzon hurması A vitamini bakımından varlıklı olduğundan alternatif tıpta sıklıkla kullanılan doğal ilaç oldu. Bunun yanı c vitamini, tiamin, B vitamini, ribollavin ve protein barındırır. Başkaca içeriğinde doğal fruktoz ve sakkaroz bulunur. Sindirim sistemi marazlarını önleyen Cennet hurması, kilo vermek isteyenler içinde ülkü meyvedir. Yapılan araştırmalarda kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürdüğü tespit edilmiştir. 

TRABZON (CENNET) HURMASININ YARARLARI NELEDİR?

Yüksek antioksidan katein ve gallokatein maddeleri içerdiğinden vücutta dolaşan özgür radikalli hücrelerin kanserli tümörlere dönüşmesini önler. Bunun yanı sağlıklı hücre sayısını artırarak vücudun direncini artırır.

Meyveler arasında askorbik asit bakımından güçlü olan Trabzon hurması vücudun muhtaçlığı olan C vitaminin yüzde 75’ini karşılar. Bu husus sayesinde bağışıklığı artırır.  Viral enfeksiyonlar ve toksinlere karşı vücuda savunma kalkanı oluşturur. Tıpkı devranda beyaz kan hücrelerinin çoğalmasını destekler.

Günlük lif gereksiniminin yüzde 30’unu karşılar. Metabolizmanın düzgün çalışmasını sağlarken sindirimi kolaylaştırır. Bir Trabzon hurması 100 kaloridir. Bu yüzden diyet listelerine de eklenmesi gereken meyveler arasındadır. Kronik rahatsızlığı olmayanlar günde bir bardak Trabzon hurması tüketerek sindirim meselelerini düzenleyebilir.

Mahsusen gastrit, ülser üzere rahatsızlıklar için bilirkişiler kabuğunun soyularak tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Bağırsak florasındaki bakterileri dengeleyerek kabızlık şikayetine karşı da doğal tahlil sağlar.

Birtakım faktörlerden ötürü ilerleyen yaşlarda önemli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Trabzon hurması beta-karoten, lutein, likopen ve A vitamini bakımından varlıklı olduğundan bu rahatsızlıkların erken yaşanmasını önler. Birebir zamanda kriptoksin unsuru yorgunluk, gerilim, depresyon ve göz rahatsızlığı üzere durumları azaltmada tesirlidir.

Damarların genişlemesini sağlayarak kan basıncını istikrarlar. Böylelikle yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarının yaşanmasını azaltır. 

TRABZON HURMASI TÜKETİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Haddinden fazla tüketildiğinde karaciğer yağlanmasına neden olabilir. Ayrıyeten kronik illeti olan kimselerin mütehassıslara danışarak bu meyveyi tüketmesi gerekir. 

Yorum Ekle