Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.

Kerevizin yararları nelerdir? Bir hafta boyunca kereviz tarafsanız ne olur?

Üretimi ve tüketimi yüzyıllar öncesine dayanan kereviz, sıhhate yararları konusunda destanlara bile mevzu olmuştur. İçerdiği yüksek likit orantısı sayesinde vücudun günlük likit nispetinin yüzde 25’ini karşılar. Pekala kerevizin yararları nelerdir? Bir hafta boyunca tarafsanız ne olur? Sizler için tüm bu soruların cevabını araştırdık. Haberin detayında kerevize dair bilinmeyenleri bulabilirsiniz.

Kereviz, kök ve yaprakları bir bütün olarak tüketilebilen bir sebzedir. İçerdiği vitamin, mineral ve bitkisel besinler sayesinde sıhhate birçok yararı vardır. Mütehassıslar, kaynatıldığında bile özelliklerini kaybetmeyen bu sebzeyi bir hafta tertipli tükettiğimizde, ilerleyen vakitlerde ortaya çıkabilecek sıhhat sıkıntılarını engellediğini vurguluyor. maydanozgiller ailesine ilişkin bir besindir. İki sene boyunca tüketilebilen kereviz Avrupa’dan tüm yerküreye yayılmıştır. Yunan destanı olan İlyada’da kerevizden ve yararlarından bahsediliyor. O vakitler hem besin hem de ilaç olarak kullanıldığı da destan içerisinde taraf alan haberlerdir. Yetiştiği toprağa nazaran tadı değişen kereviz zeytinyağlı olarak, dolması yapılarak, haşlanmış zerzevat olarak, salatası yahut çorbası yapılarak yaygın biçimde tüketilen bir sebzedir. Bilirkişiler kerevizin yaprakları ve sapının mide duvarını güçlendiren unsurlar içerdiğini belirtiyor. Ayırca kış aylarında tüketilmesi tavsiye edilen kerevizde bol ölçüde likit bulunuyor. Bu likit orantısı kışın az tüketilen vücuttaki suyu karşılamada tesirlidir. Yaprakları, güneşsiz ve havadar bir tarafta kurutularak havanda ezilip toz haline getirilir ve kimi yiyecekler de baharat olarak kullanılır. Tohumları ise kurutulup toz haline getirilerek sofra tuzunun yanında kullanılabilir. 

KEREVİZİN YARARLARI NELERDİR? BİR HAFTA BOYUNCA NIZAMLI KEREVİZ TÜKETİRSENİZ NE OLUR?

Diyete başlayan insanlar için ülkü bir zerzevat olan birebir devranda kuvvet deposudur. Bu yüzden daima tüketildiğinde vücuda ehil enerjiyi sağlar. 

Mide yanmasından şikayet eden şahısların, kerevizi kaynatarak her akşam yatmadan evvel içmelerinde yarar vardır. Böylelikle midede oluşan asit orantısını dengeleyerek; yanma ve ekşime üzere sorunları azaltır.

İltihaplarla savaşmak için en güzel doğal formüllerden biridir. Anti-inflamatuar özelliği sayesinde vücutta ödem toplamış ya da yekuna ihtimali olan nahiyeleri korur. İdrar yoluyla iltihabın vücuttan atılmasını sağlar.

Yüzde 90’ı su olan bir zerzevat olduğundan vücudun sıklıkla yaşadığı likit kaybı problemini giderir. Ciltteki deforme olmuş nahiyeleri de içerdiği likit sayesinde düzgünleştirir.

Çağdaş çağ illetlerinden biri haline gelmiş yüksek tansiyon toplulukta derhal acilen 3 bireyden birinde görülür. Ani yaşanan yüksek tansiyon irtihalle bile sonuçlanabilir. bu durumu engelleyen doğal yollardan biridir. İçerdiği mineraller sayesinde kanda azalan ya da çoğalan hususları istikrarlar. 

Güçlü antioksidan olan karaciğerin temizlemesi gereken zararlı bakterilerin birikip rastgele bir deformasyona uğramasını önleyerek vücuttan atmaya yardımcı olur.

İçerdiği likit nispeti sayesinde böbreklerin üst bezlerinin daha sağlıklı işlemesini destekleyerek, taş ve kum oluşumunu önler. 

Taş ve kumu olan insanlar ise sistemli tükettikleri takdirde bu önemli durumların kısa müddette vücuttan atılmasını sağlıyor. 

Kerevizin sapı çiğnenerek tüketildiğinde ağız içerisinde meydana gelen önemli sıhhat dertlerinin riskini azaltıyor. 

KEREVİZ SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Kaynayan suyun içine dilimlenmiş kereviz modüllerini atın. Kerevizler yumuşadıktan sonra ocaktan alın. Suyu süzüp ılık tüketin. Acı tadını azaltmak için bir ölçü limon sıkabilirsiniz. 

Yorum Ekle