Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Pepino meyvesi: Yararları nelerdir, nasıl tüketilir, zararlımıdır?

Pepino meyvesi: Yararları nelerdir, nasıl tüketilir, zararlımıdır?

ve muz karışımı bir tadı olan pepino meyvesi son yıllarda tanınan olmaya başladı. Yaz aylarında tüketilen meyveler listesine girmeyi başaran pepino aslında bir tropikal iklim meyvesidir. Dondurma ile bir arada tüketilen faydalı meyve hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Yüksek radde lif içerdiğinden diyet yapmak isteyenler için vazgeçilmezdir. Pekala bu meyve’nin yararları nelerdir?

Anavatanı Peru olan Pepino, devletimizde yaklaşık son 5 yıldır tanınan olmaya başladı. Akdeniz iklimine münâsib olan bu meyvenin yetiştiriciliğine Antalya civarında başlandı. Amerikalıların sıhhat iksiri olarak gördükleri Pepino C vitamini bakımından zengindir. İlkbahar ortalarından itibaren raflardaki yanını almaya başlayan pepino muz ve karışımı bir tada sahiptir. Görünüş itibariyle ise kavuna misal. Ama ebat olrak daha küçüktür. Bol etli olan pepino, tropikal meyveler arasında tüketimi giderek artan bir meyve oldu. Sulu bir meyve olduğundan yaz ayları için inanılmaz bir lezzettir. Vücut direncini artıran pepino meyvesi, teneffüs yolları enfeksiyonunu önler. Boğazı virüslerden arındıran akciğere inen havayı temizler. Evlatların vücut gelişimine de ek sağlar. Kabukları soyulmadan da tüketilebilen pepino meyvesi çeşitleri vardır. Bunlar arasında en yaygınları ise schmidt, kawi, suma, asca, lincoln, gold, golden litestipe, miski ve comeraya’dır.

PEPİNO MEYVESİ TÜKETİMİ!

Olgunlaşmamış pepino meyvesi, şiddetli alerjiye neden olur. Bu yüzden meyveyi seçerken dikkat edilmeli. Hal olarak tam oval olması gerekir. Ayrıyeten üzerinde mor çizgiler olmalı. üzere dilimlenerek tüketilebilir. Bunun yanı sıra yeşil salatanın içine eklenebilir. Püre haline getirilen pepino meyvesi dondurmaya ya da irmik üzere tatlılarla yenilebilir.

ŞEKER HASTALARI RAHATLIKLA TÜKETEBİLİR!

Gelişim çağındaki evlatlardan tutunda adet devrindeki hatunların sıhhatine kadar birçok meydanda yarar sağlar. Başkaca içerdiği şeker kandaki şekeri dengelediğinden diyabet hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir meyve tipidir. Üst teneffüs yollarına karşı bağışıklığı artıran bu besin birebir hengam da içerdiği kalsiyum sayesinde kemik yapısını güçlendirerek ağrıların orantısını azaltır.

UYKUYU DÜZENLER

Çok az besinde bulunan K vitamini bakımından hayli varlıklı olan bu meyve kanın pıhtılaşmasını hızlandırarak hemofili illeti üzere riskli marazlara doğal yarar sağlar. Beyindeki melatonin hormonunu artıran pepino meyvesi uyku meselesi yaşayan kimseler için de birebir yararlıdır. Kalın tabakası sayesinde lif nispeti yüksek olan bu meyve sindirimi kolaylaştırır. Tıpkı devirde tokluk hissi verir.

PEPİNO MEYVESİNİN YARARLARI NELERDİR?

Yüksek ölçüde su içerdiğinden bilhassa hararet esnasında vücudun ısısını istikrarlar. Başkaca böbreklerin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Bunun yanı sıra C viramini bakımından varlıklı olduğundan karaciğerin toksinleri atmasında yardımcı olarak cildin yenilenmesini sağlar.

Bed kolesterol seviyesini düşürerek kan basıncını düzenle. Böylelikle kalp ve illetlerinin önüne makbul. Ayrıyeten şeker indeksini düşürdüğünden şeker hatsalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.

Hücreleri yenileyen pepino meyvesi hem kanser oluşumunu önler hem de hücrelerin genç kalmasını sağlar. Bu yüzden gençlik iksiri olarak görülür.

Lif bakımından olan pepino meyvesi, diyet yapanların listelerinin başında gelir. Uzun vade tok kalmayı sağlayan pepino tıpkı devirde vücudun kuvvetini de yükseltir.

Mide ve bağırsakların fonksiyonlarını düzenler. Mahsusen yemeklerden sonra yaşanan mide hazımsızlığını giderir.

PEPİNONUN ZARARI VAR MI

Olgunlaşmadan tüketilen pepinolar alerjiye neden olur. Bunun dışında pepinonun rastgele bir zararı yoktur. Gebelerin bile rahatlıkla tüketebileceği bir meyvedir. Fakat çok tüketildiğinde ishale neden olabilir.

Wikipedia için

Yorum Ekle