Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Dış kulak iltihabı : Neden olur, belirtileri nelerdir,  kimlerde görülür? [2020]

Dış kulak iltihabı : Neden olur, belirtileri nelerdir, kimlerde görülür? [2020]

Dış kulak iltihabı yani dış kulak yolu enfeksiyonu ekseriyetle banyo, havuz ve deniz sonrası ortaya çıkar. Şiddetli ağrılara neden olan bu rahatsızlık kişinin ömür kalitesini olumsuz tesirler. Kulakta kaşınma ve kızarıklığa neden olan dış kulak iltihabında çabucak bir mütehassısa başvurmakta yarar var. Aksi hale duyu kaybına kadar yol açabilir. Hatta bir kulağınız tamamen duymayabilir. Ama korkmanıza gerek yok! Yazımızı okuduktan sonra gerekli bilgiye sahip olacaksınız.

Yaz aylarında deniz ve havuz nedeniyle kulak içinde biriken suyun bakteri üretmesi sonucu dış kulak iltihabı ortaya çıkar. Lakin rahatsızlık yalnız yaz aylarında değil kış aylarındaki soğuk havalar nedeniyle de sıklıkla önemli bir sıhhat meselesidir. Kulak içinde biriken su yada hava yolu ile giren bakteriler devirle mantar oluşturma eyiliminde olur. Erken dönmede tedavi edilerek ya da baş ortamının sıhhati korunmuş olunur. Dış kulak iltihabı çoklukla evvelce dış kulak iltihabı yaşamış bireylerde soğuk havalara karşı hassas olanlarda bilhassa de banyo sonrası dikkatli kulak aklığı yapmayanlar için muteberdir. Orta kulak iltihabından farklı olarak seyreden bu rahatsızlık, dış kulağın etrafında deri de kulağın delik muhitinde yaşanır. Tedavi edilmediğinde iç kulağı da tesirler.

Dış kulak iltihabı görüntüsü resimde belirtildiği gibidir.

dış kulak iltihabı görüntüsü

Dış kulak iltihabı görüntüsü

Bu Rahatsızlık Kimlerde Görülür?

Sporcular, ameliyat geçirmiş kimseler, kronik rahatsızlığı olanlar, sistemsiz beslenenler, kemoterapi görenler ve açık sahada çalışanlar bu illetin tehlikesi altındadırlar. Süratle nüfuz edebilen bu bakteriler ömür kalitesini de epey olumsuz tesirler. Kulaklıklar bu hususta en kıymetli tetikleyici faktördür. Bu yüzden eksperler ortak kullanılmasının yanı sıra şahsî kullanılmasına karşın kulaklığın aklığına dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

dış kulak iltihabı belirtileri

Dış Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Kulak içinde şiddetli kaşınma ve döküntü,

Ağrının olduğu kesimde şişlik,

Kulağa temas esnasında şiddetli ağrı ve bu ağrı akabinde gelişen baş ağrısı,

Sarı yahut yeşilimsi bir akıntının gelmesi tıkanıklık yaşanması ve bu pay bağlı kulak içi basıncın gelişmesi üzere nedenler dış kulak iltihabının nedenleridir.

dış kulak iltihabı tedavisi

TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Endişe etmenize gerek yok. En iyi yol yani tedavisi doktora gitmek çünkü tedavi olarak iltihaplanma çok oldu ise onu vakum cihazı ile kulak içindeki iltihabı çekiyor. Daha sonra doktorunuz sizlere antibiyotik verip kısa süre içinde ağrı sızınız gidecektik. İşitme kaybı üzere bir boyutu olduğundan bu belirtiler görüldüğünde bir mütehassısa başvurmakta yarar var. Eksper el değmeden bu illeti ilaç yolu ile öncelikle temizlemeye çalışır. Birebir vakitte mütehassıslar tedavi boyunca;

Kulakların kuru tutulmasının gerektiğini,

Duş alırken, havuz ve denize girerken kulak pamuğu kullanılması gerektiğini kışın ise kulak kollayıcı ile korunmalı,

Hekim önermeden ilaç ya da damla damlatılmamalı,

Kulağı kaşıma ya da ovma mantarın tüm kulağa yayılmasını sağladığından bu üzere durumlara karşı önlem alınmasını belirtiyor.

Yorum Ekle